reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Umorzenie pożyczki a VAT

Umorzenie pożyczki a VAT

Jednostka uzyskała w czerwcu 2004 r. umorzenie pożyczki zaciągniętej w 2002 r. z WFOŚiGW, pod warunkiem przeznaczenia równowartości kwoty umorzenia na inne inwestycje ekologiczne (środki trwałe) zrealizowane w grudniu 2003 r. i aprobowane przez pożyczkodawcę. Czy umorzenie pożyczki rodzi konsekwencje podatkowe w VAT, czy wpłynie na strukturę odliczanego VAT i wykazanie umorzenia jako sprzedaży zwolnionej w deklaracji? Jednostka w okresie maj-grudzień 2004 r. wykazywała w deklaracji tylko sprzedaż opodatkowaną.

Podstawą opodatkowania w VAT jest obrót, za który ustawa uznaje kwotę należną z tytułu sprzedaży, pomniejszoną o należny podatek. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług (art. 29 ust. 1 ustawy o VAT). Aby dotacja, subwencja lub inna dopłata stanowiła podstawę opodatkowania w VAT, dofinansowanie takie musi być bezpośrednio związane z dostawą przez podatnika konkretnych towarów lub świadczeniem usług (dotacja przedmiotowa), stanowiąc dopłatę do ceny danego towaru lub usługi.
Otrzymywane przez podatnika środki finansowe podlegałyby opodatkowaniu w sytuacji powiązania z wykonywaną działalnością gospodarczą w ten sposób, że miałyby wpływ na obniżenie stosowanych przez podatnika cen przy dostawie towarów lub świadczeniu usług. Umorzenie pożyczki wykorzystanej na inwestycje ekologiczne nie wykazuje takich cech, co w konsekwencji nie pozwala na zaliczenie jej do obrotu podlegającego opodatkowaniu VAT. Ze względu na to, że pomiędzy pożyczką a konkretną sprzedażą towarów lub świadczeniem usług nie występuje bezpośredni związek, jej umorzenie z przeznaczeniem na pokrycie niezidentyfikowanych wprost kosztów działalności podatnika nie podlega opodatkowaniu jako mające na celu dofinansowanie działalności podatnika, bez uzależniania od ilości i wartości sprzedawanych towarów lub świadczonych usług. Umorzenie pożyczki ma zatem w tym przypadku charakter podmiotowy i nie występuje bezpośredni związek pomiędzy jej umorzeniem a konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług.
Z kolei zgodnie z art. 86 ust. 1 ww. ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje, co do zasady, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, przy czym zasada ta nie dotyczy wydatków związanych z nabyciem towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych podlegających amortyzacji (art. 88 ust. 1 pkt 2 w zw. z ust. 3 pkt 2 ustawy VAT).
reklama

Czytaj także

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

FakturaXL.pl

FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama