REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy po złożeniu zeznania rocznego za 2004 r. można 1% podatku wykazanego w tym zeznaniu przekazać fundacji

REKLAMA

Złożyłem PIT-37 za 2004 r. pod koniec stycznia 2005 r. W lutym 2005 r. wpłaciłem równowartość 1% podatku należnego wykazanego w tym zeznaniu na rzecz fundacji X. mającej status organizacji pożytku publicznego. Urząd skarbowy odmówił mi prawa do pomniejszenia podatku zapłaconego w PIT-37. Czy takie postępowanie jest prawidłowe?
Nie, urząd skarbowy nie miał prawa odmówić możliwości pomniejszenia podatku wykazanego przez Pana w PIT-37 o wpłatę na konto fundacji i złożenia korekty. Decydujące znaczenie ma data wpłaty na konto fundacji, która musi nastąpić przed 2 maja 2005 r. Ponieważ wpłata na rzecz organizacji pożytku publicznego nastąpiła przed końcem okresu składania deklaracji za 2004 r. (2 maja 2005 r.), może być wykorzystana do zmniejszenia podatku należnego za 2004 r.
Rzeczywiście urzędy skarbowe uważają, że po złożeniu deklaracji podatkowej za 2004 r. następuje zamknięcie rozliczenia 2004 r. w sposób uniemożliwiający pomniejszenie podatku należnego fiskusowi o 1%. Urzędnicy błędnie zinterpretowali art. 27d ust. 1 updof, który reguluje zasady odliczania 1% podatku należnego fiskusowi. Warunkiem dokonania tego odliczenia jest wpłata na rzecz organizacji pożytku publicznego działającej na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego równowartości kwoty podlegającej odliczeniu w terminie od 1 stycznia 2005 r. do dnia złożenia rocznego zeznania podatkowego (w 2005 r. najpóźniej 2 maja). Dla części urzędników złożenie zeznania rocznego za 2004 r. zamyka prawo do dokonania wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego dającej prawo do przekazania 1% podatku dochodowego za 2004 r. np. uprawnionej fundacji. Zapominają oni jednak, że w art. 27d ust. 1 updof obok warunku: do dnia złożenia tego zeznania jest drugi warunek: nie później niż do dnia upływu terminu określonego dla złożenia zeznania.
Przykład
Anna J. złożyła zeznanie 15 marca 2005 r. Nie dokonała wpłaty na rzecz fundacji, której działalność zazwyczaj wspierała z uwagi na brak finansów. Pod koniec marca 2005 r. uzyskała dodatkowe wpływy i wpłaciła na rzecz fundacji będącej organizacją pożytku publicznego 70 zł. Postanowiła dokonać korekty PIT-37 i wykazać pomniejszenie podatku zapłaconego fiskusowi za 2004 r. o 70 zł. Konsekwencją korekty PIT-37 będzie wykazanie nadpłaty (Anna J. zapłaciła już podatek za 2004 r.).
Postępowanie urzędników, które Pana dotknęło, może dziwić w sytuacji, gdy w tej sprawie stanowisko zajęło MF. Niekorzystna praktyka urzędów skarbowych stała się bowiem przedmiotem interpelacji poselskiej nr 8407. Ministerstwo Finansów udzieliło następującej odpowiedzi: Podstawę prawną zmniejszenia podatku o 1%, w związku z wpłatami dokonanymi na rzecz organizacji pożytku publicznego, stanowi art. 27d ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Stosownie do postanowień powołanego artykułu podatek dochodowy wynikający z rocznego zeznania podatkowego zmniejsza się, jeżeli podatnik w terminie od dnia 1 stycznia roku podatkowego, w którym składane jest zeznanie, do dnia złożenia tego zeznania, nie później jednak niż do dnia upływu terminu określonego dla złożenia zeznania, dokonał wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego działającej na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego. Omawiane zmniejszenie nie może przekroczyć kwoty dokonanej wpłaty i nie może wynieść więcej niż kwotę stanowiącą 1% podatku należnego, wykazanego w rocznym zeznaniu podatkowym. Zmniejszenie stosuje się, jeżeli dokonane wpłaty:
1) zostały udokumentowane dowodem wpłaty na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego, z którego w szczególności wynika: imię i nazwisko oraz adres wpłacającego, kwota dokonanej wpłaty, nazwa organizacji pożytku publicznego, na rzecz której dokonana została wpłata,
2) nie zostały odliczone od dochodu na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy (tj. na podstawie przepisu regulującego odliczenia dotyczące darowizn) oraz od przychodu lub podatku na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Z powołanych powyżej regulacji wynika, że podatnik może uwzględnić, poprzez zmniejszenie podatku wykazanego w rocznym zeznaniu, wpłaty dokonane przed złożeniem zeznania. Jeżeli jednak po rozliczeniu rocznych dochodów w urzędzie skarbowym, a przed dniem 30 kwietnia podatnik poczyni dalsze wydatki uprawniające do zmniejszenia, nie ma przeszkód, aby dokonał korekty zeznania. Polega to na ponownym wypełnieniu druku PIT-36 lub PIT-37 i zaznaczeniu w odpowiednim polu formularza, iż jest to korekta złożonego uprzednio zeznania podatkowego.
• art. 27d ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 281, poz. 2781
Tomasz Król
prawnik


Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Działalność gospodarcza osoby z niepełnosprawnością. Refundacja PFRON, zwolnienie ze składki zdrowotnej

Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, które prowadzą własną działalność gospodarczą, mają możliwość skorzystania z różnych ulg i form pomocy. Ich zakres i wysokość zależy od stopnia posiadanego orzeczenia o niepełnosprawności oraz ewentualnego prawa do renty. Poniżej przedstawione zostały informacje na temat najpowszechniejszych form wsparcia – w zakresie składki zdrowotnej oraz refundacji składek społecznych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (dalej PFRON). Kwestia zwolnienia z obowiązku opłacania składki zdrowotnej opisana została z uwzględnieniem prawa przedsiębiorcy do renty.

Zmiana formy opodatkowania w 2025 r. Do kiedy i jak może to zrobić przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą?

Początek każdego roku kalendarzowego to dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą okazja do analizy wyniku finansowego firmy. Czasami okazuje się, że stosowany dotąd sposób rozliczeń przestał być opłacalny lub nie sprawdził się. Zbyt niskie przychody, przekroczenie obowiązujących limitów czy też zmiana skali działalności skłaniają do poszukiwania nowych rozwiązań. Wyjaśniamy, jak zmienić formę opodatkowania działalności gospodarczej.

Uwaga! Twój e-mail do urzędu może być nieważny. Ministerstwo Finansów wyjaśnia pułapkę e-Doręczeń

Czy twoje pismo do urzędu faktycznie dotarło na czas? Ministerstwo Finansów ostrzega: liczy się data nadania, a nie potwierdzenie odbioru! Sprawdź, jak uniknąć kosztownych konsekwencji przy wysyłce dokumentów drogą elektroniczną.

Cyfrowy obieg dokumentów do podpisu w małych i dużych firmach

Nowoczesny obieg dokumentów do podpisu to przyszłość Twojej firmy. Eliminuje opóźnienia, ogranicza ryzyko błędów i gwarantuje bezpieczeństwo danych. Wprowadź cyfrowe rozwiązania i przekonaj się, jak wiele możesz zyskać.

REKLAMA

Funkcjonariusz z III grupą inwalidzką (niezdolny do służby ale zdolny do pracy). Czy ma prawo do podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności dokonania korekty PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawiły się fałszywe wiadomości podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) zawierające miedzy innymi informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17.

REKLAMA

WIBOR zostanie zastąpiony przez POLSTR - nowy wskaźnik referencyjny. Od kiedy?

POLSTR – tak będzie nazywał się nowy wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR. Taką decyzję podjął 30 stycznia 2025 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych.

Sądy masowo popierają przedsiębiorców w sporze o Mały ZUS Plus

Sądy Okręgowe w całej Polsce wydały ponad 60 wyroków zgodnych z interpretacją Rzecznika MŚP, uznając, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus po dwóch latach przerwy. ZUS stoi na stanowisku, że okres ten powinien wynosić trzy lata. Spór trwa, a część spraw trafia do Sądu Najwyższego.

REKLAMA