reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Amortyzacja > Jaki jest limit jednorazowej amortyzacji w spółce osobowej

Jaki jest limit jednorazowej amortyzacji w spółce osobowej

Jestem wspólnikiem spółki jawnej. Na początku 2015 r. kupiliśmy maszynę na potrzeby działalności prowadzonej przez naszą spółkę. Chcielibyśmy zamortyzować ją jednorazowo. Czy będzie to możliwe?

Tak. W 2015 r. nadal możliwa jest jednorazowa amortyzacja składników majątku, spełniających warunki, o których jest mowa w art. 22k ust. 7 updof. Przepis ten stanowi, że podatnicy, w roku podatkowym, w którym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej (z wyjątkami określonymi w art. 22k ust. 11 updof, jednak niemającymi w tym przypadku zastosowania), oraz mali podatnicy, mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 KŚT, z wyłączeniem sa­mochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równo­wartości kwoty 50 tys. euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych.

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Artykuł 22k ust. 13 updof w brzmieniu obowiązującym do końca 2014 r. wskazywał, że w przypadku spółki niebędącej osobą prawną kwota limitu odpisów amortyzacyjnych, o której mowa w ww. art. 22k ust. 7, dotyczy tej spółki.

Od 1 stycznia 2015 r. przepis ten został zmodyfikowany ustawą nowelizującą z 29 sierpnia 2014 r., jednak modyfikacja ta polega na doprecyzowaniu, że w przypadku spółki niebędącej osobą prawną kwota limitu odpi­sów amortyzacyjnych, o której mowa w ust. 7, odnosi się do łącznej wartości odpisów przypadających zgodnie z art. 8 na wspólników tej spółki. Zmiana ta podyktowana została koniecznością wyeliminowania zawartego w tym przepisie odniesienia limitu jednorazowej amortyzacji do spółki osobowej, gdyż ta ostatnia nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. Podatnikami tego podatku są wyłącznie wspólnicy takiej spółki, dla­tego niezbędne było dokonanie stosownej zmiany i odniesienie się w zakresie ustalania górnej granicy ww. limitu amortyzacji właśnie do nich.

Limit jednorazowej amortyzacji w 2016 r.

Powyższa zmiana brzmienia art. 22k ust. 13 nie uniemożliwi zatem Państwu dokonania jednorazowej amor­tyzacji maszyny, jeśli tylko wszystkie ustawowe warunki do skorzystania z tej metody amortyzacji zostaną przez Państwa spełnione.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 22k ust. 13 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 2 pkt 11 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodo­wym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama