reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Porady prawne

Zwrot VAT odliczonego

Aktualizacja: 06.02.2006

W kwietniu 2004 r. spółka nabyła samochód z tzw. kratką posiadający homologację na samochód ciężarowy. Po nabyciu pojazdu spółka odliczyła zapłacony VAT w pełnej wysokości. Samochód został zarejestrowany jako ciężarowy. Obecnie, w związku ze zmianą przepisów, spółka postanowiła zdjąć "kratkę" i przerobić pojazd na osobowy. Czy w związku z tym będzie musiała zwrócić VAT odliczony przy zakupie? »

Jakie elementy powinna zawierać faktura wystawiana na zagranicznego kontrahenta

Aktualizacja: 03.02.2006

Jak powinna wyglądać faktura na świadczone przez podmiot polski usługi z zakresu badań i analiz (PKWiU74.30) w przypadku świadczenia takich usług na rzecz kontrahenta unijnego (podmiot gospodarczy)? Co w przypadku braku NIP unijnego odbiorcy? Jakie elementy powinny zawierać faktury dokumentujące świadczenie ww. usług na rzecz kontrahenta z kraju trzeciego? Czy mogą nie zawierać NIP kontrahenta z kraju trzeciego? »

Czy można ująć w PIT-11 za 2005 r. grudniowe wynagrodzenie wypłacone w styczniu 2006 r.

Aktualizacja: 03.02.2006

Czy w PIT-11 za 2005 r. można ująć wynagrodzenie pracownika za grudzień 2005 r., wypłacone w styczniu 2006 r. W poprzednim roku (2004) otrzymał on wynagrodzenie za grudzień w grudniu. Czy wobec tego w informacji PIT-11 za rok 2005 będzie miał wykazany przychód za 11 miesięcy i koszty uzyskania przychodu również? »

Jakie wymogi należy spełniać, aby ubiegać się o certyfikat na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych

Aktualizacja: 03.02.2006

Przez 10 lat pracowałam w spółdzielni mieszkaniowej w dziale księgowości na stanowisku księgowej. Przez ten okres wykonywałam wszystkie czynności księgowe pod nadzorem głównej księgowej. Ukończyłam studia wyższe i obecnie posiadam licencjat. Czy mogę ubiegać się o certyfikat na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych? »

Kosztem którego roku jest prenumerata na 2006 r., opłacona w 2005 r.

Aktualizacja: 02.02.2006

Spółka akcyjna prowadząca działalność konsultingową opłaciła w grudniu 2005 r. prenumeratę branżowych periodyków konsultingowych, "Biuletynu podatków dochodowych" i "Dziennika Ustaw" na 2006 r. Proszę o wyjaśnienie, czy koszty prenumeraty będą stanowić koszt podatkowy 2005 czy 2006 r. »

Czy spółka komandytowa może prowadzić ewidencję księgową w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów

Aktualizacja: 02.02.2006

Czy spółka komandytowa może prowadzić ewidencję księgową w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów? Zaznaczamy, że przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy są niższe niż równowartość w walucie polskiej 800 000 euro. »

Jakie wzory formularzy podatkowych stosować w 2006 r.

Aktualizacja: 01.02.2006

Jestem księgową rozliczającą podatki zarówno osób fizycznych, jak i osób prawnych. Jak odróżnić, które z deklaracji PIT i CIT według nowych wzorów stosuje się do rozliczenia 2005 r., a które do 2006 r.? »

Jak określić wartość transakcji między podmiotami powiązanymi

Aktualizacja: 01.02.2006

Nasza spółka utworzyła spółkę córkę. Wiemy, kiedy jesteśmy obowiązani do sporządzenia dokumentacji i mamy schemat takiej dokumentacji. Nie wiemy jednak, jak należy wyliczyć wartość transakcji - czy jest nią kwota brutto czy netto? Jakie mogą być funkcje przy usługach najmu pomieszczeń biurowych? Jak należy przeprowadzić kalkulację ceny? »

Jak rozliczyć refundację, otrzymaną po dniu likwidacji działalności gospodarczej

Aktualizacja: 01.02.2006

Jak uwzględnić refundację za leki, jeśli 31 grudnia 2005 r. zlikwidowałem działalność, a refundację otrzymam dopiero w styczniu 2006 r.? Jak prawidłowo rozliczyć podatek VAT oraz podatek dochodowy? »

Czy koszty szkolenia zwiększają wartość początkową środka trwałego

Aktualizacja: 01.02.2006

Chcemy zainstalować w banku sieć komputerową do uruchomienia programu finansowo-księgowego. Do jakiej grupy KŚT należy zaliczyć tę sieć i jaką stawką ją amortyzować? Sieć składa się z serwera oraz okablowania. Okablowanie, umieszczone na zewnątrz ścian w specjalnych listwach, nie jest trwale połączone z budynkiem. Czy wydatki na szkolenie pracowników banku przed uruchomieniem programu będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, czy też należy zwiększyć o nie wartość początkową sieci? »

Jak odróżnić remont od ulepszenia środka trwałego

Aktualizacja: 31.01.2006

Spółka zakupiła skraplacz o wartości 60 tys. zł stanowiący część instalacji maszynowni chłodni i zamontowała go w miejsce wyeksploatowanego skraplacza. Czy w świetle obowiązujących przepisów jest to ulepszenie czy remont? »

Jak ewidencjonować towary

Aktualizacja: 31.01.2006

Jesteśmy spółką z o.o. Mamy zamiar kupować towary, które będą przez nas pakowane i następnie sprzedawane. Jak księgować operacje związane z taką działalnością? Czy prawidłowe będzie księgowanie zakupu towaru: Wn "Towary", Wn "Rozrachunki VAT naliczony", Ma "Zobowiązania", oraz sprzedaży: Wn "Koszt sprzedanych towarów w cenie zakupu", Ma "Towary"? W jaki sposób ująć w księgach rachunkowych pakowanie tych towarów przez naszych pracowników? »

Czy płatne urlopy wypoczynkowe są rezerwami

Aktualizacja: 30.01.2006

Jesteśmy spółką z o.o., zatrudniamy 40 pracowników. Czy ustawa o rachunkowości nakłada obowiązek tworzenia rezerw na płatne urlopy wypoczynkowe? »

Czy można wystawić fakturę przed wydaniem towarów

Aktualizacja: 30.01.2006

Czy sprzedawca ma obowiązek wystawiania faktury przed wydaniem towaru? Dostawca nie chce zapłacić za towar przed otrzymaniem faktury. »

Jak księgować zwrot opakowań

Aktualizacja: 30.01.2006

Nasza firma kupuje materiały budowlane wraz z opakowaniami zwrotnymi. W 2002 r. opakowania zwrotne kupowaliśmy po 25 zł/szt. ze stawką VAT zwolnioną, a obecnie po 15 zł/szt. ze stawką VAT 22%. Nasz dostawca chce odkupić od nas zbędne palety po cenie 15 zł + VAT. Jak prawidłowo zaksięgować taką operację? Co zrobić z różnicą netto między 25 zł a 15 zł? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Radek Rafał Wasilewski

doktor nauk prawnych, radca prawny prowadzący w Szczecinie kancelarię prawną Kancelaria Radcy Prawnego dr Radek Rafał Wasilewski (www.radcawasilewski.pl)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama