REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaką stawką opodatkować działalność w zakresie handlu samochodami

Marianna Kępska

REKLAMA

Jaką stawką opodatkować działalność gospodarczą w zakresie handlu pojazdami samochodowymi?

RADA


Jeżeli prowadzona przez Pana działalność gospodarcza jest działalnością w zakresie handlu, która zostanie sklasyfikowana pod symbolem PKWiU 50.10.1 lub PKWiU 50.10.2, to będzie podlegała opodatkowaniu stawką 3%. Jeżeli jednak prowadzona przez Pana działalność zostałaby sklasyfikowana pod symbolem PKWiU 50.10.30 jako pośrednictwo w sprzedaży pojazdów mechanicznych, to przychody z niej uzyskiwane będą opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 17%.


UZASADNIENIE


Aby odpowiedzieć na Pana pytanie, należy ustalić, z jakim dokładnie rodzajem działalności mamy do czynienia. Stawka ryczałtu będzie bowiem uzależniona od sklasyfikowania świadczonych przez Pana usług.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przychody z działalności usługowej w zakresie handlu są opodatkowane ryczałtem w wysokości 3%. Przez działalność usługową w zakresie handlu należy rozumieć sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników.


WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Działalność usługowa w zakresie handlu to sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników.


W związku z powyższym, jeżeli prowadzona przez Pana działalność gospodarcza jest działalnością w zakresie handlu samochodami, która zostanie sklasyfikowana pod symbolem PKWiU 50.10.1 lub PKWiU 50.10.2, będzie podlegała opodatkowaniu stawką 3%.


Jeżeli jednak prowadzona przez Pana działalność zostałaby sklasyfikowana pod symbolem PKWiU 50.10.30 jako pośrednictwo w sprzedaży pojazdów mechanicznych, to zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przychody z niej uzyskiwane będą opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 17%.


Warto jednak zaznaczyć, że w art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. g) ww. ustawy zastrzeżono, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% prowizji uzyskanej przez komisanta ze sprzedaży na podstawie umowy komisu. Ponieważ ustawodawca nie zastrzegł, o jaki przedmiot umowy komisu chodzi, to należy uznać, że stawka ta znajdzie zastosowanie do wszystkich umów komisu, w tym komisu samochodowego. Potwierdzają to również organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 30 czerwca 2005 r., nr PB4/005-SIP-5/05, czytamy, że:

W myśl natomiast art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. g) cyt. ustawy ryczałt od prowizji uzyskanej przez komisanta ze sprzedaży na podstawie umowy komisu wynosi 8,5%. (...) Skoro zatem ww. przepis stanowi o prowizji uzyskiwanej przez komisanta z wykonania umowy komisu - nie określając przedmiotu umowy - to należy uznać, że stawka 8,5% dotyczy wszelkich rodzajów komisu, w tym również komisu samochodowego. A zatem prowizja uzyskana przez Panią ze sprzedaży samochodów na podstawie umowy komisu, o jakiej mowa w przytoczonych przepisach Kodeksu cywilnego, jest opodatkowana stawką ryczałtu w wys. 8,5%, a Pani stanowisko zawarte w zapytaniu w ww. kwestii jest zgodne z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego.


Podstawa prawna:
- art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. b), art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. g) ustawy z 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od przychodów ewidencjonowanych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588.


Marianna Kępska

ekspert w zakresie podatków dochodowych

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Składka zdrowotna przedsiębiorców - czy wróci ryczałt? Czy jeszcze w 2024 roku nastąpią zmiany?

    O przywrócenie ryczałtowej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców (wg zasad sprzed Polskiego Ładu) apelują zarówno sami przedsiębiorcy, ich stowarzyszenia, a także Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Rzecznik MŚP proponuje, by koszty związane z przywróceniem poprzednich zasad rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców częściowo pokryć przez ograniczenie beneficjentów tzw. wakacji od ZUS.

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej?

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej, ustalanego na potrzeby skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej?

    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    REKLAMA