Jaki jest limit jednorazowej amortyzacji w spółce osobowej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Tak. W 2015 r. nadal możliwa jest jednorazowa amortyzacja składników majątku, spełniających warunki, o których jest mowa w art. 22k ust. 7 updof. Przepis ten stanowi, że podatnicy, w roku podatkowym, w którym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej (z wyjątkami określonymi w art. 22k ust. 11 updof, jednak niemającymi w tym przypadku zastosowania), oraz mali podatnicy, mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 KŚT, z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50 tys. euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych.
Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)
Artykuł 22k ust. 13 updof w brzmieniu obowiązującym do końca 2014 r. wskazywał, że w przypadku spółki niebędącej osobą prawną kwota limitu odpisów amortyzacyjnych, o której mowa w ww. art. 22k ust. 7, dotyczy tej spółki.
Od 1 stycznia 2015 r. przepis ten został zmodyfikowany ustawą nowelizującą z 29 sierpnia 2014 r., jednak modyfikacja ta polega na doprecyzowaniu, że w przypadku spółki niebędącej osobą prawną kwota limitu odpisów amortyzacyjnych, o której mowa w ust. 7, odnosi się do łącznej wartości odpisów przypadających zgodnie z art. 8 na wspólników tej spółki. Zmiana ta podyktowana została koniecznością wyeliminowania zawartego w tym przepisie odniesienia limitu jednorazowej amortyzacji do spółki osobowej, gdyż ta ostatnia nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. Podatnikami tego podatku są wyłącznie wspólnicy takiej spółki, dlatego niezbędne było dokonanie stosownej zmiany i odniesienie się w zakresie ustalania górnej granicy ww. limitu amortyzacji właśnie do nich.
Limit jednorazowej amortyzacji w 2016 r.
Powyższa zmiana brzmienia art. 22k ust. 13 nie uniemożliwi zatem Państwu dokonania jednorazowej amortyzacji maszyny, jeśli tylko wszystkie ustawowe warunki do skorzystania z tej metody amortyzacji zostaną przez Państwa spełnione.
PODSTAWA PRAWNA:
- art. 22k ust. 13 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
- art. 2 pkt 11 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat