reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Porady prawne

Czy można odliczyć VAT z faktury zaliczkowej dokumentującej zaliczkę wyższą od otrzymanej

Aktualizacja: 12.12.2005

Umówiliśmy się z dostawcą, że dokonamy na jego konto bankowe wpłaty określonej kwoty z tytułu zaliczki na poczet przyszłych dostaw. W październiku wpłaciliśmy tylko połowę zaliczki. Mimo to dostawca wystawił w tym miesiącu fakturę zaliczkową na całą umówioną kwotę. Drugą połowę zaliczki wpłaciliśmy w następnym miesiącu. Podatek VAT naliczony na otrzymanej fakturze odliczyliśmy w deklaracji VAT-7 za październik. Czy nasze postępowanie było prawidłowe? »

Czy mogę zmienić sposób opodatkowania w trakcie roku

Aktualizacja: 12.12.2005

Prowadzę działalność gospodarczą. Rozliczam się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Chciałabym jednak zmienić sposób opodatkowania na zasady ogólne, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów. Czy taka zmiana jest możliwa w trakcie roku? »

Kiedy należy rozliczyć podatek naliczony na podstawie proporcji

Aktualizacja: 12.12.2005

Nasz klient prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Od 1 czerwca 2005 r. jest podatnikiem VAT. W roku bieżącym obrót firmy wyniósł 44 219 zł, w tym: pośrednictwo ubezpieczeniowe 4488,37 zł, doradztwo techniczne 1526,00 zł, usługi wewnątrzwspólnotowe 38 204,63 zł. Czy należy ustalić proporcję rocznego udziału obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego? »

Czy zorganizowanie przyjęcia świątecznego podlega VAT

Aktualizacja: 08.12.2005

Nasza firma postanowiła z okazji świąt Bożego Narodzenia zorganizować Wigilię dla pracowników. Impreza będzie w całości finansowana z ZFŚS. Zorganizowanie imprezy zleciliśmy firmie cateringowej. Czy takie świadczenie będzie podlegało opodatkowaniu VAT i czy będzie nam przysługiwało prawo do odliczenia VAT z tej faktury? »

Kiedy wyksięgowujemy różnice kursowe

Aktualizacja: 08.12.2005

Sprzedajemy usługi do Niemiec. Otrzymujemy zapłatę w euro na rachunek bankowy (w walutach obcych). Prowadzimy również złotówkowy rachunek bankowy. Dokonujemy przewalutowania na rachunek złotówkowy. Bank dokonuje przewalutowania wg kursu bankowego na dzień dokonywania operacji. W księgowości są zapisy wg kursów walut na dzień wpływu na ten rachunek bankowy. Kiedy należy wyksięgowywać różnice kursowe? »

Czy wykazywać przychód z tytułu rabatu

Aktualizacja: 08.12.2005

Spółka z o.o. nabyła w ramach promocji (wyprzedaż tegorocznych modeli) samochód ciężarowy z 10-procentowym rabatem. Czy można w tym przypadku mówić o rzeczy częściowo odpłatnej i o uzyskaniu z tego tytułu przychodu przez spółkę? »

Odroczenie terminu płatności podatku VAT

Aktualizacja: 08.12.2005

Nasza wspólnota boryka się z problemami finansowymi. Zawarliśmy umowę z wykonawcą elewacji naszego budynku. Wykonawca nie wywiązał się z warunków umowy. Z tego też powodu nie mamy na zapłatę podatku VAT w tym miesiącu. Czy nasza sytuacja jest wystarczająca do tego, aby urząd odroczył termin płatności podatku? Nigdy wcześniej nie mieliśmy żadnych opóźnień w płatnościach podatków. »

Zakup maszyny o przewidywanym okresie użytkowania poniżej roku

Aktualizacja: 08.12.2005

W listopadzie 2005 r. spółka z o.o. kupiła maszynę, którą zamierzamy sprzedać jeszcze przed upływem roku jej używania. Jak należy ująć ten zakup w księgach. Co się stanie, gdy jednak zrezygnujemy z tego pomysłu i maszynę będziemy użytkować ponad rok? »

Jak rozliczyć wynajem samochodu od leasingobiorcy

Aktualizacja: 08.12.2005

Spółka z o.o. zamierza wynająć samochód od firmy, która go leasinguje (leasingobiorcy). Mamy zgodę na wynajem od leasingodawcy. Jest to samochód combi zarejestrowany jako ciężarowy o dopuszczalnej ładowności 505 kilogramów (posiada homologację importera dla samochodów ciężarowych). Czy spółka musi prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, aby zaliczyć wydatki z tytułu jego używania do kosztów uzyskania przychodu? »

Kiedy wykazać przychody w pkpir

Aktualizacja: 07.12.2005

Czy agencja pracy czasowej będąca podatnikiem VAT, niekorzystająca ze zwolnienia od tego podatku, prowadząca pkpir, która wystawia faktury sprzedaży z datą następnego miesiąca, może zaliczyć tę sprzedaż do przychodów miesiąca, w którym wystawiła fakturę, mimo że jest to sprzedaż miesiąca poprzedzającego datę wystawienia faktury? Przykładowo za usługi wynajmu pracowników w lipcu faktura sprzedaży wystawiona jest w pierwszych dniach sierpnia. Wynagrodzenie pracownikom za lipiec również jest wypłacone w sierpniu. Jaka będzie data powstania przychodu? »

Czy sankcja VAT zmniejsza przychód

Aktualizacja: 07.12.2005

Przepisy o podatku dochodowym mówią o możliwości pomniejszenia przychodu o należny podatek od towarów i usług. Czy dotyczy to także podatku należnego na podstawie przepisów art. 109 ust. 4 ustawy o VAT, czyli tzw. sankcji VAT? »

Ubezpieczenie po zmniejszeniu wartości samochodu

Aktualizacja: 06.12.2005

W dotychczasowej umowie ubezpieczenia określono wartość należącego do firmy samochodu w wysokości przekraczającej 20 000 euro. W nowej umowie wartość samochodu przyjęta do celów ubezpieczenia będzie w związku z jego zużyciem niższa niż 20 000 euro. Czy w takiej sytuacji składka na ubezpieczenie samochodu będzie mogła być zaliczona do kosztów podatkowych w pełnej wysokości w momencie jej poniesienia? »

Czy sprzedaż nowych towarów można opodatkować marżą

Aktualizacja: 06.12.2005

W pewnych przypadkach ustawa o VAT przewiduje możliwość opodatkowania marżą (art. 120 ust. 4). Dotyczy to między innymi towarów używanych. Czy zgodnie z ich definicją zawartą w art. 120 ust. pkt 4 ustawy o VAT za towary używane można uznać fabrycznie nowe meble (nabywane od podmiotu zwolnienego podmiotowo od VAT)? »

Czy zwrot wierzytelności będzie przychodem

Aktualizacja: 06.12.2005

Zaliczyłem wierzytelność nieściągalną do kosztów uzyskania przychodów w 2002 r. w kwocie 500 000 zł. W styczniu 2005 r. dłużnik uzyskał zatwierdzenie układu z wierzycielami z redukcją długu wynoszącą 40 proc., czyli tracimy 200 000 zł, a 300 000 zł podlega wpłacie. Czy z punktu widzenia rachunkowości oraz z punktu widzenia podatku dochodowego muszę dokonać przeksięgowania wierzytelności zaliczonej w 2002 r. do kosztów uzyskania przychodów? Czy zwrot wierzytelności stanowi przychód podatkowy? »

Czy w grudniu 2005 r. można dokonać 30% odpisu amortyzacyjnego

Aktualizacja: 06.12.2005

Czy w grudniu 2005 r. można skorzystać z jednorazowego odpisu amortyzacyjnego? Spółka jest zainteresowana nabyciem maszyn do robót budowlanych, samochodu ciężarowego oraz telefonów komórkowych dla wszystkich pracowników. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama