REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ująć w pkpir wynagrodzenia i składki w ZPChr

REKLAMA

Prowadzimy zakład pracy chronionej i nie opłacamy składek ubezpieczeniowych w pełnej wysokości, gdyż część składek finansuje PFRON i budżet. Czy prawidłowo zaliczam do kolumny 13 pkpir kwotę wypłaconego wynagrodzenia pomniejszoną o naliczone składki ZUS z listy płac? Składki ubezpieczeniowe księguję w kolumnie 14 pkpir.
RADA
Pomniejszanie kwoty wynagrodzeń o wszystkie składki wykazane na liście płac jest nieprawidłowe, ponieważ powinno się je pomniejszać tylko o składki finansowane przez PFRON. Jeśli chodzi o zaliczanie składek do kosztów, to z ogólnej ich kwoty należy wyodrębnić te, które zostały sfinansowane za osoby niepełnosprawne przez budżet państwa i PFRON, więc postępowanie w tym zakresie jest więc również błędne.

UZASADNIENIE
Pracodawca posiadający status zakładu pracy chronionej jest zobowiązany do pobrania od pracownika składek ubezpieczeniowych na takich samych zasadach jak inni pracodawcy. Przy czym w stosunku do pracowników będących osobami niepełnosprawnymi część z tych składek nie jest odprowadzana do ZUS, pozostaje u pracodawcy, ponieważ jest finansowana przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Dotyczy to składki emerytalnej i chorobowej, oczywiście w części należnej od ubezpieczonego, czyli pracownika. W konsekwencji kosztem uzyskania przychodów z tytułu wynagrodzeń wypłaconych osobom niepełnosprawnym w zakładzie pracy chronionej nie jest wartość brutto tych wynagrodzeń (czyli obejmująca składki należne od pracowników), tylko wartość brutto pomniejszona o składki finansowane za pracowników niepełnosprawnych przez PFRON. Chcąc poprawnie zaksięgować wartość wynagrodzeń w pkpir, należy więc wartość brutto wynagrodzeń pomniejszyć o wartość składek finansowanych przez PFRON. Z pytania wynika, że wartość ta jest pomniejszana o wszystkie składki wykazane na liście płac, co jest postępowaniem nieprawidłowym.
Z kolei składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu zatrudnienia osób niepełnosprawnych w części, która jest należna od pracodawcy, są finansowane przez budżet państwa oraz PFRON. I tak, składkę emerytalną i rentową finansuje budżet państwa, a składkę wypadkową – PFRON. W związku z tym, że wszystkie składki należne od pracodawcy, będącego zakładem pracy chronionej, z tytułu zatrudnienia osób niepełnosprawnych są pokrywane ze środków innych podmiotów i zostają do dyspozycji tego pracodawcy, nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów. Wobec tego, chcąc poprawnie ująć składki ZUS w pkpir, z listy płac lub deklaracji rozliczeniowej składanej w ZUS należy wyodrębnić z ogólnej kwoty składek w części należnej od pracodawcy te, które zostały sfinansowane za osoby niepełnosprawne przez budżet państwa i PFRON. Z pytania wynika, że wszystkie składki są zaliczane do kosztów, co jest błędne.
Oczywiście należy pamiętać o tym, że zarówno wynagrodzenia, jak i składki ZUS podlegają zaliczeniu do kosztów „kasowo”, czyli w dacie ich zapłaty.

PRZYKŁAD
Firma ABC posiadająca status zakładu pracy chronionej zatrudnia 35 osób. 30 stycznia wypłacono wynagrodzenia, których wartość brutto wyniosła 59 500 zł, w tym wartość składek należnych od pracowników będących osobami niepełnosprawnymi sfinansowanych przez PFRON (składka emerytalna – 9,76%, chorobowa – 2,45%) – 3052,50 zł. 14 lutego firma ABC zapłaciła składki ZUS. Wartość składek należnych od pracodawcy (składka emerytalna – 9,76%, rentowa – 6,5%, wypadkowa – 1,93%) wyniosła ogółem 10 823,05 zł, w tym składki sfinansowane z tytułu zatrudnienia osób niepełnosprawnych przez budżet państwa i PFRON – 4547,50 zł. Ujęto to w pkpir.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• art. 25 ust. 3, ust. 7 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – Dz.U. Nr 123, poz. 776; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 167, poz. 1398
• art. 22 ust. 1, art. 23 ust. 1 pkt 55 i 55a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538

Joanna Krawczyk
doradca podatkowy z wieloletnią praktyką, właścicielka kancelarii podatkowej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  REKLAMA