reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak zaewidencjonować aport w spółce otrzymującej

Jak zaewidencjonować aport w spółce otrzymującej

Zgodnie z umową spółki przyjęliśmy aport od udziałowca. Jak i w jakiej wartości należy ten środek trwały wykazać w księgach? Jakie są skutki podatkowe przyjęcia środka trwałego w formie aportu?


rada

 


Wartość aportu do wysokości wartości nominalnej udziałów zwiększa kapitał podstawowy. Nadwyżkę wartości rynkowej nad wartością nominalną udziałów ujmuje się na koncie „Kapitał zapasowy”.


uzasadnienie


W jednostce otrzymującej wkład niepieniężny kapitał zakładowy zwiększy się o wartość deklarowanych wkładów. Przyjęty majątek należy wprowadzić do ksiąg w wartości rynkowej. Jak już wcześniej zaznaczano, nie powinna ona być niższa od wartości nominalnej udziałów. Jeśli jest wyższa, wartość nadwyżki przenoszona jest na kapitał zapasowy.


Na gruncie przepisów podatkowych do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego oraz kwot i wartości stanowiących nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów, otrzymanych przy ich wydaniu i przekazanych na kapitał zapasowy. W myśl art. 16g ust. 1 pkt 4 updop za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki kapitałowej, a także udziału w spółdzielni - ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej.


Istnieje jednak ograniczenie dotyczące zaliczania odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów. Nie stanowią kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabytych w formie wkładu niepieniężnego, od tej części ich wartości, która nie została przekazana na utworzenie lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej.


Przykład 1

Spółka otrzymała aport w zamian za udziały o wartości nominalnej 100 000 zł. Wartość rynkowa środka trwałego przyjętego w formie aportu wynosi

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

W przykładzie kosztem uzyskania przychodu będzie kwota 10 000 zł odpisu amortyzacyjnego (10% wartości nominalnej wkładu 100 000 zł). Pozostałe 2500 zł należy wykluczyć z kalkulacji podatkowej. Ograniczenia takiego nie będzie w przypadku kupna majątku. Cała kwota amortyzacji będzie stanowiła koszt.


Przykład 2

Spółka kupiła środek trwały o wartości 125 000 zł netto. Roczna stawka amortyzacyjna wynosi 10%.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Podstawa prawna:

l art. 14, 28, 154 i 175 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych - Dz.U. Nr 94, poz. 1037; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

l art. 12 ust. 4 pkt 4 i 11, art. 16 ust. 1 pkt 63 i 64, art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 251, poz. 1847

l art. 91 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029


Jerzy Rybka

główny księgowy z licencją MF

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Kłosińska-Pyka

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama