REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wykazać w księgach nadpłatę podatku od nieruchomości

Na skutek błędnego zakwalifikowania części nieruchomości jako rzekomo przeznaczonej na działalność gospodarczą, a w rzeczywistości wykorzystywanej na cele statutowe, okazało się, że wystąpiła nadpłata podatku od nieruchomości. Czy możemy wystąpić o zwrot nadpłaconego podatku? Jak prawidłowo ująć w księgach tę nadpłatę?

Odpowiedź

W takim przypadku jednostka ma prawo wystąpić o zwrot podatku. O wysokość zwrotu podatku od nieruchomości należy korygować koszty roku, którego podatek dotyczy – o ile sprawozdanie finansowe nie zostało zatwierdzone. Sposób księgowania nadpłaty zawarty jest w uzasadnieniu.

Uzasadnienie

Podatek od nieruchomości ustala się „z góry” na dany rok. Na koniec roku – z różnych powodów – może się okazać, że nastąpiła nadpłata. Jeżeli jednostki posiadające osobowość prawną mają obowiązek składania deklaracji na podatek od nieruchomości, powinny złożyć taką deklarację do odpowiedniego organu (organem podatkowym jest wójt, prezydent lub burmistrz) do 15 stycznia. W deklaracji określa się wysokość podatku od nieruchomości na dany rok. Podatek wykazany w deklaracji podlega zapłacie. Wpłaca się go w ratach miesięcznych proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego. Terminem zapłaty jest 15. dzień każdego miesiąca.

Zdarza się w niektórych przypadkach, że jednostka w złożonej deklaracji wykazuje za dany rok zwrot podatku w wysokości wyższej od należnej. W takiej sytuacji organ podatkowy wydaje decyzję, w której określa wysokość zwrotu podatku.

W przypadku gdy nadpłata z poprzedniego roku nie przekracza podatku należnego za rok bieżący, organ podatkowy decyduje o zarachowaniu nadpłaty na pokrycie bieżącego zobowiązania podatkowego.

UWAGA!
Jednostka może jednak być wezwana do urzędu w celu wyjaśnienia lub przedłożenia dowodów potwierdzających nadpłatę.

Ewidencja księgowa
1. Zarachowanie podatku od nieruchomości zgodnie z deklaracją
a) W przypadku gdy wartość podatku nie jest istotna, obciąża się okres bieżący
Wn „Podatki i opłaty”
Ma „Rozrachunki publicznoprawne”
– w analityce „Podatek od nieruchomości za 2006 r.”
lub
b) W przypadku gdy kwota podatku jest istotna, można ją rozliczyć w czasie (jednostka ewidencję kosztów prowadzi tylko na kontach zespołu 4)
Zarachowanie podatku
Wn „Podatki i opłaty”
Ma „Rozrachunki publicznoprawne”
– w analityce „Podatek od nieruchomości za 2006 r.”
Przeniesienie kosztów do rozliczenia w czasie
Wn „Rozliczenia międzyokresowe kosztów”
Ma „Rozliczenie kosztów”
Zapis miesięczny – przeniesienie kosztów bieżących
Wn „Rozliczenie kosztów”
Ma „Rozliczenia międzyokresowe kosztów”
2. Zapłata podatku – zapisy miesięczne
Wn „Rozrachunki publicznoprawne”
– w analityce „Podatek od nieruchomości za 2006 r.”
Ma „Rachunek bankowy”
3. Decyzja organu podatkowego o zwrocie podatku
a) Zarachowanie zwrotu
Wn „Rozrachunki publicznoprawne”
– w analityce „Podatek od nieruchomości za 2006 r.”
Ma „Podatki i opłaty”
lub
b) Zarachowanie nadpłaty na pokrycie podatku na 2007 r.
Wn „Rozrachunki publicznoprawne”
– w analityce „Podatek od nieruchomości za 2006 r.”
Ma „Rozrachunki publicznoprawne”
– w analityce „Podatek od nieruchomości za 2007 r.”

Podstawy prawne
• ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych – j.t. Dz.U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844
• ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 157, poz. 1119

Gyöngyvér Takáts
Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  TSUE rozstrzygnął wątpliwości w VAT dla usług turystycznych na korzyść przedsiębiorców

  Artykuł 306 unijnej dyrektywy VAT należy interpretować tak, że szczególną, preferencyjną procedurą opodatkowania VAT marża dla usług turystyki można objąć odsprzedaż usług noclegowych przedsiębiorcom, mimo że odsprzedaży tej nie towarzyszą żadne usługi dodatkowe. Tak orzekł unijny TSUE 29 czerwca 2023 r. w sprawie polskiej spółki z o.o., która toczyła swój spór z organem podatkowym od kwietnia 2017 roku.

  Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie

  Panele fotowoltaiczne stały się symbolem przejścia ku bardziej zrównoważonej i ekologicznej przyszłości energetycznej. Coraz więcej osób prywatnych i przedsiębiorstw decyduje się na inwestycję w technologię słoneczną, aby zmniejszyć swój ślad węglowy i obniżyć rachunki za energię. Jednak wraz z rosnącą popularnością tej technologii pojawiają się również pytania dotyczące jej aspektów podatkowych. Czy wiesz, że produkcja energii z paneli fotowoltaicznych może podlegać opodatkowaniu akcyzą? Czy zdajesz sobie sprawę, że nie tylko przedsiębiorcy, ale także osoby prywatne mogą być zobowiązane do zapłaty tego podatku? W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej kwestii opodatkowania energii elektrycznej produkowanej z paneli fotowoltaicznych w kontekście przepisów dotyczących akcyzy. Zapraszamy do lektury!

  Faktura wystawiona na pracownika przez unijnego przewoźnika. Czy to jest import usług?

  Otrzymaliśmy fakturę za przelot pracownika na trasie Warszawa-Paryż. Dokument wystawił unijny przewoźnik, który wskazał na fakturze swój francuski numer VAT UE. Czy w tej sytuacji musimy rozliczyć import usług, jeśli faktura jest wystawiona na naszego pracownika, który nie prowadzi działalności gospodarczej?

  MF podnosi oprocentowanie obligacji skarbowych

  Ministerstwo Finansów podniosło preferencyjną marżę październikowych obligacji 2-letnich, których oprocentowanie wynika ze stopy referencyjnej NBP i marże dla obligacji 4-, 6-, 10 i 12-letnich, których oprocentowanie uzależnione jest od inflacji - poinformował resort.

  Sprawdzisz online salda i szczegóły rozliczeń z fiskusem. Usługa „Rozliczenia” już działa w e-Urzędzie Skarbowym

  Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa poinformowali 25 września 2023 r., że usługa „Rozliczenia” jest już dostępna w e-Urzędzie Skarbowym. Usługa ta pozwala podatnikom i płatnikom zweryfikować salda i szczegóły rozliczeń z urzędem skarbowym.

  Kara 3 tys. zł za paragon na ladzie. Przepisy milczą, fiskus wręcza mandaty

  Trzy tysiące złotych - tyle miała zapłacić sprzedawczyni w jednej z lodziarni w Polsce, którą urząd skarbowy ukarał mandatem za położenie paragonu na ladzie sklepu. Kara została ostatecznie uchylona przez Krajową Administrację Skarbową. Jednak przepisy nie regulują sposobu wręczania paragonów konsumentom, co prowadzi do kuriozalnych sytuacji.

  Bezrobocie w Polsce. Sierpień 2023 w liczbach

  Główny Urząd Statystyczny przedstawił najnowsze dane dotyczące bezrobocia w Polsce na koniec sierpnia 2023. Jak kształtują się te statystyki w porównaniu z poprzednimi miesiącami i co to oznacza dla rynku pracy?

  Ulga termomodernizacyjna - co można odliczyć?

  Ulga termomodernizacyjna to specjalne odliczenie podatkowe, które pozwala na zmniejszenie podstawy opodatkowania o wydatki poniesione na termomodernizację budynków mieszkalnych. Wielu właścicieli domów jednorodzinnych zastanawia się, jakie wydatki kwalifikują się do tej ulgi i jakie warunki trzeba spełnić, aby z niej skorzystać. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat.

  Polska przyciąga zagranicznych inwestorów. Co sprzyja inwestycjom?

  Polska gospodarka znajduje się w fazie dynamicznego rozwoju i jest coraz bardziej atrakcyjna w oczach przedsiębiorców z innych krajów. Na warszawskiej giełdzie udział inwestorów zagranicznych osiągnął w I połowie roku poziom 65 procent - to najwyższy wynik w perspektywie całej dekady. 

  Handel hurtowy. Co pokazują dane GUS z sierpnia?

  Sierpniowe dane GUS o handlu hurtowym i nowych zamówieniach w przemyśle pokazują kontynuację spadkowego trendu z poprzednich miesięcy. Słabe wyniki handlu hurtowego ogółem w ujęciu rocznym są m.in. efektem wysokiej bazy z ubiegłego roku, w którym przedsiębiorstwa intensywnie budowały zapasy. Efekt ten widoczny jest szczególnie w przypadku półproduktów pochodzenia nierolniczego i złomu, których sprzedaż w sierpniu ubiegłego roku notowała blisko 60 proc. wzrost r/r a w sierpniu tego roku spadła w ujęciu rocznym o ponad 47 proc.

  REKLAMA