REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy warto badać sprawozdanie finansowe, jeżeli nie ma takiego obowiązku

REKLAMA

Prowadzimy działalność produkcyjną. Nie spełniamy ustawowych kryteriów, które zobowiązywałyby nas do poddawania rocznego sprawo- zdania finansowego badaniu przez biegłego rewidenta. Nasza sytuacja finansowa, dzięki wysokiej marży, jest bardzo dobra. Dlatego stać nas na to, aby wydać kilka czy kilkanaście tysięcy złotych na zlecenie biegłemu rewidentowi takiego badania. Czy jednak warto to zrobić? Jakie korzyści możemy uzyskać? Czy zwrócą się poniesione nakłady?
RADA
Ogólnie należy uznać, że warto poddawać sprawozdanie finansowe badaniu, mimo że nie ma takiego obowiązku. Zyskuje się wtedy pewność, że nasza księgowość działa prawidłowo, a sprawozdanie jest rzetelnie sporządzone. Istnienie opinii niezależnego eksperta podnosi wiarygodność firmy u kontrahentów i banków. Decydując się na takie badanie należy zadbać o dobór profesjonalnej firmy audytorskiej, która prawidłowo je przeprowadzi.

UZASADNIENIE
Pytanie zadane przez Państwa jest coraz częściej stawiane przez przedsiębiorców. Dzięki ogólnej poprawie sytuacji polskich firm coraz więcej z nich jest bowiem stać na wydatki inne niż tylko związane z niezbędną, bieżącą działalnością operacyjną. Zdecydowana większość przedsiębiorstw nie ma obowiązku poddawania swoich sprawozdań badaniu. Przyczyną takiego stanu rzeczy są wysokie ustawowe limity decydujące o takim obowiązku.
W konsekwencji w wielu nawet dość dużych przedsiębiorstwach, o obrotach 15–19 mln zł rocznie, księgowość i sprawozdawczość finansowa nie jest na bieżąco kontrolowana przez niezależnego eksperta. Rodzi to wiele negatywnych skutków, na które składają się m.in.:
• możliwość występowania i powtarzalności w księgach istotnych błędów w stosowaniu zasad rachunkowości,
• prezentowanie w sprawozdaniach danych nieoddających w pełni rzeczywistej sytuacji finansowej jednostki,
• brak możliwości wykrycia przez kierownictwo wielu nadużyć, których mogą się dopuszczać pracownicy działów finansowo-księgowych,
• stosowanie w przedsiębiorstwach kreatywnej księgowości zafałszowującej obraz kondycji finansowej firmy, w szczególności jej wynik finansowy,
• powstawanie błędów w rozliczeniach podatkowych, mogących powodować nakładanie sankcji przez organy skarbowe.
Podstawową korzyścią z przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego jednostki (audytu) jest zatem zniwelowanie wymienionych negatywnych zjawisk. Jest to możliwe dzięki wypracowanym zasadom audytu (np. normom Krajowej Izby Biegłych Rewidentów) oraz procedurom badawczym. Należy jednak pamiętać, że procedury te są nastawione nie tylko na eliminowanie zjawisk negatywnych, ale także na usprawnienie działania firmy poprzez ulepszenie ewidencji i sprawozdawczości. Taki efekt można osiągnąć traktując audytora jako swoistego rodzaju doradcę w wielu kwestiach związanych z księgowością, podatkami i finansami.
Kolejnym powodem poddania sprawozdania finansowego badaniu jest podniesienie przejrzystości i wiarygodności finansowej przedsiębiorstwa. Korzyści te można rozpatrywać w kilku aspektach. Z jednej strony potwierdzona opinią audytora sytuacja finansowa firmy wzmacnia zaufanie kontrahentów, w szczególności dostawców, którzy mogą być bardziej skłonni do wydłużania terminów zapłaty. Innym przykładem korzyści jest lepsza pozycja kredytowa. Jest oczywiste, że banki będą znacznie chętniej kredytować firmy o przejrzystej i sprawdzonej księgowości. Jeśli w parze ze zbadanym sprawozdaniem idzie osiąganie dobrych wyników finansowych, to w niektórych przypadkach skutkiem może być redukcja oprocentowania.
Jak widać, istnieją powody, dla których opłaca się poddawać sprawozdania finansowe badaniu. Warto jednak to robić, jeżeli wybierze się ofertę firmy audytorskiej, która gwarantuje rzetelny przebieg badania. Należy unikać firm oferujących ekstremalnie niskie ceny. Z dużym prawdopodobieństwem nie gwarantują one prawidłowego przebiegu badania. Dzieje się tak coraz częściej, ponieważ od kilku lat, gdy znacznemu skurczeniu uległ rynek badań sprawozdań, wiele niewielkich firm oferuje niskie ceny, za którymi idzie równie niska jakość usług.
Trudno naturalnie precyzyjnie oszacować kwotę wynagrodzenia za zbadanie sprawozdania finansowego firmy o obrotach ok. 10–15 mln zł. Zależy to bowiem od wielu czynników, m.in. od branży i skomplikowania prowadzonych rozliczeń. Przypuszczalnie cena za badanie powinna się kształtować w granicach 10–14 tys. zł. Cena to oczywiście tylko jeden z czynników, jakie powinniśmy brać pod uwagę zlecając badanie sprawozdania. Zawsze przed podpisaniem umowy należy bardzo dokładnie ustalić czas badania, jego zakres, dodatkowe cele, oczekiwane rezultaty. Należy więc zadbać o odpowiednie przygotowanie umowy z firmą audytorską.

Adam Stolarczyk
specjalista z zakresu rachunkowości i finansów


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Finansowo-Księgowy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny prądu od lipca 2024 r. Gospodarstwa domowe będą zwolnione z opłaty mocowej? Jakie to kwoty?

W dniu 22 maja 2024 r. sejmowa komisja ds. energii zarekomendowała Sejmowi przyjęcie poprawek, które do ustawy ws. osłon dla odbiorców energii zgłosił Senat. Chodzi tu w szczególności o czasowe zwolnienie gospodarstw domowych z opłaty mocowej, które miałoby dodatkowo ograniczyć prognozowany od 1 lipca wzrost rachunków za prąd.

Kiedy podatnik ma prawo otrzymać zwrot VAT – zasady, terminy

Zgodnie z ustawą o VAT, jeżeli kwota podatku naliczonego, jest w danym okresie rozliczeniowym (miesiąc lub kwartał) wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik VAT ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Przepisy art. 87 oraz art. 146k ustawy o VAT precyzują zasady i terminy tego zwrotu VAT.

Ulgi ZUS dla przedsiębiorców z ul. Marywilskiej. 2.000 zł z Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu. Dofinansowanie do wynagrodzeń z Urzędu Pracy

Od 23 maja 2024 r. eksperci ZUS, Urzędu Pracy m.st. Warszawy oraz Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu będą udzielać informacji o możliwych formach pomocy przedsiębiorcom poszkodowanym w wyniku pożaru hali przy ul. Marywilskiej w Warszawie.

Jak złożyć wniosek o wydanie interpretacji ogólnej?

Nie każdy wie, że może złożyć wniosek do Ministra Finansów o wydanie ogólnej interpretacji podatkowej. Jak to można zrobić? 

Minimalne wynagrodzenie w 2025 roku ustalane jak dotąd. Potem 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia? Ponad 5 tys. zł płacy minimalnej w 2026 roku?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęło prace nad wdrożeniem przez Polskę unijnej dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE. Ministerstwo skłania się, aby orientacyjna wartość referencyjna określona była jako 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia - poinformowało PAP Biznes biuro prasowe resortu. Jednocześnie MRPiPS zastrzegło, że wybór danej wartości referencyjnej i jej poziomu nie oznacza, że minimalne wynagrodzenie musi być jej równe.

Jak złożyć wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej? Dlaczego warto ją uzyskać?

Wielu podatników składa wnioski o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Jak to zrobić prawidłowo? Do czego taka interpretacja może się przydać podatnikowi? Kiedy Dyrektor KIS nie musi ani nawet nie może wydać interpretacji indywidualnej?

KSeF od 1 lutego 2026 r.? Senat nie zgłosił poprawek do ustawy przesuwającej uruchomienie KSeF, przepisy trafią już teraz do podpisu prezydenta

KSeF od 1 lutego 2026 r.? Jest już ustawa przesuwająca wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Obowiązujące wcześniej przepisy zakładały, że obowiązkowy KSeF zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 roku.

Ubezpieczenie dla firmy – czy to mi się opłaci? Spokój za 1 promil wartości majątku

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu biznesu i firmy. Ile to kosztuje, co można ubezpieczyć? I najważniejsze: czy ubezpieczenie się opłaci?

Opodatkowanie wyrównawcze od 2025 roku. Trzy nowe podatki dla biznesu. Konsultacje trwają do 24 maja 2024 r.

W Ministerstwie Finansów trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych. Ustawa ta ma wprowadzić w Polsce od 2025 roku system globalnego podatku minimalnego oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego:  globalny podatek wyrównawczy, krajowy podatek wyrównawczy oraz podatek od niedostatecznie opodatkowanych zysków. Konsultacje publiczne tego projektu zakończą się 24 maja 2024 r. Do tego dnia można przesyłać do MF swoje uwagi i opinie.

Fundacja rodzinna - opodatkowanie i oskładkowanie świadczeń dla beneficjentów

Fundacja rodzinna jako instytucja prawna będzie 22 maja 2024 r. obchodzić swoje pierwsze urodziny. Zgodnie z ustawowymi celami ma służyć do zarządzania i kumulowania majątku w interesie beneficjentów oraz wypłacania im świadczeń. Jakie są zasady opodatkowania i oskładkowania świadczeń na rzecz beneficjentów fundacji rodzinnej?

REKLAMA