reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Kiedy udziałowcy spółki mogą korzystać z jednorazowych odpisów amortyzacyjnych

Kiedy udziałowcy spółki mogą korzystać z jednorazowych odpisów amortyzacyjnych

Jednorazowych odpisów amortyzacyjnych może dokonywać tzw. mały podatnik. Czy w związku tym prawo do zastosowania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego, do którego uprawnieni są mali podatnicy, będzie miał wspólnik spółki cywilnej, który utracił status małego podatnika z uwagi na przekroczenie obowiązującego limitu przychodów?

Przedsiębiorca lub firma o przychodach nieprzekraczających równowartości 1,2 mln euro to w myśl przepisów podatkowych „mały podatnik”. Taki podmiot może korzystać z przywilejów podatkowych, ma choćby prawo do większych jednorazowych odpisów amortyzacyjnych do kwoty 212 tys. zł.

Wspólnik z przychodami ponad 1,2 mln euro

Do izby skarbowej zwrócił się przedsiębiorca, który działalność gospodarczą prowadzi od dawna. W 2013 r. stracił on status małego podatnika, a w 2015 r. z żoną założył spółkę cywilną. Spółka zamierza dokonać inwestycji w środek trwały. Podatnik jednak miał wątpliwości, czy po dokonaniu zakupu będzie mógł przeprowadzić jednorazową amortyzację środka trwałego w sposób, do którego są uprawnieni mali podatnicy.

Limit jednorazowej amortyzacji w 2016 r.

W interpretacji wnioskodawca stwierdził, że jego zdaniem taka jednorazowa amortyzacja będzie możliwa, ponieważ odpisu nie będzie dokonywał on, ale spółka. I choć spółka nie jest podatnikiem podatku dochodowego, to – wg podatnika – przy wyliczaniu limitu przychodów należy brać pod uwagę wyłącznie obroty tej spółki.

Księgi prowadzi sama spółka

Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 11 marca 2016 r (sygnatura 1061-IPTPB1.4511.31.2016.1.MAP) przyznała rację podatnikowi. Urzędnicy zwrócili uwagę, że zgodnie z art. 24a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, w sposób zapewniający ustalenie dochodu lub straty, podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy, a także uwzględniać w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych.

Skoro więc to spółka cywilna ma obowiązek prowadzić księgę, gdzie znajdą się informacje konieczne do ustalenia wysokości odpisów amortyzacyjnych, więc przy ustalaniu limit przychodów, pozwalającego uznać ją za małego podatnika, bierze się pod uwagę wyłącznie obroty wynikające z działalności prowadzonej w ramach spółki.

Jak amortyzować znaki towarowe?

To zaś daje prawo spółce, w której przedsiębiorca jest udziałowcem, do zastosowania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego, do którego uprawnieni są mali podatnicy. I nie ma tu znaczenia, że poza spółką przedsiębiorca prowadzi działalność, dającą mu przychody przekraczające limit ustalony dla małego podatnika.

Marek Siudaj, Tax Care

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Tax Care

Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

Zdjęcia

Kiedy udziałowcy spółki mogą korzystać z jednorazowych odpisów amortyzacyjnych
Kiedy udziałowcy spółki mogą korzystać z jednorazowych odpisów amortyzacyjnych

Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

FakturaXL.pl

FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama