reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jaką stawkę podatku należy zastosować do rocznika specjalistycznego

Jaką stawkę podatku należy zastosować do rocznika specjalistycznego

Jaką stawkę VAT należy zastosować do wydawnictwa zarejestrowanego jako rocznik specjalistyczny, zakwalifikowanego do grupy PKWiU pod symbolem 22.13 i oznaczonego symbolem ISSN. Składa się on w 1/3 swojej objętości z kalendarza w formie terminarza i 2/3 z treści merytorycznej. Łączny nakład ok. 6 tys. sztuk.

Rocznik specjalistyczny, o którym mowa, uważany jest za czasopismo specjalistyczne i korzysta ze stawki 0%.
 
Do końca 2007 r. czasopisma specjalistyczne korzystają ze stawki 0% (art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. a) tiret drugie ustawy o podatku od towarów i usług). Definicja czasopism specjalistycznych została zawarta w art. 146 ust. 4 ustawy.
Podstawowym warunkiem, który musi spełniać dany towar, aby mógł zostać uznany za czasopismo specjalistyczne, jest zakwalifikowanie go do wydawnictw periodycznych oznaczonych symbolem ISSN, objętych kodem PKWiU 22.13. Oba wymogi, jak wynika z treści pytania, przedmiotowy rocznik specjalistyczny spełnia.
Kolejnym wymogiem jest, aby tematyka czasopisma dotyczyła szeroko pojętych zagadnień odnoszących się do działalności kulturalnej i twórczej, edukacyjnej, naukowej i popularnonaukowej, społecznej, zawodowej i metodycznej, regionalnej i lokalnej, a także było przeznaczone dla niewidomych i niedowidzących. Fakt zarejestrowania wydawnictwa jako rocznika specjalistycznego pozwala założyć, że również ten warunek jest spełniony.
Kolejne warunki dotyczą wymogu, aby:
• czasopismo publikowane było nie częściej niż raz w tygodniu w postaci odrębnych zeszytów (numerów) objętych wspólnym tytułem, których zakończenia się nie przewiduje, oraz
• nakład czasopisma wynosił nie więcej niż 15 000 egzemplarzy.
Również te warunki są, jak wynika z treści pytania, spełnione.
Ostatnią grupę przepisów stanowi wyliczenie przypadków, gdy czasopisma spełniające wymienione warunki nie są uważane za czasopisma specjalistyczne. W związku z tym należy wyjaśnić, iż kalendarza w formie terminarza:
• nie można uznać za ogłoszenia handlowe, reklamy lub teksty reklamowe w znaczeniu art. 146 ust. 4 pkt 3 ustawy (o ewentualnym przeznaczeniu powierzchni na cele reklamy można mówić tylko wówczas, gdy część powierzchni terminarza przeznaczona była na reklamy),
• nie można uznać za publikację zawierającą informacje popularne w znaczeniu art. 146 ust. 4 pkt 6 ustawy.
W związku z tym, mając na uwadze, iż żaden z pozostałych wyjątków nie ma w omawianej sytuacji zastosowania, należy uznać, że rocznik specjalistyczny, o którym mowa w pytaniu, korzysta ze stawki 0%. Jednocześnie należy przypomnieć, że warunkiem stosowania wymienionej stawki jest uwidocznienie na czasopiśmie wysokości nakładu (art. 146 ust. 4 pkt 7 ustawy).
• art. 146 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


reklama

Czytaj także

Źródło:

Biuletyn VAT
Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama