reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Porady prawne

Czy przeliczenia przychodu z euro na złote dokonuje się na fakturze

Aktualizacja: 05.12.2005

Rozpoczynam sprzedaż produkowanych zabawek za granicę. Słyszałem, że w takim przypadku przychody korygowane są o różnice kursowe związane z koniecznością przeliczania sprzedaży dokonywanej w euro na złote. Jak prawidłowo wyliczyć taka różnicę, zaksięgować ją, no i oczywiście, w jaki sposób zapis w księdze powinien być dokonany, by nie było wątpliwości co do charakteru księgowanego zdarzenia? Czy wynik przeliczenia na złote trzeba umieścić w dowodzie księgowym? »

Jak opodatkować sprzedaż części majątku trwałego

Aktualizacja: 05.12.2005

Spółka z o.o. sprzedaje część swojego majątku trwałego, obejmującego grunt/działkę budowlaną - ściśle, prawo wieczystego użytkowania tego gruntu wraz z posadowionymi na tym gruncie budynkami. Czy w takiej sytuacji jest obowiązana do wystawienia faktury VAT? Czy powinna zapłacić także podatek dochodowy? »

Czy pobranie 100% zaliczki oznacza powstanie przychodu

Aktualizacja: 05.12.2005

Spółka pobrała w 2004 r. na poczet przyszłych dostaw zadatek w wysokości 100%. Dostawy zostaną zrealizowane za kilka miesięcy. W ciągu 7 dni od momentu przyjęcia zamówienia spółka wystawia fakturę zaliczkową na poczet przyszłej produkcji i odbiorców w następnych miesiącach. Kiedy powstaje przychód w świetle ustawy o PIT, gdy podatnik pobierze zadatek w wysokości 100% na poczet przyszłych dostaw? Czy już w momencie pobrania zaliczki? »

Rozmowy telefoniczne pracowników

Aktualizacja: 01.12.2005

Jesteśmy firmą handlową i wielu z naszych pracowników korzysta z telefonów służbowych do celów prywatnych. Określiliśmy limit, do którego pracownicy mogą korzystać z tych telefonów w celach prywatnych, i nasza firma pokrywa ten koszt. Jak powinniśmy rozliczyć VAT w fakturze za usługi telekomunikacyjne? Jak udokumentować obciążenie pracowników kosztami rozmów prywatnych niepokrywanych przez pracodawcę w księgach rachunkowych? »

Jak ująć w księgach rachunkowych sprzęt komputerowy przeznaczony do przekazania klientom na czas naprawy

Aktualizacja: 01.12.2005

Prowadzimy serwis sprzętu komputerowego, chcemy zakupić komputery i drukarki w celu ewentualnego nieodpłatnego przekazania klientom na czas naprawy zgłoszonego sprzętu. Jak należy księgować wyżej opisaną sytuację? »

Czy należy skorygować pkpir i PIT-5, jeśli w sierpniu ujęto całą składkę ubezpieczeniową za 2005 i 2006 rok

Aktualizacja: 01.12.2005

Czy konieczne jest złożenie korekty deklaracji PIT-5 oraz dokonanie korekty w pkpir, jeżeli w sierpniu ujęłam w koszty kwotę wynikającą z polisy ubezpieczeniowej lokalu, w którym prowadzę działalność? Polisa obejmuje okres od sierpnia 2005 r. do sierpnia 2006 r. Powyższą składkę opłaciłam 2 września 2005 r. W sierpniu nie powstało u mnie zobowiązanie podatkowe, również po wyksięgowaniu z kosztów kwoty zapłaconej składki ubezpieczeniowej obowiązek ten nie powstanie. Przy rozliczeniu stosuję metodę memoriałową. »

Czy przesłanie faksem specyfikacji ładunku uprawnia do zastosowania stawki 0%

Aktualizacja: 01.12.2005

Jesteśmy spółką z o.o. i zarejestrowanym podatnikiem VAT UE. Dokonujemy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do Francji. Towar dostarczany jest przez firmę spedycyjną. W związku z powyższym mam pytanie, czy aby zastosować stawkę VAT 0%, wystarczy posiadać faks specyfikacji poszczególnych sztuk ładunku przesłany przez przewoźnika, czy też niezbędny jest do tego oryginał dokumentu? »

Czy trzeba prowadzić uproszczoną ewidencję

Aktualizacja: 01.12.2005

Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą i jestem podmiotowo zwolniony z VAT. Czy pomimo zwolnienia podmiotowego z VAT jestem zobowiązany do prowadzenia jakiejś dodatkowej ewidencji sprzedaży dla potrzeb VAT? Zaznaczam, że będę prowadził ewidencję sprzedaży dla potrzeb podatku dochodowego. »

Kiedy odpis aktualizacyjny może być kosztem

Aktualizacja: 01.12.2005

Kontrahent zalega ze spłatą należności za fakturę z terminem płatności 19 grudnia 2000 r. Sprawę skierowano do sądu 6 marca 2002 r. Wierzytelność została potwierdzona prawomocnym orzeczeniem sądu i spółka uzyskała nakaz zapłaty z 9 września 2003 r. Wniosek do komornika o wszczęcie egzekucji spółka złożyła w 2005 r. Na tę należność był utworzony w 2002 r. odpis aktualizacyjny, który nie był zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Czy w 2005 r. można uznać go za koszt uzyskania przychodu? Czy należność nie uległa przedawnieniu? »

Jak obciążyć kontrahenta z Unii Europejskiej refakturą

Aktualizacja: 30.11.2005

Z jaką stawką VAT refakturować do Niemiec usługę, która została wykonana w naszej firmie przez polskie przedsiębiorstwo? Chcemy obciążyć kosztami tej usługi kontrahenta z Niemiec. »

Jak skorygować błędy dotyczące skutków aktualizacji wyceny środków trwałych

Aktualizacja: 30.11.2005

Skutki finansowe aktualizacji wyceny środków trwałych, która została dokonana według stanu na 1 stycznia 1995 r., nasza spółka zaksięgowała w 1995 r. na zwiększenie kapitału zapasowego. W 2002 r., na podstawie noty przekształcenia, dokonano przeksięgowania z konta 800 "Kapitał zapasowy" na konto 801 "Kapitał z aktualizacji wyceny". W 2005 r. zauważyliśmy, że w nocie przekształcenia podano błędne kwoty w wartościach przeksięgowań skutków aktualizacji wyceny. Proszę o wyjaśnienie, czy ujawniony błąd można sprostować w księgach bieżącego roku sprawozdawczego. W jaki sposób przeprowadzić księgowania? »

Jak ująć w księgach rachunkowych zdarzenia związane z importem towarów

Aktualizacja: 30.11.2005

Jak ująć w księgach rachunkowych cło przy zakupie towarów z kraju niebędącego w Unii Europejskiej (USA)? Proszę o opisanie księgowań związanych z importem towarów, a w szczególności uwzględnienie kwestii księgowania dokumentu SAD, faktury, kursów walut, podatku VAT. »

Czy skorygować podatek od niezgłoszonej nieruchomości

Aktualizacja: 29.11.2005

Mam problem z podatkiem od nieruchomości. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości w przypadku ujawnienia budynku podczas badania ksiąg przez biegłego? Chodzi o ujawnienie nieruchomości używanej przez spółkę do wykonywania działalności gospodarczej. Jeśli nieruchomość nie była "zgłoszona" do opodatkowania, to czy teraz powinienem skorygować ten błąd? »

Czy od dochodu można odliczyć podwójną liczbę diet

Aktualizacja: 29.11.2005

W ciągu roku podejmuję pracę w kilku państwach Unii Europejskiej. Czy podczas obliczania podatku w Polsce można odliczyć składki na ubezpieczenia społeczne płacone np. w Anglii? Czy podatnicy, którzy pracują za granicą, a konkretnie w Niemczech i Wielkiej Brytanii, mogą odliczyć sobie podwójną dietę, np. 2 x 30 diet dotyczących Anglii, jeśli w ciągu roku podatkowego pracowali w dwóch różnych miejscach pracy? »

Obowiązek badania sprawozdania finansowego

Aktualizacja: 29.11.2005

Nasza firma w bieżącym roku przekroczy granicę dwóch z trzech wielkości decydujących o przeprowadzeniu obowiązkowego badania ksiąg. Kiedy należy podpisać umowę z biegłym rewidentem? Za który rok obrotowy zostanie przeprowadzone badanie i w jakim terminie należy je przeprowadzić? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama