reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak zaewidencjonować nadwyżkę kosztów nad przychodami

Jak zaewidencjonować nadwyżkę kosztów nad przychodami

Jesteśmy stowarzyszeniem nieprowadzącym działalności gospodarczej. W jaki sposób zaksięgować nadwyżkę kosztów nad przychodami za 2005 r.?

Za 2004 r. nadwyżka przychodów nad kosztami została zaksięgowana na konto „Fundusz statutowy”. Czy zaksięgować na Zespół 4 czy Zespół 7, czy jeszcze inaczej?

Odpowiedź
Niestety, taki sposób księgowania nie jest poprawny.

Uzasadnienie
Nadwyżkę przychodów nad kosztami, zgodnie z rozporządzeniem MF, zwiększają przychody w następnym roku obrotowym lub fundusz statutowy. Z opisu wynika, że stowarzyszenie skorzystało z możliwości podwyższenia funduszu, dlatego dodatnia różnica między przychodami a kosztami została ujęta na koncie „Fundusz statutowy”.

Jeżeli w danym roku obrotowym koszty statutowe przekraczają przychody uzyskane w tym okresie, nadwyżka kosztów nad przychodami zwiększa koszty w roku następnym. Oznacza to, że po ustaleniu wyniku finansowego i zatwierdzeniu sprawozdania finansowego ujemną różnicę należy przeksięgować na stronę Wn konta 640 „Rozliczenia międzyokresowe kosztów” ze strony Ma konta 860 „Wynik finansowy”. W następnym roku obrotowym z konta „Rozliczenia międzyokresowe kosztów” przeniesie się na konto 400 „Koszty działalności statutowej”.

UWAGA!
Jeżeli jednostka prowadzi działalność gospodarczą, wtedy nadwyżkę kosztów nad przychodami po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego z konta 860 „Wynik finansowy” należy przeksięgować na konto 820 „Rozliczenie wyniku finansowego”.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Podstawa prawna
• ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 267, poz. 2252

Gyöngyvér Takáts

reklama

Czytaj także

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami77.40 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Moduł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama