reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Porady prawne

Nabycie usługi reklamowej od kontrahenta z Danii a rozliczenie VAT

Aktualizacja: 21.03.2005

Moja firma chciałaby kupić usługę reklamową od podmiotu z Danii, który jednak dla celów podatku od towarów i usług jest zarejestrowany w Polsce. Kto powinien rozliczyć VAT od tej transakcji: duński usługodawca czy moja firma jako usługobiorca? »

Opodatkowanie transportu towarów z Łotwy do Polski

Aktualizacja: 21.03.2005

Podatnik wykonuje usługę transportową na rzecz polskiego zleceniodawcy. Usługa polega na przewozie towarów z Łotwy do Polski. Zleceniodawca przysyła podatnikowi kopię dokumentu SAD i składa oświadczenie, że towar został zakupiony od kontrahenta ze Szwajcarii, który jest importerem bawełny z Azji, którą dostarcza do magazynów na Łotwie, skąd z kolei następuje odbiór towaru przez zleceniodawcę. Czy ta usługa transportowa jest wewnątrzwspólnotową usługą transportową, czy też jest to część usługi transportu międzynarodowego? Jaką fakturę (z jaką stawką) powinien wystawić podatnik? Jaką fakturę powinien wystawić na rzecz podatnika podwykonawca, któremu podatnik zlecił wykonanie tego przewozu? »

Zniszczenie wadliwego towaru przez kupującego

Aktualizacja: 21.03.2005

Spółka cywilna, której jestem wspólnikiem, sprzedaje artykuły żywnościowe. Zgodnie z zawieranymi umowami, w razie ujawnienia przez kontrahenta przy odbiorze towarów, że nie nadają się one do dalszej odsprzedaży - po konsultacji z naszym przedstawicielem - dokonuje on ich zniszczenia. Czy takie udokumentowane zniszczenie towarów przez kontrahenta może stanowić wystarczające uzasadnienie dla pomniejszenia przez nas przychodu o wartość tych towarów? »

Opodatkowanie marży a odliczenie VAT od pozostałych zakupów

Aktualizacja: 21.03.2005

Prowadzę działalność komisową polegającą na sprzedaży towarów używanych. W myśl art. 120 ust. 4 ustawy o VAT w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania jest marża. Zgodnie z punktem 19 tego artykułu obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów używanych, jeżeli podlegały opodatkowaniu przy zastosowaniu opodatkowania marży. Czy przysługuje mi prawo odliczenia VAT naliczonego od pozostałych zakupów, np. z tytułu czynszu najmu, rozmów telefonicznych i innych związanych z utrzymaniem działalności? »

Refakturowanie opłat za autostrady w Niemczech

Aktualizacja: 21.03.2005

Prowadzę spedycję międzynarodową. Od 1 stycznia br. w Niemczech wprowadzono opłaty za autostrady, tzw. maut. Klient niemiecki zażyczył sobie, aby na fakturze za transport osobno uwzględnić fracht, a osobno opłatę za autostrady. Z kolei ja otrzymuję od przewoźnika fakturę, w której jest wyszczególniona tylko cena za transport. W urzędzie skarbowym dowiedziałem się, że nie mogę na fakturze ująć pozycji pt. "opłata za autostradę", ponieważ nie pobieram takich opłat (nie jestem do tego uprawniony). Jak powinienem wykazać na fakturze tę pozycję? »

Wydatki inwestycyjne jednostek budżetowych

Aktualizacja: 21.03.2005

Jednostka budżetowa (DPS) w 2004 r. wykonała wymianę dachu na budynku mieszkalnym (koszt 90 017 zł). Powyższy wydatek zaliczono do paragrafu 6050. W roku 2005 r. pozostało do wymiany 5 dachów, stąd rodzi się wątpliwość, czy prawidłowo zakwalifikowaliśmy ten wydatek? »

Darowizna i sprzedaż samochodu - wysokość podatku

Aktualizacja: 25.09.2019

Chciałabym podarować mojej córce używany (2-letni) samochód osobowy. Samochód jest moją własnością od dwóch lat, a więc od początku, a jego wartość wynosi około 38 000 zł. Czy będę musiała (lub moja córka) zapłacić podatek od tej darowizny? Jeśli tak, to w jakiej wysokości? A może korzystniej by było, gdyby córka kupiła ode mnie ten samochód? »

Wymiana środka trwałego w ramach gwarancji a prawo do 30-proc. odpisu amortyzacyjnego

Aktualizacja: 21.03.2005

W październiku 2004 r. zakupiliśmy środek trwały (urządzenie techniczne), który wprowadziliśmy do ewidencji środków trwałych i rozpoczęliśmy jego eksploatację. W miesiącu tym dokonaliśmy 30-proc. odpisu amortyzacyjnego według metody dla fabrycznie nowych środków trwałych. Niestety, jeszcze w październiku urządzenie zepsuło się. Po dwóch naprawach, które praktycznie wykluczyły użytkowanie tego środka trwałego, otrzymaliśmy w ramach gwarancji nowy egzemplarz takiego samego urządzenia, którego użytkowanie rozpoczęliśmy w grudniu. Czy w tych okolicznościach mieliśmy prawo dokonać 30-proc. odpisu amortyzacyjnego w październiku? »

Polityka rachunkowości

Aktualizacja: 21.03.2005

Proszę o informację z jaką datą należy wprowadzić politykę rachunkowości, która została opracowana w lutym 2005 r. jako obowiązującą? »

Sprawozdania jednostkowe i zbiorcze

Aktualizacja: 21.03.2005

Sprawozdanie z wykonania planu dochodów budżetowych (Rb-27S) oraz wydatków budżetowych (Rb-28S) sporządza się jako sprawozdanie miesięczne za grudzień (w zakresie planu i wykonania) oraz za rok (w pełnym zakresie). W związku z tym, że w pewnych okolicznościach mogą nastąpić różnice w wartościach wykazanych w sprawozdaniu jednostkowym i zbiorczym, powstaje następujący problem: niewątpliwie w ewidencji księgowej należy ująć sprawozdanie roczne, ale co zrobić ze sprawozdaniem miesięcznym, jeżeli:- jest ono prawidłowe - czy zaznaczyć jedynie, iż zostało ono złożone?- jest ono nieprawidłowe - czy należy je wówczas skorygować, do stanu ze sprawozdania rocznego, i również zaznaczyć informację o złożeniu i jego, i korekty? »

Czy odsetki od zaległego wynagrodzenia należy uwzględnić w zeznaniu rocznym

Aktualizacja: 21.03.2005

W 2004 r. zostało mi wypłacone zaległe wynagrodzenie wraz z odsetkami za pracę, którą wykonywałem u poprzedniego pracodawcy w latach 2002-2003. Podstawą do wypłaty był wyrok sądu rejonowego. W jaki sposób mam się rozliczyć w tej sytuacji z podatku dochodowego? Chciałbym nadmienić, że przez cały 2004 r. uzyskiwałem dochody ze stosunku pracy, a jedynie dodatkowo otrzymałem to zaległe wynagrodzenie. Dochodów z innego źródła nie uzyskiwałem. Czy w zeznaniu rocznym powinienem również uwzględnić odsetki za zwłokę naliczone od zaległego wynagrodzenia? »

Uzyskiwanie dochodów od zagranicznego pracodawcy

Aktualizacja: 21.03.2005

Od marca 2005 r. zamierzam podjąć zatrudnienie u zagranicznego pracodawcy. Wiem, że w takim przypadku będę obowiązany do samodzielnej wpłaty zaliczek na podatek dochodowy. Czy przysługuje mi prawo wyboru wysokości tych zaliczek? »

Zatrudnienie cudzoziemca celem świadczenia usług prawnych

Aktualizacja: 21.03.2005

Spółka jawna, której jestem wspólnikiem, rozważa zatrudnienie cudzoziemca na podstawie umowy o dzieło, celem świadczenia usług o charakterze prawnym. Jakie obowiązki w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych będą ciążyć na spółce w razie zawarcia takiej umowy? »

Ewidencja dodatkowego wynagrodzenia

Aktualizacja: 22.03.2005

Czy prawidłowo zaksięgowaliśmy dodatkowe wynagrodzenie roczne stosując następujące zapisy:Dodatkowe wynagrodzenie roczne brutto Wn 400 § 4040 Ma 231Składki ZUS Wn 400 § 4110 Ma 229Składki na Fundusz Pracy Wn 400 § 4120 Ma 229? »

Zakup bonów towarowych

Aktualizacja: 22.03.2005

Czy zakup bonów towarowych na kwotę 11 500 zł brutto wymaga procedury ustawy Prawa zamówień publicznych? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GKR Legal

Przejrzyste Zasady, Adekwatne Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama