reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak ewidencjonować składkę na ubezpieczenie zdrowotne opłacaną przez jednoosobową spółkę z o.o. w imieniu jej wspólnika

Jak ewidencjonować składkę na ubezpieczenie zdrowotne opłacaną przez jednoosobową spółkę z o.o. w imieniu jej wspólnika

Czy jednoosobowa spółka z o.o. może opłacać za wspólnika składkę na ubezpieczenie zdrowotne? Proszę o informację, na jakim koncie zaewidencjonować te składki? Czy właściwe jest konto "Rozrachunki z udziałowcami z tytułu udziału w zyskach"?

 
RADA

Spółka może zapłacić za wspólnika składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Naliczenie tych składek ewidencjonuje się na koncie „Pozostałe rozrachunki”. Opłacone przez spółkę składki są dla wspólnika przychodem z kapitałów pieniężnych, od których spółka ma obowiązek odprowadzić 19% zryczałtowany podatek dochodowy. Zapłacone składki pomniejszają zysk do podziału (dywidendę).

UZASADNIENIE

Zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą, w związku z tym podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego.

Wspólnik jednoosobowej spółki z o.o., jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, ma również obowiązek opłacać z własnych środków składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, pod warunkiem że nie występuje zbieg tytułów ubezpieczeń.

Należy jednak pamiętać, że jeżeli wspólnik uzyskuje przychody więcej niż z jednego tytułu, składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie.

Przepisy nie zabraniają regulowania przez spółkę składek zdrowotnych za wspólnika jednoosobowej spółki z o.o. Zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego należy dokonać na druku ZUS ZZA.

UWAGA!
Zapłata składki zdrowotnej nie będzie stanowiła dla spółki kosztów uzyskania przychodów, ponieważ zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jest to wydatek będący jednostronnym świadczeniem na rzecz udziałowców.

Wartość opłaconej przez spółkę składki na ubezpieczenie zdrowotne stanowi dla wspólnika przychód z kapitałów pieniężnych. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.

Konto „Rozrachunki z udziałowcami z tytułu udziału w zyskach”
służy do ewidencji rozrachunków spółki z jej udziałowcami z tytułu dywidendy (udziału w zyskach), dlatego właściwsze jest zaksięgowanie opłaconych przez spółkę składek na ubezpieczenie zdrowotne na koncie „Pozostałe rozrachunki”.

Kwoty zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne są w rzeczywistości wypłatami na poczet zysku.

UWAGA!
Wypłat na poczet zysku można dokonywać, jeżeli spółka za poprzedni rok obrotowy osiągnęła zysk, a sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone.

Ewidencja opłaconych w imieniu wspólnika składek
reklama

Czytaj także

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Markiewicz

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama