| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak ująć w pkpir zagraniczną fakturę za szkolenie

Jak ująć w pkpir zagraniczną fakturę za szkolenie

Właściciel firmy brał udział w szkoleniu na terenie Niemiec. Organizowała je niemiecka firma, która posiada NIP UE. Na fakturze wystawionej przez tę firmę widnieje kwota netto, VAT 16% i kwota brutto. Co jest dla mnie kosztem? Kwota netto czy brutto? Jak to zaksięgować w pkpir? Czy mam naliczać VAT 22% w Polsce? A jeśli tak, czy mogę go potem odliczyć?

RADA
Kosztem jest dla Pani kwota brutto. Koszt ten należy ująć w kolumnie 14 pkpir. Nie ma potrzeby naliczania VAT w Polsce.

UZASADNIENIE
Firma niemiecka, która przeprowadziła szkolenie, nie jest podatnikiem VAT zarejestrowanym w Polsce. Nie ma zresztą takiej potrzeby, skoro na terenie naszego kraju nie wykonuje żadnej działalności. Opodatkowaniu polskim VAT podlega wyłącznie świadczenie usług na terytorium naszego kraju. Zupełnie odrębną kwestią jest stosowanie określonych reguł mających na celu ustalenie miejsca świadczenia usługi w zależności od jej rodzaju. W tym przypadku nie ma to jednak żadnego znaczenia, ponieważ nie tylko usługa została wykonana za granicą, ale jednocześnie przez zagraniczną firmę.
Polski podatnik VAT, który skorzystał z usługi wykonanej za granicą przez podmiot zagraniczny, nie jest zobowiązany do opodatkowywania tej usługi w Polsce. Przyjęcie tego rodzaju świadczenia nie podlega w ogóle polskiej ustawie o podatku od towarów i usług. Wynikają z tego określone konsekwencje. A mianowicie, zakup ten nie stanowi podstawy do odliczenia zagranicznego VAT. Nie podlega również wykazaniu w ewidencji związanej z rozliczaniem tego podatku ani udokumentowaniu fakturą wystawianą przez polskiego podatnika.
WAŻNE!
Polski podatnik VAT, który skorzystał z usługi wykonanej za granicą przez zagraniczny podmiot, nie jest zobowiązany do opodatkowywania tej usługi w Polsce.
Skorzystanie przez polskiego podatnika z usługi wykonanej za granicą przez podmiot zagraniczny może stanowić wyłącznie element kosztów prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Podlega on uwzględnieniu w wartości brutto w kolumnie 14 pkpir.
Koszt poniesiony w walucie obcej należy przeliczyć na złote według średniego kursu NBP dla tej waluty na dzień poniesienia kosztu. Jeżeli dzień zapłaty jest różny od dnia zarachowania kosztu, najpierw należy zarachować koszt, przeliczając go według wymienionego średniego kursu NBP. Następnie należy go skorygować o powstałe różnice kursowe wynikające z porównania wartości kosztu z dnia zarachowania oraz dnia zapłaty. W celu ustalenia tej różnicy wartość kosztu na dzień zapłaty należy wycenić według kursu sprzedaży waluty ustalonego przez bank, z którego usług korzystał podatnik.

PRZYKŁAD
Pan Michał prowadzi gabinet lekarski. W maju br. wziął udział w szkoleniu przeprowadzonym przez firmę niemiecką na terenie Niemiec. Przedmiotem szkolenia były najnowsze metody leczenia schorzeń, w których leczeniu specjalizuje się pan Michał. Ze względu na związek tego wydatku z wykonywaną działalnością zaliczono go do kosztów. Jako koszt pośrednio związany z przychodami, został uwzględniony w dacie poniesienia, czyli 16 maja. Wyniósł 1000 euro (w tym VAT). Do kosztów przyjęto go w wartości przeliczonej na złote według średniego kursu NBP dla euro na 16 maja, czyli 3925 zł (1000 euro × 3,9250 zł).

•  art. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
•  art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 107, poz. 723

Joanna Krawczyk
doradca podatkowy, właścicielka kancelarii podatkowej

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK