reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy wartość sprzętu ofiarowanego pracownikowi odchodzącemu z pracy jest przychodem ze stosunku pracy

Czy wartość sprzętu ofiarowanego pracownikowi odchodzącemu z pracy jest przychodem ze stosunku pracy

W sierpniu br. nasz długoletni pracownik kończy pracę w firmie. Zdecydowaliśmy się oddać mu za darmo na własność użytkowanego przez niego laptopa. Zakup sprzętu został już przez firmę całkowicie zamortyzowany (laptop był kupiony 3 lata temu).

Czy taki prezent stanowi dla pracownika przychód? Jeśli tak, to jak ustalić jego wartość?

RADA
Tak, taki prezent, jako nieodpłatne świadczenie w formie rzeczowej, stanowi dla pracownika przychód ze stosunku pracy. Wartość laptopa powinna być ustalona według cen rynkowych stosowanych w obrocie takim sprzętem, z uwzględnieniem jego stanu, stopnia zużycia, producenta, parametrów oraz czasu i miejsca uzyskania przez pracownika tego komputera.

UZASADNIENIE
Wszelkie przysporzenia majątkowe zarówno w formie pieniężnej, jak i rzeczowej, uzyskane od pracodawcy, stanowią przychód ze stosunku pracy, bez względu na okoliczność czy okazję ich otrzymania.
Przed doliczeniem danego świadczenia rzeczowego do przychodu podatnika należy je wycenić. Wycena użytkowanego przez pracownika firmowego laptopa powinna nastąpić według zasad zawartych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z nimi, wartość pieniężną świadczeń w naturze określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania. Oznacza to, że pracodawca powinien w miesiącu wręczenia pracownikowi prezentu uzyskać wycenę sprzętu dokonaną np. przez rzeczoznawcę. Dla wyceny sprzętu nie ma znaczenia, czy zakup laptopa został zamortyzowany przez zakład pracy.
Po ustaleniu wartości laptopa pracodawca jako płatnik będzie zobowiązany dodać ją do pozostałych sierpniowych przychodów pracownika i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy według skali oraz potrącić składki na ZUS. Nie jest to bowiem świadczenie zwolnione ani z opodatkowania, ani z oskładkowania.
• art. 11 ust. 1 i ust. 2, art. 12 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),
• § 1 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).

Izabela Nowacka
specjalista w zakresie kadr i płac
reklama

Czytaj także

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama