| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Porady prawne

Jak rozliczyć wywóz towarów ze składu celnego poza Wspólnotę

Aktualizacja: 06.05.2005

Spółka sprowadza towar z krajów trzecich do swojego składu celnego w Polsce bez zakończenia procedury importu. Wywóz towarów następuje ze składu celnego spółki do składu celnego na terenie UE, a następnie za pośrednictwem składu celnego firmy spedycyjnej (dokument CMR-terminal lub skład celny) do krajów trzecich. Zapłata za towar otrzymywana jest z krajów trzecich. Spółka dokonuje sprzedaży ze składu celnego w Polsce do krajów trzecich, wystawiając fakturę na wymienione podmioty. Na podstawie faktury tworzony jest dokument SAD typ D EX-A z procedurą 3171 i na jego podstawie następuje przekroczenie granic UE. Najpierw następuje wywóz, a później sprzedaż w kraju odbiorcy (kraju trzecim). W związku z tym mam następujące pytania: »

Kto wystawia fakturę korygującą, a kto notę korygującą

Aktualizacja: 06.05.2005

Proszę przedstawić zasady wystawiania faktury VAT korygującej oraz noty korygującej. »

Czy zwrot kosztów zastępstwa procesowego jest opodatkowany VAT

Aktualizacja: 06.05.2005

Sąd zasądził na naszą rzecz kwotę X tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego. Dłużnik twierdzi, że muszę mu wystawić fakturę VAT na zwrot kosztów zastępstwa procesowego, które według niego są kwotą brutto. Czy stanowisko dłużnika jest słuszne? Jeżeli tak, to proszę o podanie symbolu PKWiU oraz stawki VAT dla tego rodzaju kosztów. »

Czy opłaty za wstęp na imprezy rozrywkowe są opodatkowane

Aktualizacja: 06.05.2005

Czy powinnam odprowadzić VAT od biletów na bal (sylwestrowy), który odbył się z pełną obsługą gastronomiczną i występem zespołu muzycznego? Impreza odbyła się w ośrodku kultury. »

Czy folder reklamowy rozprowadzany za pośrednictwem Internetu jest reklamą publiczną

Aktualizacja: 06.05.2005

Sklep internetowy promuje swoje usługi za pośrednictwem wydrukowanych folderów. Warunkiem otrzymania folderu jest zarejestrowanie się na stronie www sklepu. Wymaga to ujawnienia danych osobowych, takich jak: imię i nazwisko, adres oraz konto e-mail. Goście sklepu mogą też nie ujawniać danych osobowych - otrzymają folder w formacie PDF na wskazaną przez siebie skrzynkę pocztową. Czy wydatki poniesione na przygotowanie katalogu (głównie profesjonalne zdjęcia produktów, koszt druku, oprogramowanie, wynagrodzenie dla informatyków) są kosztem reprezentacji czy reklamy? »

Czy księgowi wykonujący doradztwo podatkowe mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego

Aktualizacja: 06.05.2005

Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą w zakresie prowadzenia dokumentacji, szkolenia pracowników oraz doradztwa w tym zakresie podlega VAT, mimo że nie przekroczyła obrotów 10 tys. euro? Czy osoba z uprawnieniami do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, która nie osiągnęła obrotu 10 tys. euro, jest zwolniona z VAT? Czy zwolnienie to przysługuje, mimo że od 1 stycznia 2005 r. może wykonywać usługi doradztwa podatkowego? »

Jak opodatkować najem nieruchomości wspólnej małżonków

Aktualizacja: 06.05.2005

Jako małżeństwo osiągamy dochody z najmu nieruchomości. Istnieje pomiędzy nami wspólność majątkowa. Nieruchomości wynajmujemy na cele działalności gospodarczej (lokale użytkowe). Najem ten nie jest związany z prowadzoną przez nas działalnością gospodarczą. Odprowadzamy VAT, sporządzając co miesiąc deklaracje VAT-7. Najem jest zarejestrowany na NIP małżonki, również co miesiąc wpłacamy zaliczki na podatek dochodowy (PIT-5), rozliczając dochody po 50%. Czy w świetle nowych przepisów o VAT oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej możliwe jest zachowanie takiej formy? Czy jest możliwe, aby małżonka zarejestrowała najem tylko na siebie, równocześnie prowadząc wspólnie z mężem działalność gospodarczą? »

Kto może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu koszty podróży menedżera

Aktualizacja: 05.05.2005

Jak rozliczyć podróż służbową do Chin prezesa zarządu zatrudnionego w spółce z o.o. na podstawie kontraktu menedżerskiego? Prezes prowadzi własną działalność gospodarczą. Czy powinien rozliczyć koszty podróży we własnym zakresie i odpowiednio obciążyć spółkę fakturą, czy spółka bezpośrednio może pokryć te koszty? Podróż odbyła się częściowo samolotem i własnym samochodem osobowym. »

Czy odsetki od kredytu przeznaczonego na zakup środka trwałego na raty należy wliczyć do wartości początkowej

Aktualizacja: 05.05.2005

Przedsiębiorca X kupuje na kredyt od przedsiębiorcy Y środki trwałe. Zapłata za nie następuje w ratach kwartalnych wraz z odsetkami według załączonego do umowy harmonogramu, w którym określona jest wysokość odsetek. Czy w związku z tym przedsiębiorca X może zaksięgować w koszty uzyskania przychodu odsetki od tej umowy, czy też doliczyć je do wartości początkowej środka trwałego? »

Jak rozliczyć podatki komplementariusza i akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej

Aktualizacja: 05.05.2005

Spółkę komandytowo-akcyjną tworzą osoby fizyczne - 2 komplementariuszy i 2 akcjonariuszy. Czy zaliczki na podatek dochodowy akcjonariuszy mam wykazywać w PIT-5, czy też dochody akcjonariuszy są opodatkowane tak jak w spółce akcyjnej tylko przy okazji wypłaty dywidendy? Jak są opodatkowane dochody komplementariuszy? »

Jak opodatkować dzierżawę majątku ruchomego przez spółkę zagraniczną

Aktualizacja: 05.05.2005

Czy dochody otrzymywane przez spółkę węgierską (siedziba na terenie Węgier) z dzierżawy majątku ruchomego na terenie Polski podlegają umowie w sprawie podwójnego opodatkowania z Węgrami i jak w związku z tym są opodatkowane? »

Kiedy odsetki od pożyczki stanowią przychód

Aktualizacja: 05.05.2005

Spółka z o.o. udzieliła kontrahentowi pożyczki. Na koniec 2004 r. zostały naliczone odsetki od udzielonej pożyczki i wystawiono notę odsetkową. Czy naliczone, lecz niezapłacone przez pożyczkobiorcę odsetki są przychodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych dla spółki, która udzieliła pożyczki? »

Jak dokumentować usługi dostępu do Internetu po wprowadzeniu ulgi w podatku dochodowym

Aktualizacja: 05.05.2005

Podatnik świadczy usługi w zakresie dostępu do sieci. W tej usłudze jest również dostęp do Internetu, lecz nie wyszczególnia tego na fakturze. Wystawiając fakturę dolicza 22% VAT, tak bowiem opodatkowane są usługi dostępu do sieci. W związku z wprowadzoną ulgą w podatku dochodowym od osób fizycznych za korzystanie z Internetu odbiorca usługi powinien mieć jasno zaznaczone na fakturze: "dostęp do Internetu". Nie ma możliwości tego zrobić, ponieważ: »

Jak rozliczyć wydatki na inwestycję w obcym środku trwałym

Aktualizacja: 05.05.2005

Przed wynajmowanym biurem chcemy położyć kostkę brukową. Czy nakłady poniesione na materiał i robociznę będą dla nas kosztem w momencie poniesienia, czy też będą inwestycją w obcy środek trwały i należy je amortyzować przez 10 lat? Czy jeśli wydatek nie przekroczy kwoty 3500 zł netto, to będę mogła zaliczyć go do kosztów w miesiącu jego poniesienia? »

Czy można odliczyć darowiznę na rzecz komitetu rodzicielskiego

Aktualizacja: 05.05.2005

Jesteśmy spółką z o.o. Gimnazja zwracają się do nas, prosząc o dofinansowanie konkursów. W piśmie podają konto komitetu rodzicielskiego przy danym gimnazjum, na które mamy przekazać pieniądze. Czy mamy prawo wydatek ten odliczyć do wysokości 10% dochodu spółki? »

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bogusz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK