REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ewidencjonować wymianę starego systemu alarmowego na nowy

REKLAMA

Spółka jest właścicielem nieruchomości komercyjnej. Do jej wartości początkowej zaliczono między innymi wartość systemu alarmowego zainstalowanego w budynku. Ponieważ instalacja ta często się psuła, w lipcu zeszłego roku dokonano jej demontażu, a na jej miejsce zainstalowano nową. Czy wydatki na wymianę instalacji należy zaksięgować w koszty remontu budynku, czy też należy zakwalifikować je do kosztów ulepszenia środka trwałego?
RADA
Wydatki na wymianę starego systemu alarmowego na nowy należy zakwalifikować do kosztów remontu budynku. Nowa instalacja alarmowa – mimo że może być nowocześniejsza i mieć wiele nowych rozwiązań technicznych – spełnia tę samą funkcję co każda inna, nie zwiększa więc funkcjonalności i wartości użytkowej budynku ani nie zmniejsza istotnie kosztów jego eksploatacji. Brak zatem podstaw do uznania, że wymiana alarmu stanowiła ulepszenie budynku.

UZASADNIENIE
Zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy o rachunkowości wartość początkową środka trwałego powiększają koszty jego ulepszenia, polegającego na przebudowie, rozbudowie, modernizacji lub rekonstrukcji. Wydatki te można uznać za ulepszenie budynku tylko w przypadku, gdy spowodują one, że wartość użytkowa tego środka trwałego po zakończeniu ulepszenia przewyższa wartość użytkową posiadaną przy przyjęciu do używania.
Wartość użytkową środka trwałego ocenia się na podstawie:
•  okresu używania,
•  zdolności wytwórczej,
•  jakości produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonego środka trwałego,
•  kosztów eksploatacji,
•  innych miar.
UWAGA!
Jeśli demontaż starego i instalacja nowego systemu alarmowego spowodowałyby wyraźną poprawę wartości użytkowej budynku (np. instalacja zostałaby połączona z innymi systemami elektronicznymi i w rezultacie budynek zyskał klasę tzw. budynku inteligentnego), powstałaby podstawa do zakwalifikowania wydatków na tę instalację jako ulepszenia budynku. W takim przypadku należy pamiętać, że wydatki na ulepszenie środka trwałego zwiększają jego wartość początkową.
Z przedstawionej w pytaniu sytuacji wynika jednak, że nastąpiła zwykła wymiana starej instalacji na nową, czyli spółka poniosła wydatki związane z kosztami remontu budynku. Wydatki te nie spowodują zmiany wartości użytkowej budynku, ponieważ nie przyczynią się do zmniejszenia kosztów jego eksploatacji czy zwiększenia atrakcyjności.
Operacje gospodarcze związane z wymianą instalacji alarmowej należy zaksięgować następująco:
1. Faktura za zakup nowej instalacji alarmowej:
Wn konto „Koszty zużycia materiałów” wartość netto zakupu,
Wn konto „Rozliczenia z tytułu VAT” VAT naliczony,
Ma konto „Zobowiązania z tytułu dostaw” wartość brutto.
2. Faktura za montaż nowej instalacji:
Wn konto „Koszty usług obcych – remonty” wartość netto,
Wn konto „Rozliczenia z tytułu VAT” VAT naliczony,
Ma konto „Zobowiązania z tytułu dostaw” wartość brutto.

Teresa Fołta
biegły rewident

•  art. 31 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 267, poz. 2252


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

Zatrudnianie i rozliczanie kierowców w branży produkcyjnej. Jak i dlaczego różni się od rozliczania pozostałych pracowników?

W firmach, w których transport jest jedynie narzędziem do wykonywania ich głównego biznesu, istnieje wiele różnic pomiędzy rozliczaniem kierowców a pracowników na innych stanowiskach. Ewidencja czasu pracy i naliczenie wynagrodzenia w branży produkcyjnej to ciekawy przypadek, często także problematyczny dla kadr. Na czym polegają te różnice?

Przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty (art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej)

Kiedy występuje przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty, co wynika z przepisów zawartych w art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej? Co do zasady prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ministerstwo Finansów: Coraz więcej spraw można załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Wystarczy internet i telefon

Klienci Krajowej Administracji Skarbowej coraz więcej spraw urzędowych mogą załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Jest to możliwe z dowolnego miejsca za pośrednictwem infolinii KAS lub za pośrednictwem usług e-Urzędu Skarbowego.

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Sprawdź, jakie są zasady

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Usługi w zakresie opieki medycznej podlegają zwolnieniu z VAT. Ale czy również przy odsprzedaży?

Składka zdrowotna - rozliczenie roczne za 2023 rok

20 maja jest ostatnim dniem, kiedy przedsiębiorca musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2024 r. wraz z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Jest to również termin na opłacenie należnych składek za kwiecień 2024 r. wraz z ewentualną dopłatą składki rocznej.

Okulary dla pracownika. O odliczeniu VAT nie przesądza wskazanie podatnika jako nabywcy. Kluczowe jest prawo do rozporządzania towarem jak właściciel

Do najczęściej popełnianych błędów VAT należą nieprawidłowości w zakresie odliczenia podatku naliczonego od zakupów dotyczących pracowników. O prawie do odliczenia nie przesądza wykazanie podatnika jako nabywcy na fakturze. Kluczowe jest nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

REKLAMA