reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Porady prawne

Jak wykazywać w sprawozdaniu finansowym obroty wewnętrzne oraz zmianę stanu produktów

Aktualizacja: 27.12.2005

Jesteśmy firmą produkcyjną. Dość często nasze wydziały pomocnicze świadczą usługi na własne potrzeby jednostki (np. wydział remontowy dokonuje ulepszeń środków trwałych). Jak ewidencjonować takie działania i jak wykazywać je w rachunku zysków i strat? »

Jak opodatkować prowizję z tytułu pośrednictwa związanego z dostawami wewnątrzwspólnotowymi

Aktualizacja: 21.12.2005

Jesteśmy polską firmą, która współpracuje z firmami włoskimi, sprzedając ich maszyny w Polsce. Jeżeli sprzedaż jest bezpośrednia, otrzymujemy prowizję, która dotyczy również uruchomienia maszyny, szkolenia i napraw w ramach gwarancji. Na określoną kwotę mamy wystawić fakturę VAT. Z jaką stawką należy wystawić fakturę oraz w której pozycji ująć ją w deklaracji VAT-7 i informacji kwartalnej VAT-UE? »

Jak ewidencjonować koszty wydziałowe

Aktualizacja: 21.12.2005

Jestem pracownikiem niewielkiej firmy produkcyjnej i chciałbym zapytać, w jaki sposób należy ewidencjonować koszty wydziałowe, aby uzyskać ich większą przejrzystość? »

Dotacja na zakup środka trwałego w księgach rachunkowych

Aktualizacja: 21.12.2005

Nasza firma jest spółką z o.o. i w czerwcu 2005 roku otrzymaliśmy przelewem bankowym dotację na zakup środka trwałego w wysokości 6000 zł. Środek trwały wprowadziliśmy do ksiąg rachunkowych w kwocie 60 000 zł. Jest on amortyzowany według stawki 20%. Jak powinniśmy ująć to zdarzenie w naszych księgach rachunkowych? Jak wygląda kwestia podatku dochodowego oraz VAT w aspekcie otrzymanej dotacji? »

Jaką stawką VAT opodatkować usługi badawczo-rozwojowe, gdy umowa została podpisana przed 1 stycznia 2006 r.

Aktualizacja: 21.12.2005

Od 1 stycznia 2006 r. będzie obowiązywać 22% stawka VAT na usługi badawczo-rozwojowe PKWiU 73.10. Czy przepis ten ma zastosowanie do umów zawartych przed 1 stycznia 2006 r., szczególnie wielokrotnie fakturowanych (do końca 2005 r. zwolnionych z VAT)? Jak postąpić w przypadku, gdy klient odmówi zapłaty ceny wykonanej usługi, powiększonej o VAT? »

Jak należy ewidencjonować w księgach rachunkowych amortyzację środków trwałych do celów bilansowych

Aktualizacja: 21.12.2005

Jak należy ewidencjonować w księgach rachunkowych amortyzację środków trwałych do celów bilansowych oraz amortyzację zaliczaną do kosztów podatkowych? Czy można uniknąć prowadzenia podwójnej ewidencji - jednej na potrzeby rachunkowości, a drugiej na potrzeby podatku? »

Czy transport towaru jest kosztem ubocznym zakupu

Aktualizacja: 21.12.2005

Prowadzę handel artykułami budowlanymi. Kupuję beton od producenta do dalszej odsprzedaży. Na fakturze zakupu mam wyszczególnione pozycje za transport standardowy, pompowanie standardowe, beton - każda pozycja jest wyceniona osobno, ale za tę samą ilość towaru. Jak mam rozliczyć taką fakturę: czy w całości księgować w towary handlowe, czy transport w koszty uboczne zakupu, a pompowanie i beton w towary handlowe? »

