REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przekazanie gratisu dołączanego do sprzedawanego towaru podlega opodatkowaniu

REKLAMA

Czy należy opodatkować VAT i podatkiem dochodowym dostawę gratisu (brodzika) dołączonego do sprzedawanego towaru (kabiny prysznicowej)? Gratis ze względu na złą jakość nie przedstawia wartości handlowej. Przy jego zakupie odliczyliśmy VAT.
RADA
Dostawa gratisu dołączonego do sprzedawanego towaru nie powinna podlegać VAT. Wynika to z przepisów ustawy o VAT. Organy podatkowe prezentują zwykle odmienne stanowisko. Nieopodatkowanie tej dostawy może zatem doprowadzić do sporu z urzędem skarbowym. Przekazanie gratisu nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
Przekazanie klientom dokonującym zakupu dodatkowego upominku (nawet gdy jest nim towar o obniżonej wartości, np. ze względu na uszkodzenie, złą jakość etc.) należy uznać za przekazanie towaru na cele reprezentacji i reklamy. Czynność ta (jako przekazanie na cele związane z prowadzonym przez Państwa przedsiębiorstwem) nie podlega opodatkowaniu VAT.
Niestety, organy podatkowe uznają, że przekazanie towarów na cele reprezentacji i reklamy podlega opodatkowaniu VAT. Wyjątek stanowi przekazywanie na ten cel prezentów o małej wartości lub próbek. W piśmie z 6 sierpnia 2004 r., nr US34/VP/443- -139/04, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdził:
Każda rzecz dołączona nieodpłatnie do sprzedawanych czasopism stanowi albo darowiznę towarów, albo nieodpłatne przekazanie jej na cele reprezentacji i reklamy. Na podstawie art. 7 ust. 2 i 3 ustawy czynność ta stanowi przedmiot opodatkowania VAT, jeżeli w związku z nabyciem tychże towarów, przekazywanych bez wynagrodzenia, podatnikowi przysługiwało prawo odliczenia podatku naliczonego, a nie spełniają one kryteriów prezentów o małej wartości lub próbek – w takim bowiem przypadku przekazanie to nie podlegałoby opodatkowaniu VAT.
Przekazując brodzik i podejmując decyzję o nieopodatkowaniu tego przekazania, ryzykują Państwo spór z organem podatkowym. Można czuć się bezpiecznie jedynie wtedy, gdy przekazanie brodzika zostanie ujęte w ewidencji prezentów o małej wartości (art. 7 ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT). Zdaniem organów skarbowych wyłączone z opodatkowania VAT są bowiem tylko prezenty o małej wartości ujęte w specjalnej ewidencji pozwalającej zidentyfikować osobę otrzymującą prezent (gratis). Wartość prezentów nie może przekroczyć kwoty 100 zł.
Skutki w podatku dochodowym
W związku z przekazaniem przez Państwa brodzika nie powstaje żaden przychód. Co więcej, wydatki na jego nabycie, jako wydatki na reprezentację i reklamę, pozostają dla Państwa kosztami uzyskania przychodu (zakładam, że wydatki te zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodu w momencie nabycia brodzika).

• art. 7 ust. 2–4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
• art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 46, poz. 328

Tomasz Krywan
konsultant podatkowy
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS go obniży

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA