reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy nieodpłatna dostawa towarów dla podatnika UE jest WDT

Czy nieodpłatna dostawa towarów dla podatnika UE jest WDT

Czy nieodpłatne dostawy towarów na rzecz podmiotów będących podatnikami podatku od wartości dodanej, zidentyfikowanych dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych w państwach UE innych niż Polska, stanowią wewnątrzwspólnotową dostawę towarów i podlegają opodatkowaniu według stawki 0%?


RADA
Tak, gdy spełnicie inne warunki wymagane do uznania tej dostawy za WDT oraz będziecie posiadać wymagane dokumenty potwierdzające wywóz towaru, uprawniające do opodatkowania dostawy stawką VAT 0%. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
Aby daną transakcję można było uznać za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu VAT, muszą zostać spełnione następujące warunki:
• wywóz towarów nastąpi z terytorium kraju na terytorium innego państwa UE w wykonaniu czynności opodatkowanych (wymienionych w art. 7 ustawy o VAT),
• zarówno dostawca, jak i nabywca muszą być zidentyfikowani na potrzeby wewnątrzwspólnotowych transakcji, tj. muszą posiadać numery VAT UE (z wyjątkiem dostawy nowych środków transportu).

Wśród czynności podlegających opodatkowaniu VAT ustawodawca w art. 7 ust. 2 pkt 2 wymienia również wszelkie przekazania towarów bez wynagrodzenia (w szczególności darowizny) na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem. Takie przekazanie podlega opodatkowaniu, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części. Wyjątek stanowią prezenty o małej wartości oraz próbki towarów. Mimo że samo przekazanie towarów jest nieodpłatne, to czynność przekazania towarów jest zrównana na potrzeby VAT z odpłatną dostawą towaru. Przedstawione stanowisko jest zgodne z zapisami VI Dyrektywy UE oraz udzielonym wyjaśnieniem Komisji Europejskiej w piśmie z 11 listopada 2004 r. na zapytanie Ministerstwa Finansów odnośnie doprecyzowania omawianego problemu. W wyjaśnieniu podano, że niektóre nieodpłatne dostawy towarów mogą zostać objęte podatkiem po spełnieniu warunków ustanowionych w art. 5 ust. 6 VI Dyrektywy. Ma to miejsce przy wykorzystaniu przez podatnika dóbr tworzących część majątku jego przedsiębiorstwa do celów prywatnych jego lub jego pracowników lub też nieodpłatnego ich przekazania albo użycia ich dla celów innych niż prowadzona przez niego działalność, jeśli podatek od wartości dodanej od powyższych dóbr lub ich części podlegałby w całości lub w części odliczeniu.

Polskie urzędy uznają, że wszelkie przekazania podlegają opodatkowaniu VAT niezależnie od celu, na jaki towary zostają przekazane, pod warunkiem że przysługiwało prawo do odliczenia VAT. Chyba że są to prezenty o małej wartości.

Dlatego gdy czynność przekazania będzie można uznać za odpłatną dostawę, to można zastosować stawkę 0%, pod warunkiem posiadania dokumentów potwierdzających wywóz towarów za granicę.

Przykład
Firma przekazała nieodpłatnie zakupione i wytworzone przez nią towary kontrahentom posiadającym NIP UE. Nie są to towary uznane za prezenty o małej wartości lub próbki.
Towar został wysłany z Polski do innych krajów Wspólnoty. Firma może uznać nieodpłatną dostawę za WDT. Jeżeli będzie posiadała dokumenty potwierdzające wywóz towaru, określone w art. 42 ustawy, ma prawo do zastosowania do tej dostawy stawki VAT 0%.

Jeżeli natomiast firma nie zgromadzi wymaganych dokumentów, musi opodatkować tę dostawę stawką właściwą dla sprzedaży przekazanych towarów w kraju.

• art. 13 ust. 1, art. 42 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Mariusz Darecki
ekspert w zakresie VAT
reklama

Czytaj także

Źródło:

Biuletyn VAT
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PwC Studio

Serwis prawno-podatkowy PwC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama