Prowadzę pkpir komputerowo. Jak dokonywać korekty zapisów w księdze prowadzonej w ten sposób? Czy w przypadku korekty zapisów powinienem nanieść zmiany na "starych" wydrukach ręcznie, czy mogę zrobić nowe wydruki z poprawnymi danymi, a "stare" wyrzucić?
RADA
Błędy w księdze prowadzonej komputerowo należy poprawić poprzez naniesienie zmian na istniejących wydrukach, a nie przez poprawę zapisów i sporządzenie zupełnie nowych wydruków.
UZASADNIENIE
Niezależnie od formy prowadzenia podatkowej
księgi przychodów i rozchodów (komputerowo albo ręcznie) ustawodawca przewidział tylko dwie formy poprawiania błędnych zapisów w księdze. Pierwszy polega na skreśleniu treści błędnego zapisu i wpisaniu nowego, poprawnego. Drugi polega na wpisaniu brakujących dowodów lub dowodów zawierających korekty błędnych zapisów. Nie ma mowy o jakiejś innej metodzie poprawiania błędów w przypadku prowadzenia księgi komputerowo. Można spotkać się z opinią, że pozostawienie wydruków pierwotnych oraz sporządzenie nowych, zawierających poprawne zapisy, jest dopuszczalne. Taka forma jest nieco zbliżona do realizacji pierwszej z wymienionych metod poprawiania błędnych zapisów. Niemniej nie wynika to wprost z przepisów dotyczących prowadzenia księgi. Oznacza to, że błędy w księdze prowadzonej komputerowo mogą być poprawione wyłącznie przez naniesienie zmian na istniejących wydrukach, a nie poprawę zapisów i sporządzenie zupełnie nowych wydruków.
Dodam jednak, że sporządzenie nowego wydruku, nawet jeśli oznacza uznanie księgi za wadliwą, raczej nie spowoduje nieuznania jej za dowód w postępowaniu podatkowym. Organ podatkowy uznaje bowiem, na podstawie art. 193 § 5 Ordynacji podatkowej, za dowód księgi prowadzone w sposób wadliwy, jeżeli wady nie mają istotnego znaczenia dla sprawy.
• § 12 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów – Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 282, poz. 2807
• art. 193 § 5 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa – j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
Joanna Krawczyk
doradca podatkowy z wieloletnią praktyką,
właścicielka kancelarii podatkowej