REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaką stawką są opodatkowane usługi turystyki świadczone poza terytorium Wspólnoty

REKLAMA

Mamy biuro turystyczne sprzedające różnego rodzaju usługi w imieniu innych firm, z którymi współpracujemy na podstawie umów agencyjnych. Przy świadczeniu usługi nabywamy towary i usługi od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty i prowadzimy ewidencję, z której wynikają kwoty wydatkowane na nabycie ww. towarów i usług, oraz posiadamy dokumenty, z których wynikają te kwoty.

Spełniając wyżej wymienione warunki, realizujemy imprezę turystyczną docelowo w kraju poza Unią Europejską. Klient przesiada się na jednym z lotnisk, nie korzystając z żadnych usług na terenie kraju z Unii Europejskiej. Jaką stawkę VAT zastosować w tym przypadku?

RADA

Firma powinna zastosować stawkę VAT 0%.

UZASADNIENIE

Z pytania wynika, że firma stosuje szczególną procedurę przy świadczeniu usług turystycznych, polegającą na opodatkowaniu od marży. W takiej sytuacji podstawą opodatkowania jest kwota marży, stanowiąca różnicę między kwotą należności, którą ma zapłacić nabywca usługi, a ceną nabycia przez firmę towarów i usług od innych podmiotów dla bezpośredniej korzyści turysty, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Usługi nabywane dla bezpośredniej korzyści turysty to usługi stanowiące składnik świadczonej usługi turystyki, a w szczególności transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie itp. Marża podlega, co do zasady, opodatkowaniu według stawki 22%.

Zorganizowana przez firmę impreza turystyczna dotyczy terytorium leżącego poza obszarem Unii Europejskiej. Zgodnie z 119 ust. 7 i 8 ustawy o VAT, jeżeli usługi turystyki nabywane od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty świadczone są poza terytorium Wspólnoty, na potwierdzenie czego podatnik posiada odpowiednie dokumenty, usługi te podlegają opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 0%. Gdy usługi turystyki świadczone są zarówno na terytorium Wspólnoty, jak i poza nim, podlegają one opodatkowaniu stawką VAT 0% tylko w części, która dotyczy usług świadczonych poza terytorium Wspólnoty. Miejscem świadczenia tych usług jest kraj siedziby usługodawcy, czyli w naszym przypadku Polska. Dlatego cała usługa będzie opodatkowana w kraju. W pozostałych przypadkach usługi te podlegają opodatkowaniu stawką podstawową.

W przestawionej sytuacji usługa turystyczna świadczona jest poza terytorium Wspólnoty, zatem marża od tej usługi w całej wysokości podlega opodatkowaniu stawką 0%. Nie ma przy tym znaczenia na jej zastosowanie fakt, że transport turysty nie odbywa się bezpośrednio do miejsca przeznaczenia poza UE. Fakt transportu łączonego (z przesiadką) w ramach tego samego przemieszczenia turysty nie ma wpływu na sposób opodatkowania usługi. Jak wynika z pytania, na terenie Wspólnoty (w związku z przesiadką) nie są świadczone żadne inne usługi w ramach zorganizowanej imprezy turystycznej. Należy więc uznać, że cała usługa turystyki dotyczy świadczenia poza jej terytorium.
 

Podstawa prawna:
- art. 41 ust. 1, art. 119 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Mariusz Darecki
ekspert w zakresie VAT
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

    Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

    Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

    Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

    Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

    Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

    Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

    Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

    Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

    Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

    PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

    W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

    Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

    Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

    Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

    Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

    Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

    Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

    Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

    Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

    REKLAMA