Chcemy sprzedać samochód osobowy wykupiony z leasingu, który był zawarty w 2002 r., lecz w dowodzie rejestracyjnym nadal figuruje leasingodawca. Nie dokonywaliśmy odliczenia VAT od zakupu tego samochodu. Czy można wystawić fakturę ze zwolnieniem z VAT, czy najpierw należy przerejestrować auto na własne nazwisko?
RADA
Do skorzystania ze zwolnienia od podatku VAT nie jest konieczne dokonanie przerejestrowania samochodu. Wymagane jest, aby samochód spełniał warunki uznania go za samochód używany. Szczegóły w uzasadnieniu. UZASADNIENIE
Odpowiadając na pytanie Czytelnika, należy stwierdzić na wstępie, że dokonanie tzw. przerejestrowania samochodu jest jedynie aktem administracyjnym, dokonywanym na wniosek nowego właściciela pojazdu. Nie przesądza on o kwestii własności pojazdu. Podmiot, który stał się właścicielem pojazdu, ma co prawda obowiązek dokonania odpowiedniego zawiadomienia, jednak niedokonanie tego zawiadomienia nie powoduje uznania, iż osoba ta nie jest właścicielem pojazdu.
WAŻNE
W przypadku przeniesienia własności pojazdu zarejestrowanego na inną osobę dotychczasowy właściciel przekazuje nowemu właścicielowi dowód rejestracyjny i kartę pojazdu (jeżeli była wydana). Natomiast nowy właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30 dni starostę, między innymi, o nabyciu pojazdu oraz zmianie stanu faktycznego, wymagającej aktualizacji danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym.
Z analizy powyższych przepisów wynika, że na przykład w sytuacji sprzedaży pojazdu przed upływem 30 dni od dnia nabycia jego własności, zgłoszenie i przerejestrowanie pojazdu może w ogóle nie być obowiązkowe. Ponadto należy stwierdzić, że również w przypadku zbycia pojazdu, dokonanego bez przerejestrowania po upływie 30 dni od dnia jego nabycia, brak przerejestrowania nie wpływa na skutki w zakresie stosunków cywilnoprawnych ani nie powoduje negatywnych konsekwencji w zakresie prawa podatkowego.
W związku z tym należy stwierdzić, że Czytelnik będzie mógł dokonać zbycia na ogólnych zasadach określonych w ustawie o podatku od towarów i usług. Co do zasady, sprzedaż samochodu będącego własnością Czytelnika będzie opodatkowaną czynnością odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju.
Czytelnik powinien jednak ustalić, czy w odniesieniu do planowanej dostawy (sprzedaży) samochodu będzie przysługiwało zwolnienie od podatku VAT. Ze zwolnienia z VAT korzysta dostawa samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych w sytuacji, gdy przy ich nabyciu podatnikom przysługiwało ograniczone
prawo do odliczenia podatku naliczonego lub nie przysługiwało ono w ogóle. Jednak, aby samochód był uznany za towar używany, okres jego używania przez podatnika dokonującego jego dostawy wynosić musi co najmniej pół roku.
Należy stwierdzić, że do okresu używania pojazdu
podatnik może zaliczyć również okres, w którym użytkował pojazd na podstawie umowy leasingu. Pod warunkiem że faktycznie używał go w prowadzonej działalności gospodarczej, a nie – na przykład – oddał innej osobie do używania.
WAŻNE
Należy pamiętać, że o uznaniu samochodu za używany decyduje nie fakt, czy
podatnik faktycznie odliczył
podatek, ale czy prawo to przysługiwało mu według przepisów
VAT.
Jeszcze raz warto powtórzyć, że do skorzystania ze zwolnienia od podatku
VAT nie jest konieczne dokonanie przerejestrowania samochodu.
• art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 184, poz. 1484
Marcin Sikora
doradca podatkowy