Prowadzę działalność polegającą m.in. na tworzeniu stron internetowych. Użytkuję darmowe, powszechnie dostępne oprogramowania znajdujące się w Internecie na zagranicznych i polskich stronach internetowych. Korzystam również z CD-ROM stanowiących dodatki do gazet komputerowych. Czy muszę naliczać VAT z tytułu importu usług?
RADA
Za bezpłatne korzystanie z programów komputerowych pobieranych ze stron internetowych nie będzie Pan zobowiązany rozliczyć
VAT od importu usług. Również korzystanie z programu komputerowego zamieszczonego na płycie dołączonej do gazety nie powoduje obowiązku rozliczenia VAT od importu usług.
UZASADNIENIE
Aby odpowiedzieć na pytanie, na początku należy sklasyfikować nabywane przez Pana usługi. W przypadku korzystania z programu komputerowego przez Internet mamy do czynienia z usługami elektronicznymi. Za usługi elektroniczne według definicji, którą potwierdza również obowiązujące od 1 lipca br. rozporządzenie
UE, uznaje się usługi:
• świadczone za pomocą Internetu lub sieci elektronicznej,
• których świadczenie jest zautomatyzowane,
• które wymagają niewielkiego udziału człowieka,
• których wykonanie bez wykorzystania technologii informacyjnej jest niemożliwe.
Jednocześnie wśród przykładowych usług elektronicznych, gdy są świadczone za pomocą Internetu lub innej sieci, są wymieniane ogólne produkty w formie cyfrowej łącznie z oprogramowaniem, jego modyfikacjami i nowszymi wersjami oprogramowania. Oznacza to, że nabycie programu komputerowego za pomocą Internetu stanowi nabycie usługi elektronicznej.
Gdy program na stronie internetowej udostępnia
podatnik mający siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności w Polsce, to nie ciążą na Panu żadne obowiązki w zakresie rozliczeń tego podatku.
Inaczej jest, gdy program jest udostępniany przez podmiot mający siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności poza terytorium Polski; wówczas należy rozstrzygnąć, czy mamy do czynienia z importem usług, a tym samym obowiązkiem rozliczenia VAT. Jako
podatnik VAT będziemy zobowiązani do rozliczenia VAT od importu usług elektronicznych, w przypadku gdy:
• świadczący usługę nie posiada siedziby, miejsca prowadzenia działalności lub zamieszkania w Polsce,
• miejscem
świadczenia usługi według przepisów ustawy jest Polska (miejscem świadczenia usług elektronicznych jest kraj, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności; czyli w naszym przypadku będzie to Polska).
W takich przypadkach będzie Pan zobowiązany do rozliczenia
VAT od importu usług. W praktyce jednak, jeżeli czynność ta jest nieodpłatna, nie będzie możliwości rozliczenia VAT od importu usługi. Jeżeli weźmiemy pod uwagę art. 29 ust. 17 ustawy (który określa, co stanowi obrót z tytułu importu usług), dojdziemy do wniosku, że nieodpłatne nabycie usługi nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu. Obrót z tytułu importu usług stanowi bowiem kwota, którą usługobiorca jest obowiązany zapłacić. Ponieważ usługobiorca nie ponosi żadnych wydatków, nie będzie obrotu podlegającego opodatkowaniu VAT.
Nie będzie Pan również zobowiązany do naliczania VAT za korzystanie z programu komputerowego zamieszczonego na płycie CD. W tym przypadku VAT rozliczył już sprzedawca towaru. Zakup gazety z dołączoną do niego płytą stanowi bowiem nabycie towaru, a nie usługi. Potwierdza to również rozporządzenie UE, które wyłączyło płyty CD z katalogu usług elektronicznych.
W przypadku gdy gazeta jest nabyta w innym kraju, będzie Pan zobowiązany do rozliczenia VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia lub importu towarów.
• art. 2 pkt 26, art. 17 ust. 1 pkt 4, art. 29 ust. 17 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
• art. 11 ust. 2 pkt a, art. 12 ust. 3 pkt a rozporządzenia Rady (WE) nr 1777/2005 z 17 października 2005 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 77/388/EWG w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej – treść rozporządzenia została opublikowana w dodatku „PARAGRAFY księgowego” do Mk nr 12/2006 – „VAT 2006”
Joanna Dmowska
ekspert w zakresie podatku VAT