reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Na jakich zasadach opodatkować opakowania zwrotne towarów wysyłanych do innego kraju UE

Na jakich zasadach opodatkować opakowania zwrotne towarów wysyłanych do innego kraju UE

Dokonujemy dostaw wewnątrzwspólnotowych towaru w opakowaniach zwrotnych. Za opakowania jest naliczana kaucja. W jednej z dostaw odbiorca nie zwrócił opakowań. Czy w wewnątrzwspólnotowej dostawie opakowań zwrotnych zastosować stawkę VAT 0%, czy opodatkować sprzedaż opakowań stawką 22%?

RADA
Opakowania zwrotne, które nie wróciły do dostawcy, w ramach transakcji wenątrzwspólnotowej należy potraktować jak dostawę wenątrzwspólnotową i opodatkować zgodnie z momentem powstania obowiązku podatkowego z tytułu takiej dostawy, tj. 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy. Tak jak w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy można zastosować po spełnieniu ustawowych warunków stawkę 0%. Przy czym, za dzień dokonania dostawy należy uznać dzień, w którym kontrakt przewiduje zwrot opakowań, jeżeli natomiast umowa między stronami nie przewiduje takiej klauzuli, to za dzień dostawy należy uznać 60 dzień od dnia wydania kontrahentowi zagranicznemu opakowań zwrotnych.

UZASADNIENIE
Z zasady ogólnej wynika, że podatnik, który sprzedał towar w opakowaniu zwrotnym, pobierając lub określając w umowie za to opakowanie kaucję, nie uwzględnia wartości opakowania w treści faktury dokumentującej sprzedaż. Natomiast w sytuacji niezwrócenia przez odbiorcę opakowań, fakturę dokumentującą kwotę należności z tego tytułu wystawia się nie później niż 7 dnia po dniu, w którym umowa przewidywała zwrot opakowań. Jeżeli w umowie nie określono daty zwrotu opakowań, fakturę wystawia się nie później niż 60 dnia od dnia wydania opakowań.
Również przy wewnątrzwspólnotowej dostawie sytuacja ta powoduje takie same skutki. Dlatego, jeżeli podatnik (dostawca) z Polski nie otrzymał opakowania zwrotnego od podmiotu ze Wspólnoty, będzie zobowiązany do opodatkowania tych towarów. Stawkę podatku w wysokości 0% podmiot ten będzie mógł zastosować po spełnieniu warunków określonych dla wewnątrzwspólnotowej dostawy. Obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów powstanie 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy tych towarów. Jednakże, gdy podatnik wystawił fakturę przed upływem tego terminu, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury. Za dzień dokonania dostawy należy uznać dzień, w którym kontrakt przewiduje zwrot opakowań. Jeżeli natomiast umowa między stronami nie przewiduje takiej klauzuli, to za dzień dostawy należy uznać 60 dzień od dnia wydania zagranicznemu kontrahentowi opakowań zwrotnych.
Obowiązek podatkowy powstanie do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym miały miejsca powyższe zdarzenia.

Przykład I
Opakowania zwrotne powróciły
• WDT – 20 października 2005 r.
reklama

Czytaj także

Źródło:

Biuletyn VAT
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama