REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy nieodpłatna dostawa towarów dla podatnika UE jest WDT

REKLAMA

Czy nieodpłatne dostawy towarów na rzecz podmiotów będących podatnikami podatku od wartości dodanej, zidentyfikowanych dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych w państwach UE innych niż Polska, stanowią wewnątrzwspólnotową dostawę towarów i podlegają opodatkowaniu według stawki 0%?

RADA
Tak, gdy spełnicie inne warunki wymagane do uznania tej dostawy za WDT oraz będziecie posiadać wymagane dokumenty potwierdzające wywóz towaru, uprawniające do opodatkowania dostawy stawką VAT 0%. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
Aby daną transakcję można było uznać za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu VAT, muszą zostać spełnione następujące warunki:
• wywóz towarów nastąpi z terytorium kraju na terytorium innego państwa UE w wykonaniu czynności opodatkowanych (wymienionych w art. 7 ustawy o VAT),
• zarówno dostawca, jak i nabywca muszą być zidentyfikowani na potrzeby wewnątrzwspólnotowych transakcji, tj. muszą posiadać numery VAT UE (z wyjątkiem dostawy nowych środków transportu).

Wśród czynności podlegających opodatkowaniu VAT ustawodawca w art. 7 ust. 2 pkt 2 wymienia również wszelkie przekazania towarów bez wynagrodzenia (w szczególności darowizny) na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem. Takie przekazanie podlega opodatkowaniu, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części. Wyjątek stanowią prezenty o małej wartości oraz próbki towarów. Mimo że samo przekazanie towarów jest nieodpłatne, to czynność przekazania towarów jest zrównana na potrzeby VAT z odpłatną dostawą towaru. Przedstawione stanowisko jest zgodne z zapisami VI Dyrektywy UE oraz udzielonym wyjaśnieniem Komisji Europejskiej w piśmie z 11 listopada 2004 r. na zapytanie Ministerstwa Finansów odnośnie doprecyzowania omawianego problemu. W wyjaśnieniu podano, że niektóre nieodpłatne dostawy towarów mogą zostać objęte podatkiem po spełnieniu warunków ustanowionych w art. 5 ust. 6 VI Dyrektywy. Ma to miejsce przy wykorzystaniu przez podatnika dóbr tworzących część majątku jego przedsiębiorstwa do celów prywatnych jego lub jego pracowników lub też nieodpłatnego ich przekazania albo użycia ich dla celów innych niż prowadzona przez niego działalność, jeśli podatek od wartości dodanej od powyższych dóbr lub ich części podlegałby w całości lub w części odliczeniu.

Polskie urzędy uznają, że wszelkie przekazania podlegają opodatkowaniu VAT niezależnie od celu, na jaki towary zostają przekazane, pod warunkiem że przysługiwało prawo do odliczenia VAT. Chyba że są to prezenty o małej wartości.

Dlatego gdy czynność przekazania będzie można uznać za odpłatną dostawę, to można zastosować stawkę 0%, pod warunkiem posiadania dokumentów potwierdzających wywóz towarów za granicę.

Przykład
Firma przekazała nieodpłatnie zakupione i wytworzone przez nią towary kontrahentom posiadającym NIP UE. Nie są to towary uznane za prezenty o małej wartości lub próbki.
Towar został wysłany z Polski do innych krajów Wspólnoty. Firma może uznać nieodpłatną dostawę za WDT. Jeżeli będzie posiadała dokumenty potwierdzające wywóz towaru, określone w art. 42 ustawy, ma prawo do zastosowania do tej dostawy stawki VAT 0%.

Jeżeli natomiast firma nie zgromadzi wymaganych dokumentów, musi opodatkować tę dostawę stawką właściwą dla sprzedaży przekazanych towarów w kraju.

• art. 13 ust. 1, art. 42 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Mariusz Darecki
ekspert w zakresie VAT
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przelewy w Boże Ciało. Jak pracują banki? Kiedy dojdzie przelew?

30 maja, czwartek jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czy system rozliczeniowy Elixir będzie wówczas dostępny? Kiedy najlepiej wysałć przelew, aby doszedł na czas? 

PIT 2024. Koszty uzyskania przychodów (pracownicze), zwykłe, podwyższone, autorskie - kwoty, limity, oświadczenia, praca zdalna

Jakie koszty mogą odliczać pracownicy w 2024 roku? Jakie są koszty zwykłe, a jakie podwyższone? Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) nie daje prawa (co do zasady) pracownikom odliczać od przychodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę faktycznie poniesionych kosztów. Pracownicy mają jedynie koszty zryczałtowane w zależności od liczby zawartych umów o pracę i tego, czy pracownik mieszka w miejscowości, której znajduje się zakład pracy, czy w innej miejscowości. Jednak w rozliczeniu rocznym pracownicy mogą uwzględnić faktyczne wydatki na dojazdy do pracy udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

Czy Polska powinna przyjąć euro? Znamienny sondaż. Stanowcze słowa ministra finansów

W opinii 49 proc. badanych Polska w ogóle nie powinna przyjmować euro. Tak wynika z sondażu CBOS dla Polskiej Agencji Prasowej przeprowadzonego w dniach 20 do 23 maja 2024 roku. Według 13 proc. ankietowanych Polska powinna przyjąć euro w ciągu kolejnych 3 lat, w ocenie 22 proc. - w ciągu kolejnych 10 lat, a według 10 proc. - jeszcze później.

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej w 2024 roku. Do kiedy wniosek? Niedopłata już z odsetkami

ZUS informuje, że 3 czerwca 2024 r. upływa termin, w którym można złożyć wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za 2023 r. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku w określonym  czasie, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika do końca tego roku.

Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

REKLAMA