reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Porady prawne

Czy otrzymanie zaliczki na poczet sprzedaży samochodu powoduje konieczność zapłaty akcyzy

Aktualizacja: 29.08.2005

Prowadzę salon samochodowy. Dokonuję sprzedaży nowych samochodów osobowych przed ich pierwszą rejestracją. Nabywcami są zarówno podmioty krajowe, jak i podmioty mające siedzibę poza terytorium Polski. Sprzedaży dokonuję w salonie. Po uregulowaniu należności i załatwieniu formalności nabywcy osobiście, we własnym zakresie odbierają samochody. Moje pytanie dotyczy powstania obowiązku podatkowego w podatku akcyzowym w momencie otrzymania zaliczki na poczet sprzedaży samochodu. Zaliczki otrzymuję w jakiejś części bądź w wysokości równej cenie sprzedaży. Zawsze jest to jednak forma zaliczki. Czy w przypadku otrzymania zaliczki powstaje obowiązek w podatku akcyzowym? »

Korekta deklaracji przez urząd skarbowy

Aktualizacja: 29.08.2005

Podobno po zmianie Ordynacji podatkowej urząd skarbowy będzie mógł sam korygować błędy w zeznaniach? Czy może się stać tak, że zrobi to bez mojej wiedzy? »

Opodatkowanie zachowku

Aktualizacja: 29.08.2005

Wygrałem w sądzie sprawę o zachowek w kwocie 24 000 zł przeciwko braciom. Jednocześnie sąd zasądził na moją rzecz koszty procesu w wysokości ok. 4000 zł. Wyrok jest nieprawomocny, a ja czekam na apelację moich przeciwników procesowych, którzy jednak już teraz straszą mnie fiskusem. Czy powinienem już uiścić podatek i w jakiej wysokości? Czy wliczam koszty procesu? Czy czekać na ostateczny werdykt sądu II instancji? »

Obsługa księgowa jednostek powiązanych

Aktualizacja: 25.08.2005

Obsługuję pod względem księgowym cztery spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. We wszystkich tych podmiotach głównym udziałowcem jest osoba fizyczna (posiada w każdej spółce ponad 60% udziałów). Czy w świetle art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podmioty te należy uważać za podmioty powiązane i czy w świetle tych przepisów należy prezentować rozliczenia w rachunku zysków i strat oraz bilansie jako rozliczenia z podmiotami powiązanymi? »

Jak w 2005 r. rozliczać umowy zlecenia

Aktualizacja: 25.08.2005

Z tytułu umowy o pracę otrzymuję wynagrodzenie 100 zł brutto. Jednocześnie z innej firmy otrzymuję wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia. Jakie w 2005 r. są zasady rozliczania tego typu umów zlecenia? »

Jak opodatkować wynajem pracowników do pracy w innym kraju UE

Aktualizacja: 25.08.2005

Firma polska wynajmuje pracowników do pracy w Szwecji. Pracownicy wykonują pracę kierowców. Ja fakturuję cenę za jedną godzinę pracy na firmę szwedzką. Wszystkie rozliczenia z pracownikami dokonywane są w Polsce. Czy usługę taką należy traktować jako usługę transportową, jak naliczyć VAT, jaką wystawić fakturę? »

Jak ująć w księgach rachunkowych refundację pracownikom kosztu zakupu okularów

Aktualizacja: 25.08.2005

Nasza spółka refunduje pracownikom koszt zakupu okularów do wysokości 300 zł. Faktura VAT jest wystawiona na pracodawcę, ale na 1300 zł brutto. Jak powinniśmy zaksięgować taką fakturę? »

Czy delegacja prezesa spółki niezatrudnionego na umowę o pracę może stanowić koszt podatkowy

Aktualizacja: 25.08.2005

Czy delegacje prezesa spółki, który nie jest zatrudniony na umowę o pracę i nie pobiera żadnego wynagrodzenia, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu? »

Czy mogę ustanowić pełnomocnika, gdy już trwa postępowanie

Aktualizacja: 25.08.2005

Od kilku tygodni toczy się przed urzędem skarbowym postępowanie w mojej sprawie. Byłem kilka razy wzywany w celu złożenia wyjaśnień, odbyła się kontrola w mojej firmie, przekazywałem też do sprawdzenia różne dokumenty. Teraz okazało się, że jestem zmuszony wyjechać z kraju na dwa miesiące. Czy mogę ustanowić pełnomocnika w postępowaniu skarbowym? - Jan C. z Krakowa »

Rozliczenie usługi transportowej

Aktualizacja: 24.08.2005

Firma świadcząca usługi związane z wydobywaniem ropy naftowej w krajach trzecich zamówiła usługę transportową u firmy z siedzibą w Turcji. Usługa była wykonana na odcinku Zielona Góra-Turkmenistan. W jaki sposób należy rozliczyć tę transakcję? »

Kiedy powstaje przychód z odszkodowania

Aktualizacja: 24.08.2005

W spółce z o.o. jeden z samochodów ciężarowych miał kolizję i z tego tytułu spółka otrzymała odszkodowanie. Jednak w tym roku samochód nie był naprawiony i dlatego nie było żadnych wydatków, które można by było zaliczyć do kosztów. Czy można wyłączyć otrzymane odszkodowanie z podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych? »

Jak ustalić wartość eksportu w złotych

Aktualizacja: 24.08.2005

Na dokumencie SAD często nie ma kursu waluty. Jak prawidłowo wyliczyć wartość eksportu? Czy należy zastosować kurs średni NBP z daty wysyłki czy kurs z tabeli urzędu celnego ogłaszanej na cały miesiąc? »

Kiedy refundacja wydatków pracownika nie jest dla niego przychodem

Aktualizacja: 23.08.2005

Czy refundacja z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych kosztów zakupu laptopa przez pracownika niepełnosprawnego w ramach indywidualnego programu rehabilitacji jest świadczeniem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych? »

Czy składając deklaracje podatkowe za wrzesień 2005 r. mam stosować nowe zasady zaokrąglania

Aktualizacja: 23.08.2005

Jak mam obecnie zaokrąglać kwoty wykazywane w deklaracji PIT-5 za wrzesień 2005 r.? Czy mam stosować takie same zasady, jakie obowiązują teraz dla deklaracji VAT? »

Ewidencja analityczna środków trwałych

Aktualizacja: 23.08.2005

Jestem główną księgową w spółce z o.o. prowadzącej działalność handlową i w związku z charakterem prowadzonej działalności nie posiadamy dużej ilości środków trwałych. Obecnie opracowujemy nowy plan kont. Chciałabym wiedzieć, jak szczegółową ewidencję analityczną powinniśmy prowadzić do konta syntetycznego, na którym ewidencjonowane są środki trwałe, aby być w zgodzie i z przepisami księgowymi, i podatkowymi? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Szymon Chyra

doświadczony konsultant podatkowy w Andersen Tax & Legal, Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama