reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Amortyzacja > Czy można dokonać dwóch odpisów amortyzacyjnych w jednym miesiącu

Czy można dokonać dwóch odpisów amortyzacyjnych w jednym miesiącu

Przyjąłem środek trwały w grudniu 2007 r. Czy dokonywanie odpisów amortyzacyjnych muszę zacząć w styczniu 2008 r., czy też możliwe będzie dokonanie pierwszego odpisu w lutym w podwójnej wysokości?


Grzegorz Kujawski

doradca podatkowy w Spółce Doradztwa Podatkowego Ożóg i Wspólnicy

Rozbudowa jest jednym z rodzajów ulepszenia środka trwałego. Zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów rozbudowa polega na powiększeniu (rozszerzeniu) składników majątkowych, w szczególności budynków i budowli, linii technologicznych. Rozbudowa powinna prowadzić do wzrostu wartości użytkowej środka trwałego.

Podatnik dokonuje odpisów amortyzacyjnych według ustalonych przez siebie metod amortyzacji i stawek amortyzacyjnych (z uwzględnieniem przepisów). Wyboru tego należy dokonać przed rozpoczęciem amortyzacji i stosować przez cały okres amortyzacji (art. 16h ust. 2 o CIT).

Odpisów amortyzacyjnych należy dokonywać w równych ratach - miesięcznie, pod koniec każdego kwartału, albo jednorazowo pod koniec roku. Jest oczywiste, że jeżeli płacimy zaliczki na podatek dochodowy w oparciu o faktycznie poniesione koszty i wykazane przychody, a nie np. w formie ryczałtowej, korzystniejsze jest dla nas jak najwcześniejsze rozliczenie odpisów amortyzacyjnych, ponieważ stanowią one co do zasady koszty podatkowe.

Podatnik wskazuje, iż wydatków na rozbudowę środka trwałego dokonał w grudniu 2007 r. Skoro wydatki zostały poniesione w grudniu, wartość początkową środka trwałego, który podlegał rozbudowie, należało zwiększyć na dzień 1 stycznia 2008 r. i począwszy od tego miesiąca odpowiedniemu zwiększeniu uległaby wartość odpisu amortyzacyjnego.

Przyjmując, iż podatnik dokonuje odpisów amortyzacyjnych co miesiąc, pierwszym miesiącem, w którym podatnik był uprawniony do dokonania powiększonego odpisu amortyzacyjnego, był styczeń 2008 r. Zatem błędem było zaniechanie powiększenia styczniowego odpisu amortyza-cyjnego w kosztach podatkowych podatnika.

Należy jednak zauważyć, iż brak powiększenia odpisu amortyzacyjnego w styczniu 2008 r. nie rodzi negatywnych skutków podatkowych dla podatnika. Jedynym rezultatem tego zaniechania jest zawyżenie dochodu podatkowego w styczniu 2008 r. oraz zawyżenie wysokości zaliczki na podatek dochodowy. Dokonanie powiększonego odpisu amortyzacyjnego w lutym, w podwójnej wysokości (tj. z uwzględnieniem odpisu styczniowego) pozwoliłoby na przywrócenie poprawności w zakresie rozliczenia podatkowego. Trzeba bowiem pamiętać, że zaliczki na podatek dochodowy obliczane są narastająco, czyli że dla obliczenia zaliczki za luty 2008 r. uwzględnia się przychody i koszty podatkowe (w tym amortyzację) za styczeń i luty 2008 r.

Rozwiązanie problemu podatnika polegające na uwzględnieniu w rozliczeniu podatkowym za luty powiększenia odpisu amortyzacyjnego za styczeń i luty nie wynika wprost z przepisów podatkowych. Jeśli podatnik chciałby uniknąć jakichkolwiek wątpliwości, powinien powiększenie odpisu amortyzacyjnego za styczeń uwzględnić dopiero w rozliczeniu rocznym podatku dochodowego.

(KK)

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agata Waśkiewicz

prawnik, ekspert w zakresie prawa samorządowego, specjalizuje się w zagadnieniach postępowania administracyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama