REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak odprowadzić zaliczkę na podatek od wynagrodzenia pomocy domowej

REKLAMA

Od stycznia 2006 r. zatrudniłam na podstawie umowy aktywizacyjnej gosposię. W lutym po raz pierwszy muszę odprowadzić do urzędu skarbowego zaliczkę na podatek dochodowy od jej wynagrodzenia. Jak należy wyliczyć zaliczkę od przychodu w wysokości 1000 zł? Jak prawidłowo wypełnić deklarację PIT-4G?
RADA
Wypełniając deklarację PIT-4G, osoba prowadząca gospodarstwo domowe powinna wpisać swój NIP, określić miesiąc, za który pobrała zaliczki, wpisać swoje dane, określić liczbę zatrudnionych pomocy domowych, przychód wynikający z umowy aktywizacyjnej oraz kwotę zaliczek. Płatnik ma prawo wpisać także odliczenie za pobranie podatku w wysokości 0,3% kwoty pobranego podatku. Przykład wyliczenia zaliczki na podatek od przychodu w wysokości 1000 zł oraz wzór wypełnionej deklaracji w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
Osoby prowadzące gospodarstwo domowe, zatrudniające od początku 2006 roku pomoc domową na podstawie umowy aktywizacyjnej, w lutym 2006 r. są po raz pierwszy obowiązane jako płatnicy do odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od wynagrodzenia wypłaconego tej osobie. Zasady ustalania zaliczki zawiera art. 35a, dodany do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zaliczka ta powinna zostać ustalona w wysokości 19% należności wynikającej z zawartej umowy aktywizacyjnej. Przy obliczaniu zaliczki należy uwzględnić koszty uzyskania przychodu w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 pkt 4 updof, czyli w wysokości 20% przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.
(+) Obliczona zaliczka będzie podlegać zmniejszeniu o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej, jeśli pracownik przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w roku podatkowym złoży stosowne oświadczenie.
Zaliczka ulega także zmniejszeniu o składki na ubezpieczenie zdrowotne pobrane w danym miesiącu.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Wypełniając deklarację PIT-4G, osoba prowadząca gospodarstwo domowe powinna wpisać swój NIP, określić miesiąc, za który pobrała zaliczki, wpisać swoje dane, określić liczbę zatrudnionych pomocy domowych, przychód wynikający z umowy aktywizacyjnej oraz kwotę zaliczek. W deklaracji powinna zostać także wpisana kwota odliczenia za pobranie podatku w wysokości 0,3% kwoty pobranego podatku.
Wypełnioną deklarację płatnik powinien podpisać a następnie w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została pobrana zaliczka, przekazać urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania płatnika. W tym samym terminie na rachunek tego urzędu powinna zostać odprowadzona zaliczka na podatek dochodowy, pobrana od wynagrodzenia zatrudnionej pomocy domowej.

Przykład
Pani Irena Kowalska od 1 stycznia 2006 r. zatrudniła pomoc domową na podstawie umowy aktywizacyjnej. Gosposia złożyła pani Irenie oświadczenie na formularzu PIT-2. W lutym 2006 r. pani Kowalska należną od wynagrodzenia gosposi zaliczkę na podatek dochodowy wyliczy w następujący sposób:
Przychód: 1000 zł
Składki na ZUS (część finansowana przez gosposię): 1000 zł × 18,71% = 187,10 zł
Dochód do opodatkowania: 812,90 zł × × 20% = 162,58 zł
812,90 zł = 162,58 zł = 650,32 zł
Składka na ubezpieczenie zdrowotne (zapłacona): 812,90 zł × 8,75% = 71,13 zł
Składka na ubezpieczenie zdrowotne (do odliczenia): 812,90 × 7,75% = 63,00 zł
Kwota stanowiąca 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej: 44,17 zł
Należna zaliczka na podatek: 650,32 zł × × 19% = 123,56 zł
Zaliczka do odprowadzenia do US: 123,56 zł – 44,17 zł – 63,00 zł = 16,39 zł = 16 zł (po zaokrągleniu)
Kwota odliczenia za pobranie podatku: 0,3% × 16 zł = 0,05 zł
Do wpłaty na rachunek US: 15,95 zł
 

• art. 22 ust. 9 pkt 4, art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), art. 27b ust. 1 pkt 2 i ust. 2, art. 27e ust. 1, art. 32 ust. 3, art. 35a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538

Anna Welsyng
doradca podatkowy

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


 
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

REKLAMA

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

REKLAMA