Jak tworzyć rezerwy na zobowiązania

Aktualizacja: 21.12.2005

Chcielibyśmy uzyskać informację, czy tworząc rezerwy na zobowiązania inne niż świadczenia emerytalne i z tytułu podatku odroczonego możemy się posiłkować rozwiązaniami zawartymi w MSR nr 37? Jak w związku z tym tworzyć takie rezerwy? »

Czy można odliczyć podatek z faktury VAT marża

Aktualizacja: 21.12.2005

Jak ująć w ewidencji zakupu VAT obrazy olejne zakupione na fakturę VAT marża? Czy mam prawo do odliczenia podatku zawartego w marży (faktura nie zawiera wydzielonego podatku)? Czy należy wystawić fakturę wewnętrzną? Firma prowadzi działalność usługowo-handlową, a obrazy będą wisiały w pomieszczeniach przeznaczonych na gabinety, salę konferencyjną itp. »

Jak amortyzować licencję na oprogramowanie

Aktualizacja: 20.12.2005

Zakupiliśmy licencję na oprogramowanie. W jaki sposób powinniśmy dokonywać odpisów amortyzacyjnych zgodnie z zaleceniami Międzynarodowych Standardów Rachunkowości? Jaki standard stosować i jak ustalić stawkę amortyzacji? Jak problem amortyzacji reguluje polskie prawo bilansowe? »

Czy można odliczyć VAT z faktury za usługę parkingową

Aktualizacja: 20.12.2005

Czy można odliczyć VAT z faktury za usługę hotelową? Czy można odliczyć VAT z faktury za hotel, na której wykazano usługę parkingową, bez wskazania numeru rejestracyjnego samochodu? »

Czy warto badać sprawozdanie finansowe, jeżeli nie ma takiego obowiązku

Aktualizacja: 20.12.2005

Prowadzimy działalność produkcyjną. Nie spełniamy ustawowych kryteriów, które zobowiązywałyby nas do poddawania rocznego sprawo- zdania finansowego badaniu przez biegłego rewidenta. Nasza sytuacja finansowa, dzięki wysokiej marży, jest bardzo dobra. Dlatego stać nas na to, aby wydać kilka czy kilkanaście tysięcy złotych na zlecenie biegłemu rewidentowi takiego badania. Czy jednak warto to zrobić? Jakie korzyści możemy uzyskać? Czy zwrócą się poniesione nakłady? »

Jak ewidencjonować oprogramowanie komputerowe

Aktualizacja: 19.12.2005

Prowadzimy księgi rachunkowe. Jak zaksięgować operacje związane z nabyciem i późniejszym wykorzystaniem oprogramowania w firmie? Proszę równocześnie wskazać na różnice spowodowane traktowaniem oprogramowania raz jako praw majątkowych, a raz jako licencji. »

Kiedy można odliczyć VAT z faktury zaliczkowej wystawionej przed terminem

Aktualizacja: 19.12.2005

Otrzymałem dwie faktury zaliczkowe z datą wystawienia i sprzedaży 31 sierpnia 2005 r. oraz terminem płatności 2 września 2005 r. Faktycznie zapłaciłem zaliczki częściowo w terminie 2 września 2005 r., resztę w trakcie września. Jedna faktura dotyczy usług budowlanych, druga dostawy surowca - kamienia. Czy sprzedawca prawidłowo wystawił faktury zaliczkowe przed terminem otrzymania moich przelewów (z terminem płatności)? Jeżeli takie faktury są prawidłowe, to czy mogę odliczyć w sierpniu wynikający z nich podatek naliczony? »

Jak przeprowadzać inwentaryzację za pomocą weryfikacji sald

Aktualizacja: 19.12.2005

Nasza firma dokonuje inwentaryzacji między innymi metodą porównania stanu wynikającego z zapisów w księgach rachunkowych z odpowiednimi dokumentami. Czy przeprowadzenie weryfikacji sald powinno zostać potwierdzone protokołem? Jak powinien on wyglądać? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama