REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Amortyzacja różnych typów nieruchomości

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
PIRXON
PIRXON SA (dawniej SmartMedia Sp. z o.o.) od 2004 roku optymalizuje procesy, dostarczając zaawansowane rozwiązania informatyczne polskim i zagranicznym firmom.
Amortyzacja różnych typów nieruchomości / fot. Fotolia
Amortyzacja różnych typów nieruchomości / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Amortyzacja to celowe wyrażone wartościowo zużycie środków trwałych, a także wartości niematerialnych i prawnych. Środkami trwałymi są przede wszystkim nieruchomości: grunty, budynki i budowle, lokale stanowiące osobną nieruchomość oraz ich części lub udziały, spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych i lokali użytkowych. Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się drogą planowego rozłożenia wartości początkowych środków trwałych na ustalony okres amortyzacji.

Do kwalifikacji odrębnych odmian środków trwałych służy Klasyfikacja Środków Trwałych, natomiast podstawę do naliczania odpisów amortyzacyjnych stanowi wspomniana powyżej wartość początkowa środka trwałego. Za takową uważa się cenę nabycia (w przypadku zyskania ich w drodze kupna), koszt wytworzenia (w razie wykonania ich własnym sumptem), wartość rynkową z dnia nabycia podczas uzyskania ich w nieodpłatny sposób (darowizna, spadek lub inny), aport (wkład niepieniężny) wniesiony do spółki nie będącej osobą prawną, ustaloną przez podatnika wartość środków trwałych otrzymanych w związku z likwidacją osoby prawnej. Niezależnie od źródła pochodzenia, muszą być one kompletne, zdatne do użytku, być własnością lub współwłasnością podatnika, okres ich użytkowania musi wynosić więcej niż rok oraz muszą być wykorzystywane przez podatnika zgodnie z prowadzoną działalnością gospodarczą, ewentualnie oddane do używania (na podstawie umowy).

REKLAMA

Autopromocja

Rozróżniamy następujące rodzaje nieruchomości, które podlegają amortyzacji:

1. Budynek - obiekt budowlany związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni przy pomocy przegród budowlanych, posiada fundamenty i dach.

2. Budowla - obiekt budowlany, który nie spełnia definicji budynku czy też obiektu małej architektury: lotnisko, droga,  most, linia kolejowa, wiadukt, tunel, przepust techniczny, części budowlane urządzeń technicznych, fundamenty pod maszyny i urządzenia oraz maszt antenowy, trwale związane z gruntem urządzenie reklamowe, instalacja przemysłowa ( te trzy ostatnie w rozumieniu obiektów wolnostojących).

3. Lokal – izba wydzielona ścianami w obrębie budynku lub zespół izb wraz z pomieszczeniami pomocniczymi, które są przeznaczone na stały pobyt ludzi i bezpośrednio służą zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Opis dotyczy zarówno lokali mieszkalnych, jak i innych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiana stawek amortyzacyjnych środków trwałych

Amortyzowaniu podlegają także budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie.  Amortyzacji nie podlegają natomiast grunty (także prawa wieczystego użytkowania gruntów) oraz budynki mieszkalne, w których znajdują się dźwigi i lokale mieszkalne, wykorzystywane do działalności gospodarczej lub też dzierżawione i wynajmowane na podstawie umowy, jeżeli podatnik nie zdecyduje o ich amortyzowaniu.

Dostępne metody amortyzacji nieruchomości to:

1. Liniowa – najprostsza z metod, która polega na systematycznych odpisach amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych. Stawki amortyzacji są ustalane w oparciu o Klasyfikację Środków Trwałych.

2. Progresywna - metoda rosnących odpisów amortyzacyjnych. Rzadko stosowana, polega na wzroście sumy owych odpisów wraz z upływem okresu eksploatacji (z wiekiem obiektów zwiększają się nakłady na remonty i naprawy, w efekcie czego rosną koszty).

Kiedy można amortyzować budynek postawiony na cudzym gruncie

Liniowa amortyzacja umożliwia stabilne rozłożenie ciężaru zakupu środków trwałych w kosztach firmy. Proponuje się ją przedsiębiorcom planującym kredyt bankowy, przy czym jej wadą jest fakt, że zwiększa podatek do zapłaty w danym roku w przypadku uzyskiwania zwiększonych dochodów. Przy zastosowaniu metody linowej podatnik może podwyższyć stawki procentowe amortyzacji (o odpowiedni współczynnik) dla budynków i budowli używanych w warunkach:

1. pogorszonych  (tam, gdzie budynki i budowle znajdują pod ciągłym działaniem wody, par wodnych, drgań, zmian temperatury oraz innych czynników, które przyspieszają zużycie obiektów)

2. złych (tam, gdzie budynki i budowle są pod wpływem środków chemicznych oraz są używane do produkcji lub przechowywania środków chemicznych)

W przypadku lokali do odpisów amortyzacyjnych (od własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego i prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej) stosuje się roczną stawkę 2,5%, a dla budynków i lokali mieszkalnych stanowiących odrębny przedmiot własności owa stawka ustalona jest w wysokości 1,5%.

Każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji środków trwałych, w przypadku jej braku dokonywane odpisy amortyzacyjne nie stanowią kosztów uzyskania przychodu.

Istnieją na rynku rozwiązania informatyczne, które umożliwiają szybkie i bezbłędne naliczanie amortyzacji. Jednym z nich jest program oprogramowanie STOCK. Funkcjonowanie tego programu wpływa na oszczędność czasu poświęconego na naliczanie i księgowanie amortyzacji, a także innych operacji na majątku.  System informatyczny pozwala również na prowadzenie amortyzacji nieskończoną ilością metod, dostosowanych do indywidualnych potrzeb organizacji.

Zapraszamy do dyskusji na forum


Źródło: SmartMedia

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracujesz na zleceniu - a może to faktyczna umowa o pracę? Jak ustalić i wykazać istnienie stosunku pracy

Osoby wykonujące umowy zlecenia, czy inne umowy cywilnoprawne, mają czasem wątpliwości, czy nie jest to de facto umowa o pracę. Każdy przedsiębiorca słyszał o możliwych kontrolach, podważeniu zatrudnienia, konieczności uzasadniania dlaczego taki a nie inny typ umowy został konkretnej osobie zaproponowany. A co ze swobodą zawierania umów? Czy forma umowy na którą zgadzamy się wspólnie z nowozatrudnioną osobą nie powinna być wystarczająca dla inspekcji pracy skoro zgodnie obie strony złożyły na niej swój podpis? Na te i wiele innych pytań odpowie Czytelnikom ten artykuł.

Zmiany w podatkach od 2026 r. - wyższy limit zwolnienia z VAT, korekty deklaracji, 6 m-cy vacatio legis

Ministerstwo Finansów poinformowało, że 6 maja 2025r. Rada Ministrów przyjęła pakiet projektów ustaw dot. podatków w ramach procesu deregulacji. Nowe przepisy mają na celu m.in. ochronę podatników przed nagłymi zmianami przepisów ustaw podatkowych oraz doprecyzowanie wątpliwości interpretacyjnych zgłaszanych przez przedsiębiorców w zakresie deklaracji składanej w trakcie lub po zakończeniu kontroli celno-skarbowej. Projekty dotyczą również podwyższenia limitu zwolnienia podmiotowego w VAT oraz likwidacji obowiązku przygotowywania i publikacji informacji o realizowanej strategii podatkowej.

Czego najczęściej dotyczą kontrole z urzędu skarbowego i ZUS-u?

Przedsiębiorcy mają szereg obowiązków wobec państwa - jako podatnicy muszą przestrzegać przepisów podatkowych, a jako płatnicy stosować normy z zakresu ubezpieczeń społecznych. W obu tych sferach często dochodzi do uchybień. Dlatego upoważnione organy sprawdzają, czy firmy przestrzegają obowiązujących przepisów. W naszym artykule przedstawiamy najczęstsze obszary, które podlegają kontroli organów podatkowych lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

REKLAMA

Kawa z INFORLEX. Nowy plan wdrożenia KSeF

Spotkania odbywają się w formule „na żywo” o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 15 maja br. tematem spotkania będzie nowy plan wdrożenia KSeF.

Zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami w 2025 r. Jak i ile można zaoszczędzić na wpłatach do PFRON? Case study i obliczenia dla pracodawcy

Dlaczego 5 maja to ważna data w kontekście integracji i równości? Co powstrzymuje pracodawców przed zatrudnianiem osób z niepełnosprawnościami? Jakie są obowiązki pracodawcy wobec PFRON? Wyjaśniają eksperci z HRQ Ability Sp. z o.o. Sp. k. I pokazują na przykładzie ile może zaoszczędzić firma na zatrudnieniu osób z niepełnosprawnościami.

Koszty NKUP w księgach rachunkowych - klasyfikacja i księgowanie

– W praktyce rachunkowej i podatkowej przedsiębiorcy często napotykają na wydatki, które - mimo że wpływają na wynik finansowy jednostki - to jednak nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów (tzw. NKUP) – zauważa Beata Tęgowska, ekspertka ds. księgowości i płac z Systim.pl i wyjaśnia jak je prawidłowo klasyfikować i księgować?

Zmiany w podatku od spadków darowizn w 2025 r. Likwidacja obowiązku uzyskiwania zaświadczenia z urzędu skarbowego i określenie wartości nieodpłatnej renty [projekt]

W dniu 28 kwietnia 2025 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano założenia nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn. Ta nowelizacja ma dwa cele. Likwidację obowiązku uzyskiwania zaświadczenia naczelnika urzędu skarbowego potwierdzającego zwolnienie z podatku od spadków i darowizn

na celu ograniczenie formalności i zmniejszenie barier administracyjnych wynikających ze stosowania ustawy o podatku od spadków i darowizn, związanych z dokonywaniem obrotu majątkiem nabytym tytułem spadku lub inny nieodpłatny sposób objęty zakresem ustawy o podatku od spadków i darowizn, od osób z kręgu najbliższej rodziny, a także uproszczenie rozliczania podatku z tytułu nabycia nieodpłatnej renty.

REKLAMA

Co zmieni unijne rozporządzenie w sprawie maszyn od 2027 roku. Nowe wymogi prawne cyberbezpieczeństwa przemysłu w UE

Szybko zachodząca cyfrowa transformacja, automatyzacja, integracja środowisk IT i OT oraz Przemysł 4.0 na nowo definiują krajobraz branży przemysłowej, przynosząc nowe wyzwania i możliwości. Odpowiedzią na ten fakt jest m.in. przygotowane przez Komisję Europejską Rozporządzenie 2023/1230 w sprawie maszyn. Firmy działające na terenie UE muszą dołożyć starań, aby sprostać nowym, wynikającym z tego dokumentu standardom przed 14 stycznia 2027 roku.

Skarbówka kontra przedsiębiorcy. Firmy odzyskują miliardy, walcząc z niesprawiedliwymi decyzjami

Tysiące polskich firm zostało oskarżonych o udział w karuzelach VAT - często niesłusznie. Ale coraz więcej z nich mówi "dość" i wygrywa w sądach. Tylko w ostatnich latach odzyskali aż 2,8 miliarda złotych! Sprawdź, dlaczego warto walczyć i jak nie dać się wciągnąć w urzędniczy absurd.

REKLAMA