reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie w deklaracji VAT-7 i kpir

Jak rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie w deklaracji VAT-7 i kpir

Proszę wskazać, jak zaksięgować nabycie części zamiennych do naczepy. Faktura z 17 stycznia 2006 r., gotówkowa, wartość 1600 euro, od niemieckiego kontrahenta. Wartość 1600 euro przeliczyłam po średnim kursie NBP z 17 stycznia 2006 r., wystawiając fakturę wewnętrzną: wartość netto + 22% VAT. W jakiej pozycji deklaracji VAT-7 należy ująć podatek należny i naliczony, a w której kolumnie kpir ująć wartość zakupionych części do remontu naczepy?

RADA
Zakup części zapasowych, które zostaną użyte do remontu wykorzystywanej w działalności gospodarczej naczepy, należy wpisać w kolumnie 14 księgi przychodów i rozchodów. Obrót z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego towarów musi być wykazany w poz. 32, a podatek należny w poz. 33 deklaracji VAT-7. Podatek naliczony musi być doliczony do „innego podatku naliczonego” – i jako część ogólnej kwoty podatku naliczonego musi być ujawniony w deklaracji VAT-7, odpowiednio w poz. 45 (jeżeli części służą wytworzeniu środka trwałego) lub w poz. 47 (w pozostałych przypadkach).

UZASADNIENIE
Księga przychodów i rozchodów zawiera tylko 5 kolumn, do których wpisuje się poniesione koszty uzyskania przychodów. Kolumna 10 jest przeznaczona do wpisywania zakupu materiałów oraz towarów handlowych według cen zakupu. Części zapasowe do remontu naczepy nie mogą być jednak uznane za materiały. Powyższa definicja jednoznacznie bowiem identyfikuje je jako zużywane w procesie produkcji lub w trakcie wykonywania usług; tym bardziej nie mogą być wpisane w żadnej z kolumn 11–13, gdyż:
– w kolumnie 11 są wpisywane koszty uboczne związane z zakupem, np. koszty dotyczące transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze,
– w kolumnie 12 są wpisywane koszty reprezentacji i reklamy niepublicznej (limitowane do 0,25% przychodów),
– w kolumnie 13 są wpisywane wynagrodzenia.
WAŻNE!
Kolumna 14 jest przeznaczona do wpisywania pozostałych kosztów (poza wymienionymi w kolumnach 10–13), z wyjątkiem kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów. W kolumnie tej wpisuje się w szczególności takie wydatki, jak: czynsz za lokal,opłatę za energię elektryczną, gaz, wodę, c.o., opłatę za telefon, zakup paliw, wydatki dotyczące remontów, amortyzację środków trwałych, składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe pracowników w części finansowanej przez pracodawcę, składki na ubezpieczenie wypadkowe pracowników, wartość zakupionego wyposażenia, wydatki z tytułu używania samochodów, koszty podróży służbowych itd. Jedyną możliwością jest więc ujęcie ich zakupu w kolumnie 14 (podane wyżej przykłady nie są katalogiem zamkniętym – w treści rozporządzenia użyto sformułowania „w szczególności”).
Jak można się domyślać, w analizowanym przypadku miało miejsce wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Skoro tak, to polski nabywca musi wykazać z tego tytułu obrót i podatek należny. W tej samej deklaracji VAT należny może być rozliczony jako podatek naliczony.
reklama

Czytaj także

Źródło:

Biuletyn VAT
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama