| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy sprzedaż majątku spółki dwóm nowym spółkom podlega opodatkowaniu

Czy sprzedaż majątku spółki dwóm nowym spółkom podlega opodatkowaniu

Zamierzamy rozwiązać spółkę jawną i rozpocząć działalność w dwóch spółkach cywilnych. Chcemy, aby spółka jawna sprzedała swój majątek oraz towary handlowe spółkom cywilnym. Czy można to zrobić na podstawie faktury VAT? Czy ma tu jednak zastosowanie art. 6 ustawy? Jakie następstwa w podatku VAT niesie za sobą taki sposób zbycia spółki?

W wymienionym przypadku nie dojdzie do zbycia przedsiębiorstwa, lecz do sprzedaży składników majątkowych przedsiębiorstwa. Oznacza to, że sprzedaż ta opodatkowana jest na takich samych zasadach jak każda inna sprzedaż i powinna być udokumentowana fakturą VAT.
 
Przepisów ustawy o VAT nie stosuje się między innymi do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans (art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług).
Aczkolwiek pojęcie zbycia przedsiębiorstwa budzi pewne kontrowersje, w omawianym przypadku nie ulega wątpliwości, że wskazane w pytaniu czynności nie będą stanowić zbycia przedsiębiorstwa. Aby można było mówić o zbyciu przedsiębiorstwa, przedsiębiorstwo (art. 551 k.c.) jako przedmiot zbycia musi stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 6 października 1995 r., sygn. akt SA/Gd 1959/94.
Oznacza to, że sprzedaż składników majątkowych na rzecz nowo powstałych spółek cywilnych stanowi zwykłą sprzedaż (a ściśle: dostawę) dokonywaną przez podatnika. Zastosowanie mają właściwe stawki podatku dotyczące sprzedawanych towarów, a dokumentacja sprzedaży następuje poprzez wystawienie faktur VAT.
Jednocześnie należy zauważyć, iż zamiast sprzedaży wymienionych towarów możliwe jest wniesienie ich aportem. Jest to o tyle ważne, że w tym przypadku przekazanie towarów będzie korzystać ze zwolnienia od podatku (§ 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia wykonawczego).
Warto również zauważyć, iż jeśli na skutek sprzedaży towarów nowo powstałym spółkom dojdzie do zbycia całego majątku spółki, nie będzie konieczne dokonywanie remanentu likwidacyjnego. Wiąże się to z tym, że sporządzenie takiego remanentu nie jest konieczne, jeśli jego wartość byłaby zerowa (pismo Ministerstwa Finansów z 9 sierpnia 1996 r., Nr PP3-82221-1121/96, publ. S. Podat. 1999/1/17).
• art. 6 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
• art. 551 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny – Dz.U. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 172, poz. 1804
• § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 224, poz. 2277
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Buszan Augustyniak Suchecka Adwokat Radcowie Prawni Spółka partnerska

Ekspert w zakresie nieruchomości, własności intelektualnej, podatków oraz praw przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK