REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy kontrola wewnętrzna w księgowości jest konieczna

REKLAMA

W nr 1 "Biuletynu rachunkowości i finansów" przeczytałam opracowanie dotyczące znaczenia kontroli wewnętrznej. Jesteśmy stosunkowo niewielkim przedsiębiorstwem i nie stosujemy odrębnych procedur kontrolnych. Czy postępujemy właściwie? Jeśli nie, to jak taką kontrolę prowadzić?
RADA
Przeprowadzanie kontroli wewnętrznej jest konieczne w każdej jednostce, niezależnie od jej wielkości. Stopień szczegółowości i skomplikowania kontroli wewnętrznej powinien być jednak dostosowany do specyfiki jednostki, w szczególności do jej wielkości i zakresu prowadzonych operacji gospodarczych. Nawet najlepszy system kontroli wewnętrznej nie wyeliminuje wszystkich nieprawidłowości, ale ma za zadanie przede wszystkim pomóc w przestrzeganiu przez jednostkę ustawowych zasad rachunkowości.

UZASADNIENIE
Nawet przy najlepszych intencjach osób prowadzących księgi zdarza się, że popełniają one pomyłki. Błędy te nie mogą być jednak na tyle istotne, aby rachunkowość przestała spełniać swoje funkcje w przedsiębiorstwie – przede wszystkim funkcję rzetelnego i jasnego przedstawienia sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego netto. Aby zachować prawidłowość ksiąg na poszczególnych etapach ich prowadzenia, należy wprowadzić zasady kontroli ewidencji i sprawozdawczości. Podstawowym celem takiej kontroli jest ujawnienie błędów oraz zapobieganie nieprawidłowościom.
Zasady przeprowadzania kontroli wynikają wprost z ustawy o rachunkowości (np. art. 24) lub z wprowadzonych bezpośrednio przez kierownika jednostki procedur kontrolnych. Jako przykłady działań kontrolnych można wymienić:
• kontrolę dokumentów księgowych pod względem rachunkowym, formalnym i merytorycznym,
• uzgadnianie kont syntetycznych i analitycznych,
• potwierdzanie rozrachunków z kontrahentami,
• stosowanie informatycznych systemów kontrolnych.
Zyskasz
Należy pamiętać, że nawet najlepsze procedury kontrolne, np. opracowane przez firmy doradcze, nie będą spełniały swojej funkcji, jeżeli czynności sprawdzające i bieżące prowadzenie rachunkowości nie będzie powierzone wykwalifikowanym pracownikom. Należy dbać o podnoszenie ich kwalifikacji oraz wyjaśnianie im zasad i celowości dokonywania kontroli.
Bieżąca kontrola wewnętrzna jest przeprowadzana za pośrednictwem narzędzi kontrolnych. Podstawowe znacznie wśród nich mają:
• regulamin kontroli wewnętrznej,
• dokumentacja księgowa,
• instrukcja obiegu i kontroli dokumentów,
• instrukcja inwentaryzacyjna.
Za bardzo istotny element kontroli wewnętrznej uważa się dokumentację zasad (polityki) rachunkowości, której elementy zostały określone w art. 10 ustawy o rachunkowości. Dokumentacja ta zapewnia konsekwencję w prowadzeniu rachunkowości oraz jest sposobem dostosowania zasad zawartych w ustawie o rachunkowości do specyfiki danej jednostki gospodarczej.
W przypadku regulaminu kontroli wewnętrznej ważne jest przede wszystkim precyzyjne wyznaczenie zakresu obowiązków kontrolnych poszczególnych pracowników oraz wskazanie zasad odpowiedzialności za zaniedbania w prowadzeniu rachunkowości i kontroli.
Nieprawidłowości w kontroli wewnętrznej prowadzą do wielu negatywnych konsekwencji. Są wśród nich m.in.:
• brak kompletności zapisów,
• nakładanie się zakresów nadzoru lub braki w nadzorze,
• brak podziału funkcji i odpowiedzialności,
• niegospodarność w zakresie gospodarki kasowej,
• powstawanie niedoborów i strat w składnikach majątku,
• powtarzanie tych samych błędów w stosowaniu zasad rachunkowości,
• kreowanie wyniku finansowego,
• nieprawidłowości w płatnościach zobowiązań publicznoprawnych.
Nawiązując wprost do pytania, nie ulega wątpliwości, że system kontroli wewnętrznej jest niezbędny w każdej jednostce. System ten musi być jednak dostosowany do rozmiarów i specyfiki rozliczeń. Warto pamiętać, że w mniejszych podmiotach gospodarczych może się zdarzyć tak, że kontrola wewnętrzna będzie działać, mimo że nie ma w tym względzie szczególnych (formalnych) instrukcji i procedur. Niewielka skala działalności może decydować o tym, że dla prowadzenia poprawnej księgowości wystarczająca będzie samokontrola oraz osobisty nadzór kierownictwa. Innymi słowy można powiedzieć, że o funkcjonowaniu kontroli wewnętrznej nie decyduje istnienie np. instrukcji kontroli wewnętrznej, ale faktyczne realizowanie działań zmierzających do eliminacji błędów i przeciwdziałania nieprawidłowościom. Oczywiście taka instrukcja oraz pozostałe narzędzia kontroli wewnętrznej są bardzo pomocne, a w większych jednostkach nawet niezbędne.

Adam Stolarczyk
specjalista z zakresu rachunkowości i finansów

• art. 10 i art. 24 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 267, poz. 2252


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co się dzieje z „Rodzinnym PIT”? - "Nie znajduje się na liście. Obecnie priorytetem są inne zobowiązania, które znalazły się w umowie koalicyjnej"

Okazuje się, że „Rodzinny PIT” nie znajduje się na liście w umowie koalicyjnej, ale nie jest do końca przesądzone, że w ogóle nie wejdzie w życie. "Pytanie o datę wdrożenia tzw. "Rodzinnego PIT" należy uznać za przedwczesne" - pisze Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Z przepisów wynika zasada, że urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

REKLAMA