reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jaki podatek w przypadku budowy w etapach

Jaki podatek w przypadku budowy w etapach

Prowadzimy budowę, która jest realizowana w etapach. Jak wygląda sprawa opodatkowania podatkiem od nieruchomości budynków, których budowa została już zakończona? Czy powinniśmy to zgłosić, w jakim terminie i komu? Co z pozostałymi budynkami, przy budowie których prace jeszcze trwają?

W przypadku nowo wybudowanych budynków ustawodawca w sposób szczególny uregulował moment powstania obowiązku podatkowego. Powstaje on w odniesieniu do takich obiektów z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budynku przed jego ostatecznym wykończeniem. W orzecznictwie i piśmiennictwie dość zgodnie przyjmuje się, że budowa jest zakończona, jeżeli obiekt budowlany odpowiada warunkom, jakie przepisy prawa budowlanego przewidują przy zawiadomieniu organu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy.

Fakt wybudowania nowego budynku oczywiście podlega zgłoszeniu właściwemu organowi podatkowemu, przy czym tryb takiego zgłoszenia zależy od kategorii podatnika.

Osoby fizyczne, w tym także prowadzące działalność gospodarczą, zawiadamiają o wybudowaniu nowych budynków (rozpoczęciu użytkowania budynku przed jego ostatecznym wykończeniem) poprzez złożenie informacji sporządzonej na formularzu według wzoru ustalonego przez radę gminy. Informację taką składa się w terminie 14 dni od dnia zakończenia budowy (rozpoczęcia użytkowania budynku przed jego ostatecznym wykończeniem).
Osoby prawne oraz jednostki organizacyjne i spółki niemające osobowości prawnej zawiadamiają o wybudowaniu nowych budynków (rozpoczęciu użytkowania budynku przed jego ostatecznym wykończeniem) w ramach deklaracji na podatek od nieruchomości na dany rok podatkowy składanej bez wezwania w terminie do 15 stycznia każdego roku podatkowego i sporządzonej na formularzu według wzoru ustalonego przez radę gminy.

Jeżeli nowo wybudowany budynek (budynek, którego użytkowanie rozpoczęło się przed jego ostatecznym wykończeniem) stanowi współwłasność lub znajduje się w posiadaniu osób fizycznych oraz osób prawnych, jednostek organizacyjnych lub spółek nieposiadających osobowości prawnej (z wyjątkiem osób tworzących wspólnotę mieszkaniową), wówczas zawiadomienie, o którym mowa, następuje na zasadach właściwych dla osób prawnych, jednostek organizacyjnych lub spółek nieposiadających osobowości prawnej.

Należy zwrócić uwagę, że niewypełnienie powyższych obowiązków jest zagrożone odpowiedzialnością karną skarbową.

Jeżeli chodzi o budynki, przy których prace jeszcze trwają, do momentu, w którym ich budowa zostanie zakończona lub w którym rozpocznie się ich użytkowanie przed ostatecznym ich wykończeniem, pozostają one poza zainteresowaniem organów podatkowych. Wynika to z faktu, że każdy budynek stanowi odrębny przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości, a więc fakt zakończenia budowy określonych budynków nie wpływa na opodatkowanie budynków, przy których prace budowlane jeszcze trwają (zakładając oczywiście, że budynki takie nie są już użytkowane).

Maciej Pniewski, prawnik z kancelarii Dr Krystian Ziemski & Partners z Poznania

Przygotował Marcin Musiał


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Hancewicz

prawnik, urzędnik, trener administracji publicznej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama