Czy motocykl może być jednorazowo amortyzowany?
REKLAMA
REKLAMA
Czy motocykl to samochód osobowy?
REKLAMA
W myśl art. 22k ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 2032 ze zm.) podatnicy, w roku podatkowym, w którym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 11, oraz mali podatnicy, mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50.000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych.
W konsekwencji mali podatnicy co do zasady mają prawo dokonywać jednorazowej amortyzacji środków trwałych zaliczonych do grup 3-8 KŚT, wyjątek stanowią tutaj samochody osobowe.
Aby odpowiedzieć na pytanie czy motocykl to samochód osobowy należy przeanalizować definicję samochodu osobowego.
Zgodnie z art. 5 pkt 19a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych samochodem osobowym jest pojazd samochodowy w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą, z wyjątkami wskazanymi w ustawie.
Natomiast w myśl przepisów prawa o ruchu drogowym pojazd samochodowy to pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego. Natomiast motocykl to pojazd samochodowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej przekraczającej 50 cm3, dwukołowy lub z bocznym wózkiem – wielośladowy; określenie to obejmuje również pojazd trójkołowy o symetrycznym rozmieszczeniu kół.
Analizując powyższe należy stwierdzić, że motocykl wypełnia znamiona pojazdu samochodowego, o którym mowa w definicji samochodu osobowego.
Czy możliwa jest jednorazowa amortyzacja?
Na uwagę zasługuje fakt, że w treści art. 22k ust. 7 ustawy o podatku dochodowym regulującego kwestie jednorazowej amortyzacji posłużono się definicją samochodu osobowego, a nie symbolem KŚT. Powyższe prowadzi do wniosku, że wyłączone z jednorazowej amortyzacji są środki trwałe mieszczące się w definicji samochodu osobowego w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji motocykl – nie może być jednorazowo amortyzowany – bowiem spełnia przesłanki uznania go za samochód osobowy w rozumieniu analizowanej ustawy.
Polecamy: Podatki 2017 - PIT, CIT, ryczałt 2017 (książka)
Co na to organy podatkowe?
W interpretacjach wydawanych przez organy podatkowe brak było jednomyślności w powyższym temacie. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z dnia 18 listopada 2015 r., IBPB-1-1/4511-551/15/WRz, stanął na stanowisku, że “(…) jeżeli w istocie wskazany we wniosku motocykl wykorzystywany będzie w ramach i na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, stanowiąc środek trwały w tej działalności prawidłowo zaliczony do grupy 740 KŚT, to Wnioskodawca będzie mógł dokonać jego jednorazowej amortyzacji na zasadach określonych w cyt. art. 22k ust. 7-12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w granicach limitu wskazanego w tych przepisach”.
Natomiast klika miesięcy później Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z dnia 25 marca 2016 r., ITPB1/4511-1/16/PSZ, stwierdził: “(…) co do zasady nie jest możliwe dokonanie amortyzacji na warunkach określonych w art. 22k ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zakupionego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej motocykla, gdyż na gruncie cytowanej ustawy jest on traktowany tak jak samochód osobowy”.
Również do tego drugiego stanowiska przychylił się Minister Finansów zmieniając z urzędu interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w dniu 15 czerwca 2016 r., DD9.8220.2.197.2016.KZU.
Autor: Magda Sławińska-Rzemek, doradca podatkowy inFakt
InFakt łączy obsługę księgową przez biuro rachunkowe z dostępem do aplikacji www oraz mobile. Firma specjalizuje się w obsłudze branż IT, Internet, reklama, media. Osoby, które nie prowadzą jeszcze działalności, mogą skorzystać z pomocy i usługi Zakładania Firmy.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat