reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jaką stawką są opodatkowane usługi turystyki świadczone poza terytorium Wspólnoty

Jaką stawką są opodatkowane usługi turystyki świadczone poza terytorium Wspólnoty

Mamy biuro turystyczne sprzedające różnego rodzaju usługi w imieniu innych firm, z którymi współpracujemy na podstawie umów agencyjnych. Przy świadczeniu usługi nabywamy towary i usługi od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty i prowadzimy ewidencję, z której wynikają kwoty wydatkowane na nabycie ww. towarów i usług, oraz posiadamy dokumenty, z których wynikają te kwoty.


Spełniając wyżej wymienione warunki, realizujemy imprezę turystyczną docelowo w kraju poza Unią Europejską. Klient przesiada się na jednym z lotnisk, nie korzystając z żadnych usług na terenie kraju z Unii Europejskiej. Jaką stawkę VAT zastosować w tym przypadku?

RADA

Firma powinna zastosować stawkę VAT 0%.

UZASADNIENIE

Z pytania wynika, że firma stosuje szczególną procedurę przy świadczeniu usług turystycznych, polegającą na opodatkowaniu od marży. W takiej sytuacji podstawą opodatkowania jest kwota marży, stanowiąca różnicę między kwotą należności, którą ma zapłacić nabywca usługi, a ceną nabycia przez firmę towarów i usług od innych podmiotów dla bezpośredniej korzyści turysty, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Usługi nabywane dla bezpośredniej korzyści turysty to usługi stanowiące składnik świadczonej usługi turystyki, a w szczególności transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie itp. Marża podlega, co do zasady, opodatkowaniu według stawki 22%.

Zorganizowana przez firmę impreza turystyczna dotyczy terytorium leżącego poza obszarem Unii Europejskiej. Zgodnie z 119 ust. 7 i 8 ustawy o VAT, jeżeli usługi turystyki nabywane od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty świadczone są poza terytorium Wspólnoty, na potwierdzenie czego podatnik posiada odpowiednie dokumenty, usługi te podlegają opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 0%. Gdy usługi turystyki świadczone są zarówno na terytorium Wspólnoty, jak i poza nim, podlegają one opodatkowaniu stawką VAT 0% tylko w części, która dotyczy usług świadczonych poza terytorium Wspólnoty. Miejscem świadczenia tych usług jest kraj siedziby usługodawcy, czyli w naszym przypadku Polska. Dlatego cała usługa będzie opodatkowana w kraju. W pozostałych przypadkach usługi te podlegają opodatkowaniu stawką podstawową.

W przestawionej sytuacji usługa turystyczna świadczona jest poza terytorium Wspólnoty, zatem marża od tej usługi w całej wysokości podlega opodatkowaniu stawką 0%. Nie ma przy tym znaczenia na jej zastosowanie fakt, że transport turysty nie odbywa się bezpośrednio do miejsca przeznaczenia poza UE. Fakt transportu łączonego (z przesiadką) w ramach tego samego przemieszczenia turysty nie ma wpływu na sposób opodatkowania usługi. Jak wynika z pytania, na terenie Wspólnoty (w związku z przesiadką) nie są świadczone żadne inne usługi w ramach zorganizowanej imprezy turystycznej. Należy więc uznać, że cała usługa turystyki dotyczy świadczenia poza jej terytorium.
 

Podstawa prawna:
- art. 41 ust. 1, art. 119 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Mariusz Darecki
ekspert w zakresie VAT
reklama

Czytaj także

Źródło:

Biuletyn VAT
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

JP Business Law Firm

obsługa prawna biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama