REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć najem, gdy nie prowadzimy działalności

REKLAMA

Jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej wynajmuję teren mojej działki pewnej firmie za kwotę 200 zł miesięcznie. Czy mam obowiązek rejestrowania się na potrzeby VAT i składania deklaracji miesięcznych VAT-7? Czy powinienem składać deklaracje PIT-5? Czy wystarczy, jak wykażę te kwoty w rozliczeniu rocznym PIT-37 w rubryce "inne przychody"?
RADA
Nie ma Pan obowiązku rozliczenia VAT z tytułu najmu. Może Pan korzystać ze zwolnienia, ze względu na wysokość obrotów. W zakresie rozliczeń podatku dochodowego może wybrać Pan opodatkowanie w formie ryczałtu lub opodatkowanie na zasadach ogólnych (PIT-5). Przychodu z najmu nie można rozliczyć w PIT-37.

UZASADNIENIE
Należy pamiętać, że grunty w myśl przepisu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT traktowane są jak towar. Natomiast towary będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu zasadniczo podlegają opodatkowaniu VAT. Szerokie pojęcie działalności gospodarczej zasadniczo obejmuje również najem. Jednak wynajęcie działki przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej za kwotę 200 zł miesięcznie korzysta ze zwolnienia z VAT.
Podatnik nieprowadzący działalności gospodarczej z tytułu wynajmu działki może skorzystać ze zwolnienia z VAT dla podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 10 000 euro. Kwota ta na 2006 r. wynosi 39 200 zł. Gdy rozpoczął Pan wynajem w trakcie roku, będzie Panu przysługiwał limit proporcjonalnie mniejszy w stosunku do okresu prowadzonej działalności w trakcie 2006 r.
Jako podmiot zwolniony z VAT na podstawie art. 113 ust. 1 może Pan, ale nie musi składać zgłoszenia rejestracyjnego do naczelnika urzędu skarbowego. Jeśli złoży Pan zgłoszenie rejestracyjne, to naczelnik zarejestruje Pana jako podatnika VAT zwolnionego.

Rozliczenie podatku dochodowego
W pierwszej kolejności przedstawię ryczałtową formę opodatkowania. Przychody (dochody) osiągane z tytułu umowy najmu mogą zostać opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym).
Wysokość ryczałtu od przychodów osiąganych z tytułu najmu, do kwoty stanowiącej równowartość 4000 euro, wynosi 8,5%. Natomiast od nadwyżki ponad tę kwotę stawka wynosi 20% przychodów. W 2006 r. będzie to kwota 15 666,40 zł.
Pamiętać przy tym należy, że przychodów opodatkowanych w formie ryczałtu nie łączy się z dochodami z innych źródeł podlegającymi opodatkowaniu.
Podatnik, wybierając tę formę opodatkowania, powinien po zawarciu umowy najmu, ale przed osiągnięciem pierwszego przychodu zgłosić się do urzędu skarbowego w celu złożenia oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania. Do 31 stycznia po zakończeniu roku należy złożyć do urzędu skarbowego wypełniony formularz PIT-28 z załącznikiem PIT-28/A. Ta forma opodatkowania zasadniczo jest korzystniejsza w przypadku, gdy podatnik osiąga przychody z innych źródeł, np. z umowy o pracę.
W przypadku wyboru przez podatnika opodatkowania na zasadach ogólnych łączy się otrzymywane z tytułu najmu dochody z innymi. Opodatkowuje się je przewidzianymi w ustawie stawkami odpowiednio 19%, 30% lub 40% zgodnie z powyżej przytoczonymi przepisami. Kwotą wolną od opodatkowania jest 2789 zł. Należy podkreślić, iż mogła ona zostać wykorzystana przez podatnika z tytułu przychodów z innych źródeł.
Jeśli natomiast podatnik nie otrzymywałby innych przychodów (dochodów) poza wynajęciem działki, wówczas ta forma opodatkowania pozwoliłaby mu na nieopodatkowanie przychodu z przedmiotowego najmu.
W tym przypadku podatnik zobowiązany jest do składania do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu podatnika deklaracji PIT-5 na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy. Składa się ją w terminie do 20. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Natomiast za grudzień należy ją złożyć w terminie do dnia 20 grudnia. Ponadto do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym należy złożyć deklarację PIT- 36. W pozycji F1 pkt 6 należy wykazać uzyskany dochód z tytułu najmu. Deklaracja PIT-36 jest bowiem formularzem przeznaczonym m.in. dla osób uzyskujących przychody z najmu, które w ciągu roku samodzielnie odprowadzały zaliczki na podatek dochodowy.
W omawianym przypadku z braku szczegółowych informacji o podatniku nie możemy jednoznacznie uznać, która z form jest korzystniejsza.

• art. 6 ust. 1a ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – Dz.U. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
• rozporządzenie Ministra Finansów z 11 października 2005 r. w sprawie określenia wzorów zeznania, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – Dz.U. Nr 204, poz. 1690
• ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 46, poz. 328
• art. 96 ust. 3, art. 113 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Joanna Mierzwińska
menedżer w dziale podatkowym System Rewident sp. z o.o.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA