reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy odsetki od umorzonej pożyczki stanowią przychód

Czy odsetki od umorzonej pożyczki stanowią przychód

Spółka zawarła umowę pożyczki z klauzulą o okresie karencji w jej spłacie; warunkiem była tu kapitalizacja odsetek w okresie niespłacenia pożyczki. Obecnie nasz pożyczkodawca zamierza dokonać umorzenia tej pożyczki. Czy należy zaliczyć do przychodów skapitalizowane odsetki w przypadku umorzenia otrzymanej pożyczki?

RADA
Ponieważ zapłata skapitalizowanych odsetek stanowi koszt uzyskania przychodu, to w momencie ich umorzenia będą one stanowiły dla Państwa przychód podatkowy.

UZASADNIENIE
Przychodem podlegającym opodatkowaniu jest w szczególności m.in. wartość umorzonych zobowiązań, w tym z tytułu zaciągniętych pożyczek (art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a) updop). Aby zatem odpowiedzieć na Państwa pytanie, należy wyjaśnić, czy skapitalizowane odsetki wchodzą w zakres pojęcia „wartości umorzonych zobowiązań”.
Jak rozumiem, należne odsetki od pożyczki były w Państwa przypadku doliczane na koniec danego okresu do kwoty głównej pożyczki, tj. kapitalizowane. Kapitalizacja odsetek oznacza bowiem doliczenie kwoty naliczonych, lecz jeszcze niezapłaconych odsetek od pożyczki do kwoty ich kapitału, co pozwala na ich dalsze oprocentowanie. Innymi słowy, zobowiązanie z tytułu odsetek po ich skapitalizowaniu stało się zobowiązaniem z tytułu pożyczki i tak powinno być traktowane. Po kapitalizacji odsetek kwota kapitałowa jest równa sumie poprzedniej kwoty kapitałowej i skapitalizowanych odsetek. Zatem w przypadku późniejszego umorzenia otrzymanej pożyczki umorzeniu ulega cała kwota kapitałowa, zawierająca także skapitalizowane wcześniej odsetki.
Należy podkreślić, że kwestię skapitalizowanych odsetek od otrzymanych (udzielonych) pożyczek przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych regulują w sposób odrębny aniżeli kwestię odsetek przewidzianych do zapłaty. W odniesieniu do odsetek skapitalizowanych ustawodawca nakazuje zaliczanie ich do przychodów w odróżnieniu od otrzymanych lub zwróconych pożyczek (art. 12 ust. 4 pkt 1 updop). Odsetki skapitalizowane stanowią koszt uzyskania przychodu u pożyczkobiorcy w odróżnieniu od wydatków na spłatę pożyczek (art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) updop).
WAŻNE!
Odsetki skapitalizowane w chwili kapitalizacji stanowią koszt uzyskania przychodu u pożyczkobiorcy, zaś przychód podatkowy u pożyczkodawcy.
Podsumowując, w przypadku późniejszego umorzenia otrzymanej pożyczki umorzeniu ulega cała kwota kapitałowa, zawierająca także skapitalizowane wcześniej odsetki, i konsekwentnie stanowić będą one Państwa przychód. Powyższe stanowisko znalazło potwierdzenie w interpretacji Izby Skarbowej w Opolu, gdzie stwierdzono: W odniesieniu do kwot umorzonych pożyczek ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a) stanowi, iż przychodem podlegającym opodatkowaniu jest w szczególności m.in. wartość umorzonych zobowiązań, w tym z tytułu zaciągniętych pożyczek. Oznacza to, iż w momencie umorzenia skapitalizowane wcześniej odsetki – jako stanowiące już kwotę kapitałową – podlegać będą wskazanej wyżej regulacji, tj. kwota stanowiąca ich równowartość będzie stanowić przychód podatkowy jako część wartości umorzonego zobowiązania z tytułu zaciągniętej pożyczki (sygnatura PD-I-42181/I/18/AB/05, opublikowane: www.mf.gov.pl).

•  art. 12 ust. 4 pkt 1 i art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538

Sławomir Biliński
specjalista w zakresie podatku dochodowego


reklama

Czytaj także

Źródło:

Monitor Księgowego
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Nowodworski Estates

Biuro Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama