reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy podlega opodatkowaniu przekazanie towarów pracownikom

Czy podlega opodatkowaniu przekazanie towarów pracownikom

Czy należy opodatkować VAT i wystawić fakturę wewnętrzną w przypadku przekazania przez spółkę z o.o. aparatów fotograficznych pracownikom? Odliczyliśmy VAT.


RADA

Tak. Przekazanie przez Państwa spółkę aparatów fotograficznych pracownikom na ich cele osobiste podlega opodatkowaniu VAT i należy go naliczyć. Czynność taką należy udokumentować fakturą wewnętrzną. Jeżeli przekazywane aparaty są rzeczowym elementem wynagrodzenia za pracę, takie przekazanie nie będzie podlegało opodatkowaniu VAT. Wówczas nie naliczamy VAT. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Odpowiedź na Państwa pytanie należy rozpocząć od ustalenia, w jakich sytuacjach nieodpłatne przekazanie pracownikom towarów będzie podlegało opodatkowaniu VAT.

Podatkowi od towarów i usług podlega nieodpłatne przekazanie towarów należących do przedsiębiorstwa podatnika na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w tym na cele osobiste pracownika. Aby doszło do opodatkowania takiego przekazania, podatnikowi musi przysługiwać prawo do odliczenia całości lub części VAT przy zakupie przekazywanych towarów (art. 7 ust. 2 ustawy). Chodzi tu o istnienie takiego prawa w momencie dokonywania zakupów, a nie o faktyczne skorzystanie z niego przez nabywcę.

Od zasady tej przewidziano jednak pewien wyjątek. Obowiązek opodatkowywania przekazywanych towarów na cele osobiste pracownika nie będzie powstawał w stosunku do towarów, które można uznać za prezenty o małej wartości.

Za prezenty o małej wartości uznano dwa rodzaje towarów. Po pierwsze, prezentami takimi są przekazywane jednej osobie towary o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym 100 zł, jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości obdarowanych osób. Jeżeli zaś podatnik nie prowadzi takiej ewidencji, za prezenty o małej wartości uważa się towary, których jednostkowa cena nabycia lub jednostkowy koszt wytworzenia nie przekracza 5 zł (art. 7 ust. 4 ustawy).

Analiza powyższych przepisów prowadzi do wniosku, że opodatkowaniu VAT podlega tylko nieodpłatne przekazanie towarów na cele osobiste pracowników, które nie jest związane z prowadzoną działalnością. W związku z tym wszelkie nieodpłatne przekazanie towarów pracownikom, które jest związane z prowadzoną działalnością, nie powinno podlegać opodatkowaniu VAT. Na takim stanowisku stoi większość przedstawicieli praktyki, m.in. Adam Bartosiewicz i Ryszard Kubacki w komentarzu „VAT 2006 – 973 wyjaśnienia i interpretacje”, str. 54. Wśród organów podatkowych przeważa jednak odmienna opinia w tej sprawie. Ich zdaniem opodatkowaniu VAT podlega nieodpłatne przekazanie towarów – zarówno jeżeli jest ono związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, jak i gdy nie jest z nim związane – a przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia VAT. Obowiązek podatkowy w zakresie VAT nie powstanie tylko w stosunku do towarów, które mogą zostać uznane za prezenty o małej wartości.
reklama

Czytaj także

Źródło:

Biuletyn VAT
Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama