reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy dochody organizacji są zwolnione od podatku

Kiedy dochody organizacji są zwolnione od podatku

Jak ustalić dochód do opodatkowania organizacji pracodawców? Organizacja nie prowadzi działalności gospodarczej. Cały dochód przeznaczony jest na działalność statutową. Przychody stanowią składki członkowskie, odpłatne szkolenia dla członków i podmiotów niebędących członkami związku, odpłatność za udział w forum i konferencjach, opłaty za doradztwo i aprobaty techniczne. Organizacja wszystkie dochody przeznacza na cele określone w statucie.

RADA
Jeśli podatnik podatku dochodowego od osób prawnych będący organizacją pracodawców nie prowadzi działalności gospodarczej i przeznaczy wszystkie dochody na cele określone w statucie, dochody te będą zwolnione od podatku dochodowego.

UZASADNIENIE
Od podatku dochodowego zostały zwolnione m.in. dochody związków zawodowych, społeczno-zawodowych organizacji rolników, izb rolniczych, organizacji pracodawców i partii politycznych w części przeznaczonej na cele statutowe. Zwolnienie to nie dotyczy jednak prowadzonej działalności gospodarczej (art. 17 ust. 1 pkt 39 updop).
Gdy organizacja pracodawców nie prowadzi działalności gospodarczej i całość osiąganych dochodów, np. ze składek członkowskich czy organizowania płatnych szkoleń, przeznaczy na cele statutowe, nie wystąpi dochód do opodatkowania ze względu na przytoczone wcześniej zwolnienie przedmiotowe.
W przypadku kwalifikowania wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów podlegają one ewidencjonowaniu na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Finansów z 15 listopada 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek niebędących spółkami handlowymi, nieprowadzących działalności gospodarczej.
Do kosztów działalności w takim przypadku zalicza się koszty związane z realizacją zadań statutowych – w tym także świadczenia określone statutem. Będą to również koszty administracyjne jednostki, a w szczególności wynagrodzenia oraz ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia na rzecz pracowników i innych osób, odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, zużycie materiałów i energii, usługi obce oraz pozostałe koszty o charakterze administracyjnym.
Dodajmy przy tym, że za działalność statutową w tym przypadku uznaje się taką działalność jednostki, która nie ma charakteru działalności gospodarczej i jest określona przepisami prawa i jej statutem.

PRZYKŁAD
Organizacja pracodawców prowadzi wyłącznie działalność statutową. Jedynym źródłem przychodu są składki członkowskie. Organizacja poniosła wydatki na wynajęcie sali oraz usługi gastronomiczne poniesione w związku z organizacją konferencji prasowej.
Wydatki te nie będą mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, np. jako koszty reprezentacji i reklamy limitowanej. Nie występuje tu bowiem związek między przychodem, tj. składkami otrzymywanymi niezależnie od gospodarczej aktywności, a kosztami zorganizowania konferencji prasowej.
reklama

Czytaj także

Źródło:

Monitor Księgowego
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Perfecta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama