REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć zaliczkę przy nabyciu usług prawniczych z UE

REKLAMA

Nasza firma zleciła kancelarii prawnej w Niemczech wniesienie pozwu do sądu w sprawie kontrahenta, który zalega nam z zapłatą. Od kancelarii otrzymaliśmy potwierdzenie za wniesioną przez nas zaliczkę - coś w rodzaju rachunku. Czy to prawda, że to ja powinnam rozliczyć VAT od nabytej usługi prawniczej? Jeżeli tak, to czy już teraz powinnam opodatkować zapłaconą zaliczkę?
RADA
Tak, już teraz powinna Pani wystawić fakturę wewnętrzną, dokumentującą zapłaconą niemieckiemu kontrahentowi zaliczkę. Miejscem opodatkowania nabywanych przez Panią usług jest bowiem Polska.

UZASADNIENIE
W przypadku usług prawniczych przewidziano szczególny sposób ustalania miejsca ich opodatkowania. Jeżeli usługi te są świadczone dla podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę, za miejsce świadczenia tych usług zawsze uznaje się miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności – stały adres lub miejsce zamieszkania.
W Pani przypadku mamy do czynienia z sytuacją odwrotną. To nie Pani świadczy tego typu usługi. Przytoczenie powyższej zasady ma zasadnicze znaczenie dla prawidłowego ustalenia sposobu opodatkowania nabytych przez Panią usług prawniczych. W tym miejscu kluczowe znaczenie będzie miała regulacja zawarta w art. 17 ust. 3 ustawy. Wynika z niej, że w przypadku usług, o których mowa w art. 27 ust. 3 – a więc m.in. usług prawniczych, które są świadczone przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju – podmiotami zobowiązanymi do rozliczenia podatku z tego tytułu są usługobiorcy. Warunkiem jest jednak, że powinni oni być podatnikami VAT posiadającymi siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności lub stałe miejsce zamieszkania na terytorium kraju. Sytuację taką określa się jako import usług. W Pani sytuacji oba z przytoczonych powyżej warunków zostały spełnione. Usługodawca jest podatnikiem posiadającym siedzibę poza terytorium kraju, w tym przypadku w Niemczech. Usługobiorca, czyli Pani, jest podatnikiem VAT.
Po ustaleniu, że to na Pani ciąży obowiązek rozliczenia nabytej usługi prawnej, przybliżę, w jaki sposób powinna Pani taki import usługi prawnej rozliczyć. Niezbędne w tym miejscu będzie prawidłowe określenie, kiedy powstanie obowiązek podatkowy od tej czynności.
Obowiązek podatkowy z tytułu importu usług powstaje, co do zasady, z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Jeżeli wydanie towaru lub wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w 7. dniu od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. W przypadku zapłaty przez nabywcę zaliczki każda taka zapłata powoduje powstanie obowiązku podatkowego u sprzedawcy z chwilą jej otrzymania.
WAŻNE!
Każda zapłata powoduje powstanie obowiązku podatkowego u sprzedawcy z chwilą jej otrzymania.
W pytaniu nie podaje Pani, kiedy dokładnie została zapłacona zaliczka. Nie później niż 7. dnia od dnia jej zapłaty powinna była Pani wystawić fakturę wewnętrzną z naliczonym na niej podatkiem od towarów i usług.
Warto podkreślić, że naliczony przez Panią podatek należny jest jednocześnie podatkiem naliczonym podlegającym odliczeniu. Jeżeli nie wykaże Pani podatku naliczonego w deklaracji za ten sam miesiąc, w którym zostanie wykazany podatek należny, może to Pani jeszcze zrobić w deklaracji za następny miesiąc.
Podsumowując, należy stwierdzić, że z pytania nie wynika, aby w opisanym przez Panią przypadku można było mówić o stałej obsłudze prawnej Pani firmy przez niemiecką kancelarię adwokacką. Jest to z ich strony usługa jednorazowa. Dlatego też nie znajdą zastosowania przepisy dotyczące szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku świadczenia usług stałej obsługi prawnej.
Jeżeli jednak mielibyśmy do czynienia z tym typem usług, to ponieważ obowiązek podatkowy w tym przypadku powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze, to termin rozliczenia VAT od zaliczki będzie faktycznie taki sam.

• art. 27 ust. 4 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Katarzyna Owczarek
ekspert w zakresie VAT, pracownik redakcji
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kwota wolna od podatku 60 tys. zł. Najwcześniej w 2025 roku

  Kwota wolna od podatku w wysokości 60 tys. zł. "Jasno zostało powiedziane w jednej z naszych tez, że wprowadzamy kwotę wolną od podatku 60 tys. zł. Wiadomo, że w 2024 roku tego nie zrobimy. Mamy na to cztery lata i na pewno będzie to wprowadzone" - powiedział poseł KO Artur Łącki.

  Tabela kursów średnich NBP z 4 grudnia 2023 roku - nr 234/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 grudnia 2023 roku - NBP nr 234/A/NBP/2023. Kurs euro to 4,3337 zł.

  NBP: 140 mld zł zagranicznych inwestycji bezpośrednich

  Napływ kapitału z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich do Polski w 2022 r. wyniósł 140,3 mld zł, w porównaniu z 2021 r. ich wielkość wzrosła o blisko jedną czwartą - poinformował NBP w raporcie.

  Jak można przestać być wspólnikiem spółki osobowej? Czym różni się wystąpienie ze spółki od sprzedaży ogółu praw i obowiązków?

  Czasem trzeba rozstać się ze spółką osobową (np. ze spółką jawną). Na czym polega i jakie skutki prawne wywołuje wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika? Czym różni się to od sprzedaży ogółu praw i obowiązków wspólnika?

  Wystąpienie wspólnika ze spółki osobowej. Jak przebiegają rozliczenia?

  Jak kwestię rozliczenia wspólnika występującego ze spółki osobowej regulują przepisy kodeksu spółek handlowych? Jak te przepisy zastosować w praktyce? Dlaczego czasem warto rozliczyć się z występującym wspólnikiem inaczej niż wskazuje ksh?

  Co daje fundacja rodzinna? Jaką działalność może prowadzić?

  Długoterminowa integralność majątku firmy rodzinnej to główna korzyść z założenia fundacji rodzinnej wskazana przez uczestników webinaru „Jak z sukcesem przekazać firmę następcom? Fundacja rodzinna jako nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców”, który odbył się w ramach cyklu #idearozwojubiznesu, organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT).

  Organ skarbowy przegrał ze spółką w sprawie zwrotu VAT, bo nie znał reguł postępowania

  Gdy reprezentujący spółkę nie złożył pełnomocnictwa procesowego do akt konkretnej sprawy, to organ nie może zakładać, że spółka działa w niej przez pełnomocnika, bo czyniła tak już w innym postępowaniu. Jeśli tak zrobi, otworzy przedsiębiorcy furtkę do wygrania sporu.

  KSeF 2023/2024. Jak się zalogować do tego systemu?

  Ministerstwo Finansów zachęca już dziś do logowania się do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i testowania możliwości tego elektronicznego systemu fakturowania. Sposób logowania do KSeF będzie się różnił w zależności od tego, czy użytkownikiem jest osoba fizyczna, czy spółka.

  Stawka VAT na odśnieżanie

  Odśnieżanie, jako usługa wykonywana przez przedsiębiorców, jest odpłatnym świadczeniem, które podlega opodatkowaniu VAT. W tym kontekście pojawia się pytanie o właściwą stawkę VAT dla usług odśnieżania.

  Czy zakup domu w budowie lub w stanie surowym zamkniętym korzysta ze zwolnienia z PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w trzech nowych (z listopada 2023 r.) interpretacjach indywidualnych uznał, że zwolnienie z podatku PCC nie obejmuje zakupu jednorodzinnego domu w budowie ani domu w stanie surowym zamkniętym, również z wykonaną elewacją.

  REKLAMA