REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak należy rozliczać w VAT transakcje wykonywane przez biuro podróży

REKLAMA

Biuro podróży korzysta ze szczególnej procedury rozliczania VAT od marży (art. 119). Czy zawarcie umowy cywilnej (zlecenia), dotyczącej np. opieki pilota, będzie przy obliczaniu marży zaliczone do usług obcych (opodatkowane marżą), czy też do usług własnych (opodatkowane na zasadach ogólnych)? Jak ustalić podstawę opodatkowania?
RADA
Nabycie usług pilota, na podstawie umowy zlecenia, należy zaliczyć do usług własnych. Podstawą opodatkowania jest kwota, jaką Czytelnik ponosi z tytułu zatrudnienia pilota, czyli kwota brutto.

UZASADNIENIE
W przypadku usług turystyki podstawą opodatkowania jest kwota marży, pomniejszona o kwotę podatku należnego. Określona w tym przepisie reguła ma charakter szczególny wobec generalnej zasady ustalania podstawy opodatkowania od kwoty należnej od nabywcy (art. 29 ustawy). Jednakże art. 119 ustawy o VAT ma zastosowanie wyłącznie do określonej grupy podatników spełniających warunki określone w tym przepisie. Możliwość zastosowania szczególnego trybu ustalania podstawy opodatkowania istnieje bowiem tylko wówczas, gdy spełnione zostaną łącznie następujące warunki:
podatnik świadczący usługi turystyczne ma siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Polski,
• działa na rzecz nabywcy usługi we własnym imieniu i na własny rachunek,
• przy świadczeniu usług nabywa towary i usługi od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty,
• prowadzi ewidencję, z której wynikają kwoty wydatkowane na nabycie towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, oraz posiada dokumenty, z których wynikają te kwoty.
Należy przy tym zauważyć, że podmiot prowadzący działalność turystyczną nie powinien być opodatkowany w ten szczególny sposób, jeśli usługi zakupione od podmiotów trzecich mają wyłącznie charakter pomocniczy w stosunku do usług własnych. Ponadto, jeżeli pośrednik turystyczny w ramach usługi turystycznej, oprócz usług nabywanych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, wykonuje również pewne świadczenia we własnym zakresie (czyli tak zwane „usługi własne”), obowiązany jest on do odrębnego ustalenia podstawy opodatkowania dla usług własnych i odrębnie w odniesieniu do usług nabytych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty.
W razie więc wykonywania przez biuro podróży obok pośrednictwa także usług własnych (niebędących jednakże zasadniczą częścią świadczonych usług), biuro jest zobowiązane do prowadzenia ewidencji dokumentującej wykonywane czynności. W ewidencji należy rozróżnić, jaka część należności przypada na usługi własne oraz jaka część dotyczy usług, które zostały nabyte bezpośrednio dla korzyści turysty.

Przykład
Podatnik jest właścicielem nieruchomości mogącej stanowić zakwaterowanie dla turystów. Udostępnienie tej nieruchomości turystom będzie w takim wypadku usługą własną podatnika, inne natomiast usługi, wykonywane faktycznie przez podmioty trzecie, takie jak zapewnienie wyżywienia, ochrony i transportu, będą tylko usługami pomocniczymi w stosunku do usług własnych podatnika i nie będą powodowały obowiązku zastosowania art. 119 ustawy o VAT. Dzieje się tak dlatego, że usługa zakwaterowania jest świadczeniem zasadniczym, natomiast inne usługi nie mają tak dużego znaczenia, w związku z czym działanie podatnika nie powinno być uznane za działanie agenta turystycznego.

Przykład
Podatnik organizuje kolonie letnie dla dzieci. W tym celu pośredniczy w wynajęciu odpowiedniego ośrodka wypoczynkowego, w zapewnieniu wyżywienia, w zorganizowaniu właściwego programu kolonii, przy czym nabywa wszystkie te usług we własnym imieniu, jednakże na bezpośrednie potrzeby konkretnej kolonii dla dzieci organizowanej przez szkołę podstawową. Ponadto podatnik dokonuje transportu dzieci na kolonie własnym autobusem. W takim przypadku jedyną usługą własną podatnika jest transport autobusem. Jednak trudno powiedzieć, że taki transport jest świadczeniem zasadniczym. W związku z tym opodatkowanie świadczonych usług nastąpi w oparciu o art. 119 ustawy o VAT, a usługa transportowa zostanie odrębnie potraktowana jako usługa własna.

Odpowiadając na pytanie Czytelnika, należy stwierdzić, że usługa opieki pilota nad wycieczką powinna zostać uznana za usługę własną. Z pytania wynika bowiem, że pilot ten nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Ponadto jest zatrudniony przez Czytelnika na podstawie umowy zlecenia. Dlatego usługa ta nie będzie mogła być uznana za opodatkowaną marżą usługę nabywaną dla bezpośredniej korzyści turysty. Będzie natomiast musiała być zakwalifikowana jako usługa własna, wykonana przez biuro podróży Czytelnika. Należy ją opodatkować podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych. Do obliczeń należy przyjąć kwotę, jaką Czytelnik ponosi z tytułu zatrudnienia pilota, czyli kwotę brutto.
Na takim samym stanowisku stanął Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku w wyjaśnieniu z 23 lipca 2004 r. (PI/005-863/04/CIP/01).

• art. 119 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Marcin Sikora
doradca podatkowy w Kancelarii Prawno-Podatkowej Sikora i Wspólnicy spółka komandytowa
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Limit działalności nierejestrowanej w 2024 r. wzrośnie do 3225 zł. Ale VAT i tak trzeba będzie niekiedy zapłacić.

  Kolejny wzrost limitu dla działalności nierejestrowanej cieszy tych, którzy poprawiają kondycję domowego budżetu korzystając z możliwości prowadzenia niewielkiej działalności bez konieczności jej rejestrowania w CEIDG. Jednak brak rejestracji to jedno, a rozliczenia na gruncie VAT, to odrębna sprawa. Warto sprawdzić, czy ciesząc się uproszczeniami przewidzianymi dla tej formy działalności nie zaniedbuje się obowiązków czynnego podatnika VAT.

  Jak sformułować klauzulę arbitrażową w umowie?

  Klauzule arbitrażowe w umowach. Jak odzyskać zaległą płatność nawet w 3 tygodnie? Duże, ale także małe firmy np. z sektorów budowalnego, logistycznego czy informatycznego coraz częściej korzystają z arbitrażu online zamiast sądów powszechnych.

  Tabela kursów średnich NBP z 5 grudnia 2023 roku - nr 235/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 5 grudnia 2023 roku - nr 235/A/NBP/2023. Kurs euro to 4,3233 zł.

  Wyższe opłaty drogowe w transporcie – czy zapłacą za nie konsumenci?

  Podwyżki opłat drogowych, które wyniosą nawet 80 proc. w Niemczech sprawią, że firmy transportowe będą musiały szukać oszczędności gdzie indziej. Jedynym skutecznym rozwiązaniem wydaje się podniesienie cen frachtu, chociaż wiadomo, że koszty tego rozwiązania poniosą nie zleceniodawcy, lecz konsumenci. A niezależnie od tego firmy transportowe i tak muszą dobrze przygotować się do funkcjonowania w nowej, droższej rzeczywistości. Sprawdzamy nastroje panujące w branży i szukamy rozwiązań, które mogą pomóc przewoźnikom oszczędzać nie tylko w tym trudnym okresie. 

  Nowe stawki minimalnego wynagrodzenia w 2024 roku. Wyższe nie tylko pensje. Jak wzrosną w nowym roku inne świadczenia pracownicze?

  Minimalne wynagrodzenie za pracę, które obecnie wynosi 3600 zł, od 1 stycznia 2024 r. wzrośnie do 4242 zł, a od 1 lipca 2024 r. - o kolejne kilkadziesiąt złotych, do 4300 zł. Łącznie da to wzrost płacy minimalnej o 19,4%. Zaplanowana na przyszły rok podwyżka będzie rekordową w ujęciu kwotowym i bliską rekordowej w ujęciu procentowym. Od 2000 roku tylko dwukrotnie procentowy wzrost płacy minimalnej był wyższy. W 2008 r. jej kwota została ona podniesiona z 936 zł do 1126 zł, a więc o 20,3%. Natomiast w 2023 r. dwie zmiany, obowiązujące od stycznia i od lipca, wywindowały płacę minimalną z 3010 zł do 3600 zł, a więc łącznie o 19,6%. Podwyższenie płacy minimalnej wpłynie również w 2024 roku na szereg wskaźników i świadczeń pracowniczych. 

  Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia. Kiedy przysługuje i ile wynosi? Jakie warunki trzeba spełnić? Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim?

  ZUS informuje, że zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy nie tylko w trakcie zatrudnienia, lecz także podczas wypowiedzenia, a nawet po rozwiązaniu umowy o pracę. Ale w tym przypadku muszą być spełnione określone warunki. Jakie?

  Nowe oszustwo na rynku finansowym: przestępcy oferują „klejnoty flippowe”

  Na rynku pojawiła się nowa metoda „inwestycyjna”. Oszuści poprzez spółki zawierają umowy sprzedaży tzw. biżuterii flippowej z pewnym zyskiem. W rzeczywistości wartość przedmiotu z reguły jest kilkukrotnie zawyżona. Sprzedawcy często proponują zawarcie umowy komisu, na mocy której mają dokonać dalszej sprzedaży klejnotu, co jednak nie następuje. Następnie klientom proponuje się zawarcie kolejnych umów z innymi podmiotami, np. umowy pożyczki i kolejnej umowy komisu z inną spółką. Dzięki temu moment rozliczenia jest odsunięty w czasie, a podmiot wyłudza w ten sposób dodatkowe pieniądze. Z reguły na zabezpieczenie roszczeń zawierana jest też umowa zastawu na udziałach innej spółki. Warto też dodać, że większość pokrzywdzonych prawdopodobnie jeszcze nie wie lub nie ma pewności, że doszło do oszustwa.

  Do jakiej kwoty nie płaci się podatku od darowizny?

  Podatek od darowizny dotyka wielu osób w Polsce. W 2023 roku wprowadzono znaczące zmiany w przepisach dotyczących podatku od spadków i darowizn, które wpłynęły na kwoty wolne od podatku. W tym artykule skupimy się na aktualnym stanie prawnym, przywołując obowiązujące regulacje.

  Chcesz dostać emeryturę lub rentę na czas? Musisz szybko powiadomić ZUS o zmianie adresu lub konta bankowego! Jak to zrobić i w jakim terminie?

  Emeryt i rencista powinien jak najszybciej poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o zmianie adresu zamieszkania, czy numeru rachunku bankowego. Jeśli zrobi to z opóźnieniem, to może zdarzyć się, że emerytura czy renta zostanie zwrócona do ZUS-u.

  Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie RPP. Czy czeka nas zmiana stóp procentowych?

  Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. "RPP nie zmieni stóp procentowych na rozpoczynającym się dzisiaj grudniowym posiedzeniu" – powiedział ekonomista ING BSK Adam Anotniak. Jego zdaniem, pauza w obniżkach stóp potrwa co najmniej do marca.

  REKLAMA