| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczać różnice kursowe od kredytu inwestycyjnego

Jak rozliczać różnice kursowe od kredytu inwestycyjnego

Posiadamy kredyt inwestycyjny w euro. Raty kredytu i odsetki spłacamy środkami z konta walutowego. Czy oprócz różnic kursowych od zobowiązania kredytowego na koncie walutowym powstają różnice kursowe przy spłacie raty kredytu i przy zapłaconych odsetkach? Kiedy można stosować kurs negocjowany?


RADA
Prowadząc rachunek walutowy jednostka powinna rozliczać różnice kursowe nie tylko w stosunku do regulowanych zobowiązań czy też wpływających należności, ale również ustalać różnice, jakie powstają między kursem wpływu i rozchodu waluty obcej.

UZASADNIENIE
Rachunek walutowy jest wygodną formą rozliczeń z kontrahentami zagranicznymi, jednak z księgowego punktu widzenia przysparza dodatkowych problemów związanych z rozliczaniem różnic kursowych. Według innego kursu przeliczamy bowiem wpływ środków na konto, a według innego ich rozchód.
Wpływ zagranicznych środków pieniężnych jest wyceniany:
• w przypadku zakupu waluty obcej – według kursu sprzedaży walut, jaki obowiązuje w danym dniu w banku, z usług którego jednostka korzysta,
• w przypadku uregulowania należności od odbiorców – według kursu kupna walut stosowanego przez bank, z usług którego korzystamy.
Natomiast rozchód walut obcych wyceniamy:
• w przypadku odsprzedaży waluty – według kursu kupna walut stosowanego przez bank, z którego usług jednostka korzysta,
• w przypadku regulowania zobowiązań spółki pieniędzmi zgromadzonymi na rachunku walutowym – według kursu sprzedaży walut stosowanego przez bank, z którego usług jednostka korzysta.
Rozchód z rachunku walutowego zagranicznych środków pieniężnych może być wyceniany metodą:
1) cen przeciętnych, czyli ustalonych w wysokości średniego kursu dla danej waluty,
2) FIFO – pierwsze przyszło – pierwsze wyszło, czyli rozchód waluty wyceniamy kolejno według kursu tej waluty, która najwcześniej została nabyta bądź otrzymana,
3) LIFO – ostatnie przyszło – pierwsze wyszło, rozchód waluty wyceniany jest kolejno po kursie tej waluty, która została nabyta (otrzymana) najpóźniej,
4) w drodze szczegółowej identyfikacji rzeczywistych kursów walut.
W praktyce najbardziej popularna jest metoda FIFO.
W sytuacji gdy firma zaciągnęła kredyt dewizowy, który następnie stopniowo spłaca, w dniu zapłaty odpowiednich rat powstaną zrealizowane różnice kursowe.
UWAGA!
W przypadku kredytu inwestycyjnego dotyczącego zakupu środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych różnice kursowe powstałe do dnia oddania ich do używania korygują cenę nabycia i koszt wytworzenia.
Jeśli więc są to dodatnie różnice kursowe – zmniejszają one cenę nabycia lub koszt wytworzenia inwestycji, jeśli ujemne – zwiększają. W ten sam sposób traktujemy prowizje i odsetki bankowe, które są związane bezpośrednio z kredytem inwestycyjnym.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Company-logos.co

Katalog firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »