reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Porady prawne

Odpowiedzialność podatkowa nabywcy nieruchomości

Aktualizacja: 16.08.2005

Zamierzam nabyć nieruchomość, w której jej właściciel prowadzi działalność gospodarczą (hurtownia). Obecny właściciel jest zadłużony i - z tego co wiem - ma jakieś zaległości podatkowe. Czy może się tak zdarzyć, że będę odpowiadał za te zaległości? Do jakiej wysokości? Czy górną granicą mojej odpowiedzialności jest wartość nieruchomości, którą zamierzam kupić, a jeśli tak, to czy będzie to wartość określona w akcie notarialnym? »

Czy dywidenda dla udziałowca z UE za 2004 r. podlega zwolnieniu

Aktualizacja: 16.08.2005

Spółka matka naszej firmy ma siedzibę we Francji. Czy zwolnienie od podatku dochodowego zgodnie z przepisami obowiązującymi od 2005 r. ma zastosowanie do wypłaconej w 2005 r. dywidendy, przysługującej spółce matce za 2004 r.? »

Jak rozliczyć dofinansowanie ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej

Aktualizacja: 12.08.2005

Czy otrzymana pomoc polegająca na dofinansowaniu projektu na szkolenia ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej jest przychodem i tym samym czy wydatki ponoszone w związku z realizacją są kosztem uzyskania przychodu? Pomoc tę uzyskuje się po wydatkowaniu własnych środków, rozliczenie etapowe. »

W jaki sposób amortyzować i rozliczać koszty samochodu będącego współwłasnością małżonków

Aktualizacja: 12.08.2005

Prowadzimy z żoną dwie oddzielne działalności gospodarcze. Istnieje między nami wspólność ustawowa. Zakupiłem samochód do mojej firmy (jest zaliczony do jej środków trwałych). Obecnie jest on wykorzystywany wyłącznie przez zakład żony. Czy zamiast u mnie samochód może być amortyzowany w firmie żony nie w części ułamkowej, lecz w całości? Jak to rozliczyć? »

Czy wydatki związane z przekształceniem są kosztem?

Aktualizacja: 12.08.2005

Zgromadzenie wspólników podjęło decyzję o przekształceniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną. Czy wydatki związane z takim przekształceniem formy prawnej spółki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? »

Prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów w spółce z udziałem cudzoziemca

Aktualizacja: 12.08.2005

Czy spółka cywilna lub jawna, której wspólnikiem jest cudzoziemiec, może prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów? »

Czy można odliczyć VAT od części samochodowych

Aktualizacja: 12.08.2005

Czy można odliczyć VAT od części do samochodu osobowego? Chodzi o część podstawową, bez której samochód nie pojedzie, a nie o dodatkowe wyposażenie. »

Kiedy zasądzone koszty sądowe stanowią przychód

Aktualizacja: 12.08.2005

Nasza spółka dochodziła wierzytelności od swego kontrahenta. W wyroku zasądzono na naszą rzecz należność główną oraz poniesione przez nas koszty sądowe. W którym momencie zwrot tych kosztów powinien zostać uznany za przychód? »

Darmowe oprogramowanie jako nieodpłatne świadczenie

Aktualizacja: 12.08.2005

Czy pobierając nieodpłatnie program z witryny internetowej na użytek prowadzonej działalności gospodarczej należy wykazać z tego tytułu przychód? »

Czy można odliczyć VAT z tytułu zakupu maszyny w innym kraju UE

Aktualizacja: 05.08.2005

Czy można odliczyć VAT za zakupioną w Austrii maszynę, która będzie stanowiła środek trwały? Czy zapłata musi nastąpić przez rachunek bankowy? »

Czy likwidując spółkę należy wykazać w bilansie zerowe należności i zobowiązania

Aktualizacja: 05.08.2005

Jesteśmy spółką jawną prowadzącą pełną rachunkowość. Czy likwidując spółkę należy wykazać w bilansie zerowe należności i zobowiązania? Jakie pozycje bilansu mogą być niezerowe? Kiedy należy wystąpić do sądu z wnioskiem o wykreślenie z KRS? Czy konta bankowe należy zlikwidować na moment bilansowy zamknięcia ksiąg? »

Ewidencja dodatków do wynagrodzeń przyznawanych w okresie wakacji

Aktualizacja: 05.08.2005

Jak zaewidencjonować wynagrodzenia pracowników, jeżeli w okresie wakacyjnym otrzymają z zakładu pracy bonusy w postaci sfinansowania kursów językowych i karnetów na korty tenisowe? »

Czy reklamę na plakatach można uznać za reklamę publiczną

Aktualizacja: 05.08.2005

Rozliczam się prowadząc księgę przychodów i rozchodów metodą memoriałową. Otrzymaliśmy fakturę "Opłata za reklamę na plakatach". Czy można zaksięgować taką fakturę w kolumnie 14 i odliczyć VAT w całości, czy też jest to wydatek reprezentacji i reklamy limitowanej? »

Ewidencja księgowa prawa użytkowania wieczystego

Aktualizacja: 05.08.2005

Jesteśmy fundacją nieprowadzącą działalności gospodarczej. Gmina przekazała nam prawo wieczystego użytkowania gruntu, na którym będziemy budować siedzibę fundacji. Jak należy ująć to zdarzenie w księgach rachunkowych? »

Czy można odliczyć VAT z faktury zaliczkowej, gdy nie otrzymano towaru

Aktualizacja: 05.08.2005

Problem dotyczy terminu odliczenia podatku od zaliczki zapłaconej na poczet zakupu samochodu. Firma nasza w kwietniu br. wpłaciła zaliczkę na samochód w kwocie stanowiącej 25% wartości brutto całej wartości. Samochód jest fabrycznie nowy, zakupiony w Polsce od autoryzowanego przedstawiciela za gotówkę (ponieważ samochód spełnia wymogi, mówię o 100% odliczeniu). Fakturę zaliczkową otrzymaliśmy w kwietniu, natomiast samochód odebraliśmy lipcu. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Plantronics

Plantronics jest pionierem technologii audio i liderem rynku rozwiązań komunikacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama