reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy przysługuje prawo do nagrody jubileuszowej

Czy przysługuje prawo do nagrody jubileuszowej

W 1978 r. pracownik został przeniesiony za porozumieniem stron do nowego zakładu pracy. W 2000 r. obchodził 25-lecie pracy, za które otrzymał nagrodę jubileuszową, a w 2003 r. został usunięty zapis z układu zbiorowego mówiący o nabywaniu tego rodzaju gratyfikacji przez pracowników przeniesionych. W 2005 r. przypadło 30-lecie pracy na podstawie lat przepracowanych w jednym i drugim zakładzie, za które pracownik nie otrzymał nagrody. Czy ma do niej prawo?


Nie.
Nagrody jubileuszowe nie są świadczeniem powszechnym, tzn. nie przewiduje ich k.p. lub inny dotyczący wszystkich pracowników przepis prawa pracy. Pracownik ma więc prawo do nagrody jubileuszowej tylko wtedy, gdy przepisy płacowe obowiązujące u zatrudniającego go pracodawcy przewidują taką możliwość, np. układ zbiorowy pracy, regulamin wynagradzania albo przepisy szczególne.

Jeżeli pracodawca nie jest objęty przepisami szczególnymi, może dowolnie ukształtować warunki uzyskania prawa do nagrody jubileuszowej. W omawianym przypadku nagroda nie będzie przysługiwała, gdyż pracodawca zmienił przepisy dotyczące jej nabywania, do czego jest uprawniony.

Warto też zaznaczyć, że istnieje zarządzenie Ministra Polityki Socjalnej z dnia 23 grudnia 1989 r. w sprawie ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej oraz zasad jej obliczania i wypłacania (MP nr 44, poz. 358 z późn. zm.). Pracodawca może nadal z niego korzystać, choć zostało ono wydane na podstawie nieobowiązującego już art. 79 k.p.
Agnieszka Jezierska


reklama

Czytaj także

Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama