REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Amortyzacja różnych typów nieruchomości

PIRXON
PIRXON SA (dawniej SmartMedia Sp. z o.o.) od 2004 roku optymalizuje procesy, dostarczając zaawansowane rozwiązania informatyczne polskim i zagranicznym firmom.
Amortyzacja różnych typów nieruchomości / fot. Fotolia
Amortyzacja różnych typów nieruchomości / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Amortyzacja to celowe wyrażone wartościowo zużycie środków trwałych, a także wartości niematerialnych i prawnych. Środkami trwałymi są przede wszystkim nieruchomości: grunty, budynki i budowle, lokale stanowiące osobną nieruchomość oraz ich części lub udziały, spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych i lokali użytkowych. Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się drogą planowego rozłożenia wartości początkowych środków trwałych na ustalony okres amortyzacji.

Do kwalifikacji odrębnych odmian środków trwałych służy Klasyfikacja Środków Trwałych, natomiast podstawę do naliczania odpisów amortyzacyjnych stanowi wspomniana powyżej wartość początkowa środka trwałego. Za takową uważa się cenę nabycia (w przypadku zyskania ich w drodze kupna), koszt wytworzenia (w razie wykonania ich własnym sumptem), wartość rynkową z dnia nabycia podczas uzyskania ich w nieodpłatny sposób (darowizna, spadek lub inny), aport (wkład niepieniężny) wniesiony do spółki nie będącej osobą prawną, ustaloną przez podatnika wartość środków trwałych otrzymanych w związku z likwidacją osoby prawnej. Niezależnie od źródła pochodzenia, muszą być one kompletne, zdatne do użytku, być własnością lub współwłasnością podatnika, okres ich użytkowania musi wynosić więcej niż rok oraz muszą być wykorzystywane przez podatnika zgodnie z prowadzoną działalnością gospodarczą, ewentualnie oddane do używania (na podstawie umowy).

Autopromocja

Rozróżniamy następujące rodzaje nieruchomości, które podlegają amortyzacji:

1. Budynek - obiekt budowlany związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni przy pomocy przegród budowlanych, posiada fundamenty i dach.

2. Budowla - obiekt budowlany, który nie spełnia definicji budynku czy też obiektu małej architektury: lotnisko, droga,  most, linia kolejowa, wiadukt, tunel, przepust techniczny, części budowlane urządzeń technicznych, fundamenty pod maszyny i urządzenia oraz maszt antenowy, trwale związane z gruntem urządzenie reklamowe, instalacja przemysłowa ( te trzy ostatnie w rozumieniu obiektów wolnostojących).

3. Lokal – izba wydzielona ścianami w obrębie budynku lub zespół izb wraz z pomieszczeniami pomocniczymi, które są przeznaczone na stały pobyt ludzi i bezpośrednio służą zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Opis dotyczy zarówno lokali mieszkalnych, jak i innych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiana stawek amortyzacyjnych środków trwałych

Amortyzowaniu podlegają także budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie.  Amortyzacji nie podlegają natomiast grunty (także prawa wieczystego użytkowania gruntów) oraz budynki mieszkalne, w których znajdują się dźwigi i lokale mieszkalne, wykorzystywane do działalności gospodarczej lub też dzierżawione i wynajmowane na podstawie umowy, jeżeli podatnik nie zdecyduje o ich amortyzowaniu.

Dostępne metody amortyzacji nieruchomości to:

1. Liniowa – najprostsza z metod, która polega na systematycznych odpisach amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych. Stawki amortyzacji są ustalane w oparciu o Klasyfikację Środków Trwałych.

2. Progresywna - metoda rosnących odpisów amortyzacyjnych. Rzadko stosowana, polega na wzroście sumy owych odpisów wraz z upływem okresu eksploatacji (z wiekiem obiektów zwiększają się nakłady na remonty i naprawy, w efekcie czego rosną koszty).

Kiedy można amortyzować budynek postawiony na cudzym gruncie

Liniowa amortyzacja umożliwia stabilne rozłożenie ciężaru zakupu środków trwałych w kosztach firmy. Proponuje się ją przedsiębiorcom planującym kredyt bankowy, przy czym jej wadą jest fakt, że zwiększa podatek do zapłaty w danym roku w przypadku uzyskiwania zwiększonych dochodów. Przy zastosowaniu metody linowej podatnik może podwyższyć stawki procentowe amortyzacji (o odpowiedni współczynnik) dla budynków i budowli używanych w warunkach:

1. pogorszonych  (tam, gdzie budynki i budowle znajdują pod ciągłym działaniem wody, par wodnych, drgań, zmian temperatury oraz innych czynników, które przyspieszają zużycie obiektów)

2. złych (tam, gdzie budynki i budowle są pod wpływem środków chemicznych oraz są używane do produkcji lub przechowywania środków chemicznych)

W przypadku lokali do odpisów amortyzacyjnych (od własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego i prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej) stosuje się roczną stawkę 2,5%, a dla budynków i lokali mieszkalnych stanowiących odrębny przedmiot własności owa stawka ustalona jest w wysokości 1,5%.

Autopromocja

Każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji środków trwałych, w przypadku jej braku dokonywane odpisy amortyzacyjne nie stanowią kosztów uzyskania przychodu.

Istnieją na rynku rozwiązania informatyczne, które umożliwiają szybkie i bezbłędne naliczanie amortyzacji. Jednym z nich jest program oprogramowanie STOCK. Funkcjonowanie tego programu wpływa na oszczędność czasu poświęconego na naliczanie i księgowanie amortyzacji, a także innych operacji na majątku.  System informatyczny pozwala również na prowadzenie amortyzacji nieskończoną ilością metod, dostosowanych do indywidualnych potrzeb organizacji.

Zapraszamy do dyskusji na forum


Źródło: SmartMedia

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA