reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Odliczenie VAT z faktury otrzymanej faksem

Odliczenie VAT z faktury otrzymanej faksem

Nasza firma otrzymała fakturę VAT faksem w sierpniu. Oryginał tej faktury dotarł do naszej firmy dopiero we wrześniu. Główna księgowa podjęła decyzję o nieodliczaniu VAT z faksu faktury (czyli w sierpniu), chociaż kwota podatku naliczonego była dla naszej firmy znacząca. Odliczenia podatku naliczonego dokonano dopiero we wrześniu, czyli w miesiącu faktycznego otrzymania faktury oryginalnej. Czy główna księgowa postąpiła słusznie? Czy mogliśmy odliczyć VAT już w rozliczeniu za sierpień?

ODPOWIEDŹ:

Księgowa postąpiła słusznie, odliczając VAT naliczony w miesiącu otrzymania oryginału faktury VAT, czyli w rozliczeniu za wrzesień.

WYJAŚNIENIE:

Podstawę do obniżenia przez nabywcę kwoty podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego stanowią wyłącznie oryginały faktur lub faktur korygujących albo ich duplikaty. A zatem faktura otrzymana faksem nie może być podstawą do odliczenia zawartego w tej fakturze VAT.

PODSTAWA PRAWNA:
• art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Grzegorz Mazur


reklama

Czytaj także

Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci BUDTRADE.pl

Ekipa BUDTRADE.pl to fachowcy w dziedzinie materiałów budowlanych oraz ich efektywnego wykorzystania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama