| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Amortyzacja > Czy motocykl może być jednorazowo amortyzowany?

Czy motocykl może być jednorazowo amortyzowany?

Motocykle coraz bardziej zyskują na popularności, coraz częściej również przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze wykorzystują te właśnie środki transportu. Sam fakt rozliczenia w kosztach uzyskania przychodu takiego środka transportu przez przedsiębiorcę nie budzi żadnych wątpliwości, pojawiają się one dopiero wówczas, gdy przedsiębiorca chce dokonać jednorazowej amortyzacji takiego środka transportu.

Czy motocykl to samochód osobowy?

W myśl art. 22k ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. 2016 r. poz. 2032  ze zm.) podatnicy, w roku podatkowym, w którym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 11, oraz mali podatnicy, mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50.000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych.

W konsekwencji  mali podatnicy co do zasady mają prawo dokonywać jednorazowej amortyzacji środków trwałych zaliczonych do grup 3-8 KŚT, wyjątek stanowią tutaj samochody osobowe.

Aby odpowiedzieć na pytanie czy motocykl to samochód osobowy należy przeanalizować definicję samochodu osobowego.

Zgodnie z art. 5 pkt 19a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych  samochodem osobowym jest pojazd samochodowy w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą, z wyjątkami wskazanymi w ustawie.

Natomiast w myśl przepisów prawa o ruchu drogowym pojazd samochodowy to pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego. Natomiast motocykl to pojazd samochodowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej przekraczającej 50 cm3, dwukołowy lub z bocznym wózkiem – wielośladowy; określenie to obejmuje również pojazd trójkołowy o symetrycznym rozmieszczeniu kół.

Analizując powyższe należy stwierdzić, że motocykl wypełnia znamiona pojazdu samochodowego, o którym mowa w definicji samochodu osobowego.

Czy możliwa jest jednorazowa amortyzacja?

Na uwagę zasługuje fakt, że w treści art. 22k ust. 7 ustawy o podatku dochodowym regulującego kwestie jednorazowej amortyzacji posłużono się definicją samochodu osobowego, a nie symbolem KŚT. Powyższe prowadzi do wniosku, że wyłączone z jednorazowej amortyzacji są środki trwałe mieszczące się w definicji samochodu osobowego w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji motocykl – nie może być jednorazowo amortyzowany – bowiem spełnia przesłanki uznania go za samochód osobowy w rozumieniu analizowanej ustawy.

Polecamy: Podatki 2017 - PIT, CIT, ryczałt 2017 (książka)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »