REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy niezarejestrowany podatnik VAT UE powinien rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie

Dokonałem wewnątrzwspólnotowego nabycia. Niestety nie zarejestrowałem się jako podatnik VAT UE. Czy mam obowiązek do rozliczenia tej transakcji w zakresie VAT?

RADA

Tak, jest Pan zobowiązany rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie, pomimo że nie dokonał Pan rejestracji w urzędzie skarbowym w zakresie transakcji wewnątrzwspólnotowych.
Powinien był Pan jednak dokonać zgłoszenia dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych na druku VAT-R/UE. Jedynymi konsekwencjami, na jakie może być Pan narażony ze strony organów skarbowych, będą sankcje karne z Kodeksu karnego skarbowego z tytułu rejestracji po terminie.

UZASADNIENIE

Ustawodawca nakłada na wszystkich podatników, którzy mają zamiar dokonywać transakcji wewnątrzwspólnotowych, obowiązek rejestracji w zakresie tych transakcji. Rejestracji takiej należy dokonać we właściwym dla podatnika urzędzie skarbowym najpóźniej dzień przed dokonaniem takiej transakcji. Należy to uczynić na druku VAT-R/UE.

Podatnik VAT, który nie zgłosił we właściwym dla siebie urzędzie skarbowym zamiaru dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych i nie został zarejestrowany jako podatnik VAT-UE, może dokonywać wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów.

A zatem jedynym warunkiem, jaki musi spełnić podatnik, jest rejestracja w zakresie transakcji wewnątrzwspólnotowych. Ustawa o VAT nie zawiera jednak przepisu, który wyłączałby możliwość dokonywania wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów w przypadku, w którym podatnik nie dopełnił obowiązku rejestracyjnego i w konsekwencji nie posiada statusu zarejestrowanego podatnika VAT UE. Nie zwalnia go to jednak z rozliczenia VAT z tego tytułu.

Podsumowując, należy zatem stwierdzić, iż brak rejestracji nie stoi na przeszkodzie w dokonywaniu wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów. Podatnik może również odliczać podatek naliczony wynikający z dokonanych wewnątrzwspólnotowych nabyć, gdy rozliczy VAT należny. Ustawa o podatku od towarów i usług uzależnia możliwość skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego od posiadania statusu zarejestrowanego, czynnego podatnika VAT oraz wykonywania czynności opodatkowanych. Nigdzie nie znajdziemy w niej zapisu, że wymagana jest rejestracja podatnika jako podatnika VAT UE. Skoro zatem Czytelnik jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT i wykonuje czynności opodatkowane, ma prawo do odliczania VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowych nabyć.

WAŻNE!
Aby podatnik mógł odliczać podatek naliczony, musi być zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Ustawa nie wspomina o tym, że podatnik musi mieć status podatnika VAT-UE, aby mógł odliczać podatek z tytułu wewnątrzwspólnotowych nabyć.

Jak już stwierdziliśmy, ma Pan prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT. Niemniej jednak powinien Pan niezwłocznie dokonać rejestracji w zakresie transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Podatnik, który nie dokonuje w terminie zgłoszenia identyfikacyjnego, popełnia wykroczenie, które jest karane według przepisów Kodeksu karnego skarbowego. Podlega ono karze grzywny do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Tak więc, jeśli nie chce Pan narażać się na sankcje z kks, powinien Pan niezwłocznie zarejestrować się w urzędzie skarbowym, składając zgłoszenie VAT-R/UE.

• art. 86 ust. 1, art. 97 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Ewa Michalak
ekspert w zakresie VAT
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Odsetki ustawowe w 2023 roku - aktualne stawki, kalkulatory (zmiana oprocentowania od 5 października)

  Jakie odsetki ustawowe obowiązują w 2023 roku? Jaka jest aktualna stawka odsetek ustawowych kapitałowych i odsetek ustawowych za opóźnienie określonych w kodeksie cywilnym? Ile wynosi obecnie stawka odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych? Uwaga! Od 5 października nastąpiła zmiana oprocentowania.

  Stopy procentowe NBP 2023 - obniżka o 0,25 pkt proc. od 5 października

  Rada Polityki Pieniężnej obniżyła 4 października 2023 r. (ze skutkiem od 5 października br.) wszystkie stopy procentowe o 0,25 pkt proc (25 punktów bazowych). Stopa referencyjna, główna stopa NBP, spadła z 6% do 5,75%.

  Międzynarodowe standardy rachunkowości - nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej od 16 października 2023 r.

  Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie (UE) 2023/1803 z dnia 13 sierpnia 2023 r. przyjmujące międzynarodowe standardy rachunkowości. Nowe rozporządzenie stanowi uproszczenie konstrukcji przepisów UE dotyczących międzynarodowych standardów rachunkowości w celu zapewnienia jasności i przejrzystości. Rozporządzenie wejdzie w życie 16 października 2023 r.

  Tabela kursów średnich NBP nr 192/A/NBP/2023 - z 4 października 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 października 2023 roku. NBP nr 192/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6303 zł.

  Sprzedaż e-commerce i import towarów - limity 2024

  W roku 2024 nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów dla sprzedaży e-commerce oraz importu towarów. W porównaniu z rokiem 2023, nowe limity będą niższe, co może wpłynąć na działalność wielu przedsiębiorców działających w branży e-commerce.

  EBC: kurs EUR/PLN z 2 października 2023 r.

  Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 2 października 2023 roku. Kurs EUR/PLN to 4,6123 zł.

  Mały podatnik 2024. Limit do VAT, PIT, CIT

  Rok 2024 przynosi zmiany dotyczące małych podatników w zakresie VAT, PIT oraz CIT, które dotyczą limitów wartości sprzedaży oraz przychodu, które decydują o tym, czy podatnik może korzystać ze statusu "małego podatnika". W poniższym tekście przedstawiamy szczegółowe informacje na ten temat, oparte o kurs euro z 2 października 2023 roku, ogłoszony przez NBP.

  Zatrudniasz młodocianych pracowników? Sprawdź, co zmienia najnowsze rozporządzenie!

  30 września weszło w życie nowe rozporządzenie dotyczące wykazu prac wzbronionych młodocianym pracownikom oraz warunków ich zatrudniania. Kiedy i na jakich warunkach może być zatrudniona osoba niepełnoletnia? Jakie zmiany wprowadzają nowe przepisy? 

  Zrozumieć startupy: 3 błędy, które trzeba naprawić, by odblokować innowacyjność

  To nie granty pozwalają przyciągać najlepsze startupy do Polski – przyciągają „grant turystów”. Wokół startupów wciąż jest wiele niezrozumienia. Traktujemy je jako projekty technologiczne, albo oczekujemy, że będą zatrudniać jak korporacje. Zdaniem założyciela Maverick Nation, dopóki nie nauczymy się, na czym polega ich wartość, nie zbudujemy prawdziwej innowacyjności.

  Podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Kiedy zwolnienie z PCC?

  Umowy spółki i ich zmiany powodujące podwyższenie kapitału zakładowego spółki, podlegają opodatkowaniu PCC. Jednak część czynności jest zwolniona z tego opodatkowania pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek.

  REKLAMA