REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie należy zapłacić VAT od montażu urządzenia

REKLAMA

Spółka z o.o. podpisała kontrakt z firmą niemiecką na wykonanie montażu urządzenia, które firma niemiecka sprzedaje innemu polskiemu kontrahentowi. Wykonanie montażu przez spółkę nastąpi na terytorium Polski. Czy sprzedaż tej usługi firmie niemieckiej jest traktowana jako sprzedaż krajowa i opodatkowana na zasadach ogólnych? Czy zaliczka wpłacona przez firmę niemiecką również podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych?
Miejscem świadczenia wymienionej usługi jest Polska, a zatem zastosowanie będą miały krajowe przepisy dotyczące rozliczenia VAT. Usługodawca powinien w tym przypadku wystawić fakturę z krajową stawką podatku przewidzianą dla takich usług (22%). Odnośnie do rozliczenia zaliczki uiszczonej przez nabywcę usługi należy wystawić fakturę na otrzymaną kwotę zaliczki nie później niż 7 dnia od dnia, w którym polski usługodawca ją otrzymał. Należy zastosować krajową stawkę podatkową i rozliczyć VAT od otrzymanej zaliczki na zasadach ogólnych.
 
Montaż urządzeń w opisanym przypadku stanowi najprawdopodobniej usługę na ruchomym majątku rzeczowym. Dla określenia prawidłowej metody rozliczenia tej transakcji podstawowe znaczenie ma ustalenie miejsca opodatkowania (miejsca świadczenia usługi).
W przypadku usługi na ruchomym majątku rzeczowym ustawodawca wprowadził odmienną regułę, wiążąc miejsce opodatkowania z miejscem faktycznego świadczenia usługi (art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) ustawy). Oznacza to, że usługa na ruchomym majątku rzeczowym podlega opodatkowaniu w miejscu jej faktycznego świadczenia – w przedmiotowej sprawie na terytorium Polski. Nie ma przy tym zastosowania kolejne unormowanie przewidziane przez ustawodawcę w odniesieniu do usług na ruchomym majątku rzeczowym w art. 28 ust. 7 ustawy, umożliwiające – w przypadku podania przez nabywcę usługi numeru, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane – rozliczenie usługi na terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer. Jako że urządzenie po wykonaniu na nim usługi nie zostanie wywiezione poza terytorium Polski, nie zostanie spełniona przesłanka niezbędna do zastosowania tego przepisu.
Biorąc to pod uwagę, należy uznać, iż miejscem świadczenia usługi jest Polska, a zatem zastosowanie będą miały krajowe przepisy rozliczenia VAT od tej usługi. Usługodawca powinien w tym przypadku wystawić fakturę z krajową stawką podatku przewidzianą dla takich usług (22%). Nabywcy usługi będzie przysługiwać prawo do wystąpienia z wnioskiem do II Urzędu Skarbowego dla Warszawy-Śródmieścia o zwrot VAT na zasadach przewidzianych w Rozporządzeniu Ministra Finansów z 23 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom (Dz.U. Nr 89, poz. 851).
W sprawie rozliczenia zaliczki uiszczonej przez nabywcę usługi należy stwierdzić, iż zgodnie z unormowaniami przewidzianymi w ustawie o podatku od towarów i usług w art. 19 ust. 11, obowiązek podatkowy powstaje w przypadku otrzymania części należności przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi, także z chwilą otrzymania tej części należności (w szczególności przedpłaty, zaliczki, zadatku, raty). W tej sytuacji polski usługodawca powinien wystawić fakturę na otrzymaną kwotę zaliczki nie później niż 7 dnia od dnia, w którym otrzymał zaliczkę, z zastosowaniem krajowej stawki podatkowej i rozliczyć VAT od otrzymanej zaliczki na zasadach ogólnych.
• art. 27 ust. 1, art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d), art. 28 ust. 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
• § 17 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 971
Izabella Mazurek
prawnik


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA