| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Podział kosztów

Podział kosztów

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Przedmiotem działalności jest świadczenie usług hotelowych. Żona zawiesiła swoją działalność. Posiadamy też rozdzielność majątkową. Jednak przed rozdzieleniem majątku i w czasie, gdy również żona prowadziła działalność gospodarczą, kupiliśmy budynek hotelowy. Czy wydatki na remont lub ulepszenie ponoszone przez moją firmę można w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, czy należy je dzielić w zależności od posiadanego udziału w budynku?

Z listu wynika, że małżonkowie nabyli budynek hotelowy w czasie trwania małżeństwa i stanowił on ustawową wspólność majątkową. Następnie między małżonkami została zawarta umowa wyłączenia ustawowej współwłasności majątkowej. Z pytania nie wynika jednak, czy między małżonkami nastąpił podział majątku dorobkowego, w skład którego wchodził budynek hotelowy.
Należy wyjaśnić, że majątkowa wspólność ustawowa małżonków należy do tzw. wspólności łącznej (wspólność do niepodzielnej ręki). W czasie trwania wspólności ustawowej małżonków nie można więc określić proporcji, w jakiej pozostają udziały jednego małżonka we własności poszczególnych składników dorobkowych. Z chwilą ustania wspólności ustawowej małżonków nieruchomość nią objęta (w tym przypadku budynek hotelowy) stała się współwłasnością małżonków w częściach ułamkowych, tj. po 1/2 części, jeśli nie doszło do podziału majątku dorobkowego i przyznania tego składnika majątku jednemu z małżonków.
Stosownie do art. 22 ust. 1 updof kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Aby został spełniony warunek pozwalający na zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów wydatków na ulepszenie ponoszonych przez firmę męża, budynek ten powinien zostać zaliczony przez podatnika do środków trwałych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Zgodnie z art. 22a ust. 1 pkt 1 updof za środki trwałe podlegające amortyzacji uznaje się stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania m.in. budynki o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu.
Z przepisu wynika, że o zaliczeniu danego składnika majątku do środków trwałych podatnika decydujące znaczenie ma forma jego własności. Odpisy amortyzacyjne mogą być dokonywane od własnych środków trwałych lub stanowiących współwłasność podatnika.
W przypadku gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, wartość początkową tego składnika ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku. Zasada ta nie ma zastosowania do składników majątku stanowiących wspólność majątkową małżonków, chyba że małżonkowie wykorzystują składnik majątku w działalności gospodarczej prowadzonej odrębnie.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kutyma

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK