REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na jakich zasadach opodatkować opakowania zwrotne towarów wysyłanych do innego kraju UE

REKLAMA

Dokonujemy dostaw wewnątrzwspólnotowych towaru w opakowaniach zwrotnych. Za opakowania jest naliczana kaucja. W jednej z dostaw odbiorca nie zwrócił opakowań. Czy w wewnątrzwspólnotowej dostawie opakowań zwrotnych zastosować stawkę VAT 0%, czy opodatkować sprzedaż opakowań stawką 22%?
RADA
Opakowania zwrotne, które nie wróciły do dostawcy, w ramach transakcji wenątrzwspólnotowej należy potraktować jak dostawę wenątrzwspólnotową i opodatkować zgodnie z momentem powstania obowiązku podatkowego z tytułu takiej dostawy, tj. 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy. Tak jak w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy można zastosować po spełnieniu ustawowych warunków stawkę 0%. Przy czym, za dzień dokonania dostawy należy uznać dzień, w którym kontrakt przewiduje zwrot opakowań, jeżeli natomiast umowa między stronami nie przewiduje takiej klauzuli, to za dzień dostawy należy uznać 60 dzień od dnia wydania kontrahentowi zagranicznemu opakowań zwrotnych.

UZASADNIENIE
Z zasady ogólnej wynika, że podatnik, który sprzedał towar w opakowaniu zwrotnym, pobierając lub określając w umowie za to opakowanie kaucję, nie uwzględnia wartości opakowania w treści faktury dokumentującej sprzedaż. Natomiast w sytuacji niezwrócenia przez odbiorcę opakowań, fakturę dokumentującą kwotę należności z tego tytułu wystawia się nie później niż 7 dnia po dniu, w którym umowa przewidywała zwrot opakowań. Jeżeli w umowie nie określono daty zwrotu opakowań, fakturę wystawia się nie później niż 60 dnia od dnia wydania opakowań.
Również przy wewnątrzwspólnotowej dostawie sytuacja ta powoduje takie same skutki. Dlatego, jeżeli podatnik (dostawca) z Polski nie otrzymał opakowania zwrotnego od podmiotu ze Wspólnoty, będzie zobowiązany do opodatkowania tych towarów. Stawkę podatku w wysokości 0% podmiot ten będzie mógł zastosować po spełnieniu warunków określonych dla wewnątrzwspólnotowej dostawy. Obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów powstanie 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy tych towarów. Jednakże, gdy podatnik wystawił fakturę przed upływem tego terminu, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury. Za dzień dokonania dostawy należy uznać dzień, w którym kontrakt przewiduje zwrot opakowań. Jeżeli natomiast umowa między stronami nie przewiduje takiej klauzuli, to za dzień dostawy należy uznać 60 dzień od dnia wydania zagranicznemu kontrahentowi opakowań zwrotnych.
Obowiązek podatkowy powstanie do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym miały miejsca powyższe zdarzenia.

Przykład I
Opakowania zwrotne powróciły
WDT – 20 października 2005 r.
• Obowiązek podatkowy dotyczący towarów – do 15 listopada 2005 r.
• Rozliczenie w deklaracji VAT-7 za XI/2005 r.
Przykład II
Opakowania zwrotne nie powróciły:
• WDT – 20 października 2005 r.
• Obowiązek podatkowy dotyczący towarów – do 15 listopada 2005 r.
• Rozliczenie towarów w deklaracji VAT-7 za XI/2005 r.
• Obowiązek podatkowy dotyczący opakowań, gdy:
– umowa przewiduje ich zwrot w ciągu 15 dni od dnia wydania opakowań (dostawy) – uznajemy, że dostawa opakowań miała miejsce 4 listopada 2005 r., zatem obowiązek podatkowy powstanie do 15 grudnia 2005 r. i podatek należy rozliczyć w deklaracji VAT-7 za XII/2005 r.;
– umowa nie przewiduje daty ich zwrotu – stąd zwrot ma miejsce w ciągu 60 dni od dnia wydania opakowań (dostawy), tj. 19 grudnia 2005 r., obowiązek podatkowy do 15 stycznia 2006 r., co oznacza, że podatek należy rozliczyć w deklaracji VAT-7 za I/2006 r.

• art. 5 ust. 1 pkt 5, art. 7 ust. 1, art. 13 ust. 1, art. 20 ust. 1–3, art. 42 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
• § 13 i § 19 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 95, poz. 798.

Maria Bera
specjalista w zakresie VAT


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA