REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu może korzystać ze zwolnienia

REKLAMA

Chcemy sprzedać samochód osobowy wykupiony z leasingu, który był zawarty w 2002 r., lecz w dowodzie rejestracyjnym nadal figuruje leasingodawca. Nie dokonywaliśmy odliczenia VAT od zakupu tego samochodu. Czy można wystawić fakturę ze zwolnieniem z VAT, czy najpierw należy przerejestrować auto na własne nazwisko?
RADA
Do skorzystania ze zwolnienia od podatku VAT nie jest konieczne dokonanie przerejestrowania samochodu. Wymagane jest, aby samochód spełniał warunki uznania go za samochód używany. Szczegóły w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Odpowiadając na pytanie Czytelnika, należy stwierdzić na wstępie, że dokonanie tzw. przerejestrowania samochodu jest jedynie aktem administracyjnym, dokonywanym na wniosek nowego właściciela pojazdu. Nie przesądza on o kwestii własności pojazdu. Podmiot, który stał się właścicielem pojazdu, ma co prawda obowiązek dokonania odpowiedniego zawiadomienia, jednak niedokonanie tego zawiadomienia nie powoduje uznania, iż osoba ta nie jest właścicielem pojazdu.
WAŻNE
W przypadku przeniesienia własności pojazdu zarejestrowanego na inną osobę dotychczasowy właściciel przekazuje nowemu właścicielowi dowód rejestracyjny i kartę pojazdu (jeżeli była wydana). Natomiast nowy właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30 dni starostę, między innymi, o nabyciu pojazdu oraz zmianie stanu faktycznego, wymagającej aktualizacji danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym.
Z analizy powyższych przepisów wynika, że na przykład w sytuacji sprzedaży pojazdu przed upływem 30 dni od dnia nabycia jego własności, zgłoszenie i przerejestrowanie pojazdu może w ogóle nie być obowiązkowe. Ponadto należy stwierdzić, że również w przypadku zbycia pojazdu, dokonanego bez przerejestrowania po upływie 30 dni od dnia jego nabycia, brak przerejestrowania nie wpływa na skutki w zakresie stosunków cywilnoprawnych ani nie powoduje negatywnych konsekwencji w zakresie prawa podatkowego.
W związku z tym należy stwierdzić, że Czytelnik będzie mógł dokonać zbycia na ogólnych zasadach określonych w ustawie o podatku od towarów i usług. Co do zasady, sprzedaż samochodu będącego własnością Czytelnika będzie opodatkowaną czynnością odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju.
Czytelnik powinien jednak ustalić, czy w odniesieniu do planowanej dostawy (sprzedaży) samochodu będzie przysługiwało zwolnienie od podatku VAT. Ze zwolnienia z VAT korzysta dostawa samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych w sytuacji, gdy przy ich nabyciu podatnikom przysługiwało ograniczone prawo do odliczenia podatku naliczonego lub nie przysługiwało ono w ogóle. Jednak, aby samochód był uznany za towar używany, okres jego używania przez podatnika dokonującego jego dostawy wynosić musi co najmniej pół roku.
Należy stwierdzić, że do okresu używania pojazdu podatnik może zaliczyć również okres, w którym użytkował pojazd na podstawie umowy leasingu. Pod warunkiem że faktycznie używał go w prowadzonej działalności gospodarczej, a nie – na przykład – oddał innej osobie do używania.
WAŻNE
Należy pamiętać, że o uznaniu samochodu za używany decyduje nie fakt, czy podatnik faktycznie odliczył podatek, ale czy prawo to przysługiwało mu według przepisów VAT.
Jeszcze raz warto powtórzyć, że do skorzystania ze zwolnienia od podatku VAT nie jest konieczne dokonanie przerejestrowania samochodu.

• art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 184, poz. 1484

Marcin Sikora
doradca podatkowy


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA